Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  BİRİNCİ GÖZETİM TETKİKİ AÇILIŞ TOPLANTISI YAPILDI

  Bu haberin fotoğrafı yok

  Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, TS EN ISO 14001:2015 Çevre Yönetim Sistemi 1. Gözetim Tetkiki Açılış Toplantısı’na katıldı. Türk Standardları Enstitüsü Başkanlığı’ndan Mersin’e gelen 4 kişilik bir tetkik ekibi, Mersin’de 3 gün boyunca incelemelerde bulunacak. Baş Tetkik Görevlisi Meriç Karacan ve tetkik görevlilerinden Reşit Özuğur, Yavuz Selim Çelebi ve Güven Savrun TS EN ISO 14001:2015 Çevre Yönetim Sistemi’nin 1. Gözetim Tetkiki’ni yürütecek.

  GEZEGENİMİZİ SORUMLULUK BİLİNCİYLE KORUMAK VE KOLLAMAK MECBURİYETİNDEYİZ

  Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, açılış toplantısında yaptığı konuşmasında “Mersin Büyükşehir Belediyesi ve MESKİ olarak, Belediyemize bir kimlik kazandırmak, kurumsallaşmayı sağlamak, halka en çevreci, en kaliteli hizmeti en kısa  ve kestirme yoldan  maliyeti en düşük şekilde verebilmenin gayreti içeresindeyiz. Dolasıyla  her geçen gün kaliteye yönelik belgelerimizi arttırmak gayreti  ile çalışıyoruz. Bugün de geçen yıl Belediyemize kazandırdığımız Çevre Yönetim Sistemi ile ilgili belgemizin tetkiki başlıyor. Tabi evrende dünyanın dışında yaşanacak her hangi bir gezegen yok. Bu gezegeni herkes üzerine düşen sorumluluk bilinciyle korumak ve kollamak mecburiyetinde. Tabi biz Mersin ölçeğinde düşündüğümüz zaman üzerimize düşenini yaparak hiç olmasa kendi bölgemizde çevre kirliliğini en aza indirgemek, bu bölgede yaşayan insanların daha sağlıklı bir çevrede yaşaması için üzerimize düşenleri yapmak gayretindeyiz” dedi.

  ÖNCE BİZ BELEDİYEDEN BAŞLAYACAĞIZ,KENDİ ÜZERİMİZE DÜŞENİ YAPACAĞIZ

  4 yıldır Mersin Büyükşehir Belediyesi’nde birlikte yol arkadaşlığı yaptıklarını belirten Başkan Kocamaz, “Dört yılda belediyemizin kat ettiği mesafe hiçbir şekilde küçümsenemez. Ama yeterli mi dersek ebetteki yeterli değil. Maalesef doğayı katleden insanların kendisi önce insanlara eğitim vererek bu çevre kirliliğine yönelik duyarlılıklarını artırmak, diğer taraftan da yerel yönetim olarak her zaman halkımıza öncü olmak, bizden kaynaklanabilecek ya da kentte yaşayan insanlardan, işletmelerden kaynaklanan çevre kirliğini azaltmak ve yok etmek mecburiyetindeyiz. Zaman zaman belediye olarak gerek denizden, gerek havadan, gerekse de bizzat yerinde incelemelerde vatandaşların şikâyetlerini de dikkate alarak bu kirliliklerle mücadele ediyoruz. Ama bir Fransız Atasözü’nde olduğu gibi herkes kendi evinin önünü temizlerse belediyeye iş kalmaz. Önce biz belediyeden başlayacağız. Kendi üzerimize düşeni yapacağız. Tabi üzerimize düşenleri yapmadan başkalarından bu çevre kirliliğine karşı duyarlılık bekleyemeyiz. Önce sen kendine bak derler. İşte bizde önce kendine bak dedirtmemek için bu gayreti güdüyoruz. İnşallah bu değerlendirme ve tetkik neticesinde doğru yolda olduğumuz bir kere daha tescil edilmiş olur. Ben şimdiden bu tetkikin belediyemiz açısından olumlu geçmesini umuyorum ve tetkik için gelen arkadaşlara da başarılar diliyorum” şeklinde konuştu.

   

   

   

  ISO 14001 ÇEVRE YÖNETİMİ SİSTEMİ NEDİR ?

  Tarımı, ticareti, turizmi, sanayisi, ulaşımı, serbest bölgesi ve limanı ile Türkiye’nin ve Ortadoğu’nun önemli ticaret merkezlerinden biri olan Mersin’in yoğun nüfus hareketleri ve sektörel faaliyetler sonucunda önemli çevre sorunları ile karşı karşıya olduğunun farkında olan Mersin Büyükşehir Belediyesi, işletmelerin çevreye verdikleri veya verebilecekleri zararların sistematik bir şekilde azaltılması ve mümkün ise ortadan kaldırılabilmesi için Çevre Yönetim Sistemi’ni geliştirdi. ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi, özünde doğal kaynak kullanımının azaltılması, toprağa, suya, havaya verilen zararların minimum düzeye indirilmesini amaçlayan, risk analizleri tabanında kurulan bir yönetim modeli. Bu çerçevede yapılan çalışmalar sonucunda 2017 yılında kurulan ve Türk Standartları Enstitüsü tarafından belgelendirilen TS EN ISO 14001 Çevre Yönetim Sisteminin 1. Gözetim Tetkiki 26-27-28 Haziran tarihleri arasında gerçekleştiriliyor.

  AHMET YİĞİT

  YORUMLAR

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Meteoroloji 6. Bölge Müdürlüğü, Adana
  Sıradaki Haber Adana ve Mersin’in kuzeyinde ‘gök gürültülü yağış’ uyarısı