Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  “BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ TESİSLERİNİ ÖZELLİKLE SEÇTİK”

  Fırat Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü öğrencileri Mersin Büyükşehir Belediyesi tesislerine teknik gezi düzenledi.

  Bu haberin fotoğrafı yok

  Fırat Üniversitesi’nden 40 kişilik bir öğrenci grubu,  Büyükşehir Belediyesi Katı Atık Düzenli Depolama ve Bertaraf Tesisi’nde inceleme yaparak personel tarafından teknik ve görsel şekilde bilgi aldı.

  Ardından Mersin Su ve Kanalizasyon İdaresi (MESKİ)’nin Filtre Su Müzesi ve Berdan İçme Suyu Arıtma Tesisini gezdiler.

  Teknik gezi ile ilgili açıklamalarda bulunan Fırat Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Gezi Ekibi Sorumlusu Prof. Dr. Mehmet Erdem öğrencilerin mesleki hayatlarına hazırlanmak amacıyla bu gibi geziler faydalı olduğunu ifade etti.

  İyi projelendirilmiş ve işletilen örnek tesislere gezi düzenlediklerini belirten Erdem Büyükşehir Belediyesi’ne ait Entegre Atık Yönetim Merkezi ve İçme Suyu Arıtma Tesislerinin iyi örnekler olduğunu kaydetti.

   

  “TEKNİK GEZİMİZİ BU BÖLGEYE YAPMAYA KARAR VERDİK”

   

  Açıklama konuşmasına devam eden Erdem: “Büyük bir emekle 1938 yılında kurulmuş ve belirli bir süre hizmet vermiş olan ülkemizin en eski içme suyu arıtma tesisinin de tarihe ışık tutması adına, belediyenin kaynaklarıyla o günün teknolojisine göre restore edilerek su müzesine dönüştürüldüğünü tespit ettik ve teknik gezimizi bu bölgeye yapmaya karar verdik” şeklinde konuştu.

   

  “BİZLER İÇİN SON DERECE ANLAMLI OLMUŞTUR”

   

  Erdem gezi konusunda Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’ın faydasının çok olduğunu belirten Erdem: “Bugün burada söz konusu tesisleri gezdik ve öğrencilerimize kısa süreli bir uygulama deneyimi kazandırdık. Özellikle yapımı tamamlanmış ve hizmete alınma aşamasında olan geri dönüşüm tesisleri, düzenli depolama alanları ve enerji kazanım üniteleriyle örnek tesisler gerçekten iyi örnekler olduğu, özellikle tıbbi atık sterilizasyon ünitesinin mükemmel işletildiğinin öğrencilerimiz tarafından görülmesi bizler için son derece anlamlı olmuştur.” ifadelerini kullandı.

  Konuşmasının son bölümünde Erdem: “Restore edilen ve o günün teknolojisiyle çalışır halde tutulan MESKİ Filtre Su Müzesi ile içme suyu arıtımının ülkede hangi tarihlere dayandığı, ünitelerin zaman içerisinde nasıl değişimler gösterdiği de mühendislik açısından faklı bir  bakış açısıyla değerlendirilmiş oldu.” şeklinde belirtti.

  AHMET YİĞİT

  YORUMLAR

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mersin Ticaret ve Sanayi Odası
  Sıradaki Haber MTSO YİNE ŞOV MU YAPTI?