Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  AŞIRI HIZ YAPMAYIN!

  Mersin İl Emniyet Müdürlüğü Trafik Şube Amirliği, Kurban Bayramı ve turizm sezonu nedeniyle seyreden araç sayısında ve yolu karşıdan karşıya geçmek için kullanan yaya sayısında artış yaşanacağını belirterek, trafik kurallarına uyulması yönünde kamuoyunu bilgilendirici bir açıklama yaptı.

  Bu haberin fotoğrafı yok

  Bölge Trafik Denetleme Şube Müdürlüğüne bağlı Tarsus, Silifke, Anamur ve Mut Bölge Trafik Denetleme İstasyon Amirliği sorumluluk alanında; Kurban Bayramı turizm sezonu nedeniyle seyreden araç sayısında ve yolu karşıdan karşıya geçmek için kullanan yaya sayısında artış yaşanacağı belirtilen açıklamada vatandaşların rahat ve konforlu seyahat etmelerini teminen yol kullanıcılarını bilgilendirme ve bilinçlendirmeye yönelik www.trafik.gov.tr internet adresinde yer alan kamu spotlarının izlenmesinin trafik kazalarının önlenmesinde önemli bir yeri olduğu ifade edildi.
  Ayrıca sürücülerin bayramda dikkat etmesi kurallar ise şu şekilde sıralandı:

  Araç bakımı yönünden kurallar;
  -Aracın tüm sıvı ve yağları kontrol edilmeli gerekirse değişim ve takviye yapılmalıdır.
  -Silecek, far aksamları kontrol edilmelidir.
  -Lastik kontrolleri yapılmalı, yaz aylarında kış lastikleriyle, kış aylarında da yaz lastikleriyle kesinlikle yola çıkılmamalıdır.
  -Araca yüklenen eşyalar iyice sabitlenmeli, ani frenleme durumunda ileri kayma, savrulma, dökülme gibi sürücü ve yolcu güvenliğini tehdit edebilecek durumların meydana gelmemesi için gerekli tedbirler alınmalıdır.
  -Aracın zorunlu mali sigortası ve muayenesinin süresinin bitip bitmediği kontrol edilmelidir.

   Güvenli sürücülük yönünden kurallar: 
  -Harekete başlamadan önce koltuk, başlık, ayna ayarları yapılmalı ve emniyet kemeri takılmalıdır.
  -Araçta dikkati dağıtacak şekilde müzik dinlemek, cep telefonu ile konuşmak ve başka işlerle ilgilenmek kaza sebebidir. Sadece araç kullanılmalıdır.

  -Asla alkol alınmamalıdır.
  -Yol boyunca trafik ışık, işaret ve levhaları dikkate alınmalıdır.
  -Araç sakin kullanılmalı, diğer sürücü hatalarına karşılık verme eğilimi gösterilmemelidir.
  Uzun yola çıkmadan önce ve yolculuk süresince:
  -Kesinlikle uyku alınmış ve yeterli dinlenme sağlanmış olmalıdır. Kullanılmak zorunda olan ilaç, protez vb. tıbbi ekipman varsa araçta olduğundan emin olunmalıdır.
  -Yola erken çıkılacaksa mutlaka hafif bir kahvaltı yapılmalı, yolcukta ağır yemeklerden kaçınılmalıdır.

  -Araçta güncel bir karayolları haritası bulundurulmalıdır.

  -Yasal limitlerin üzerinde hızla araç kullanılmamalıdır. Aşırı hızda bir süre araç kullandıktan sonra, hız sınırı düşürüldüğü veya yerleşim yerinden geçerken hızın yasal limitlerin üzerinde olmasına rağmen çok yavaş gidildiği hissi oluşturduğu unutulmamalıdır. 

  -Emniyet kemeri kullanımı konusunda kesinlikle taviz verilmemeli, yolcuların emniyet kemeri takmaları sağlanmalıdır.

  -Araç arkasına takılarak veya konvoy şeklindeki gitmeden kaçınılmalıdır. Bu durumlarda sürücünün kendi sınırlarını aşma eğilimine gireceği ve konsantrasyon zafiyeti yaşayacağı unutmamalıdır.

  -Kesintisiz 2 saatin üzerinde araç kullanmamaya özen gösterilmeli bu süre sonunda mola kullanılmalıdır. Molalarda vücudun farklı kas gruplarını çalıştırtacak egzersizler yapılmalıdır. Bu molalar aynı zamanda ısınan ve basıncı artan lastikler içinde hayati önem taşımaktadır.

  -Yolculuk esnasında yaşanabilecek bir olumsuzluğa karşı, aile yakınlarına yola çıkış zamanı ve gidilecek yer hakkında bilgi verilmesinin iletişime geçme veya bulunulan yeri tespit etme açılarından faydalı olduğu unutulmamalıdır.

  -Gece yolculuğunda kat edilen mesafe, gündüz kat edilen mesafeden 3 kat daha az olmasına rağmen, tüm kazaların yarısından fazlası günbatımından sonra meydana gelmektedir. Bu nedenle görüş zafiyetinin üst düzeyde olduğu gece yolculuğu çok tercih edilmemelidir.
  -Yolculuğun son kısımları kaza riski bakımından en tehlikeli yerlerdir. Yolun az kalması yorgunluğa çare değildir.

  SEVİM ESRA GÜNGÖR

  YORUMLAR

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mersin Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah
  Sıradaki Haber Başkan Özyiğit, Mersin Cemevi’nde Aşure etkinliğine katıldı