11 Aralık 2023

TAŞINABİLİR GÜNEŞ ENERJİLİ SİSTEM VE MAKİNE EKİPMAN DESTEĞİ DAĞITIM PROGRAMI YAPILDI

0

SABAHAT BAKIRDÖVEN
Kırsal Dezavantajlı Alanlar Kalkınma Projesi kapsamında İl Tarım ve Orman Müdürlüğünün düzenlediği “Taşınabilir Güneş Enerjili Sistem ve Makine Ekipman Desteği dağıtım programı gerçekleştirildi. Programa, Valimiz Ali Hamza Pehlivan ile birlikte, Mersin Milletvekili Ali Kıratlı, Yenişehir Kaymakamı Nevzat Şengök, İl Tarım ve Orman Müdürü Erdem Karadağ, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı Koordinatörü Muhammet Ali Yıldırım, AK Parti İl Başkanı Adem Adem Aldemir ve çiftçiler katıldı.

Vali Pehlivan, İl Tarım ve Orman Müdürlüğünde düzenlenen programda yapmış olduğu konuşmasında; “Öncelikle bu projemizin hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum. Projemizin sloganı; “Gelecek Kırsalda şekillenecek.” Bu tema gerçekten isabetli bir şekilde belirlenmiş. Kalkınma topyekün bir bakış açısıyla sağlanır. Bereketli topraklara sahip olan Anadolu coğrafyasında; kırsalıyla, merasıyla, köyüyle, ovasıyla, kentiyle, deniziyle bir bütün olarak gayret ortaya koymak suretiyle ülkemiz, her alanda kalkınmaya devam etmektedir. Mersin’imiz bereketli Çukurova’nın bereketli topraklarına sahip, akla gelebilecek bütün ürünlerin yetiştiği ve yetiştirildiği bir coğrafyaya sahiptir. İlimizin yüz ölçümünün yaklaşık yüzde 21’i tarım alanlarından oluşuyor. yüzde 4’i de mera alanlarından oluşuyor. Aslında toplam yüzölçüme bakıldığında, nispi olarak çok fazla değil ama bereket ve hasıla olarak üst seviyelerde üretimin yapıldığı bir İlde yaşıyoruz. Toplam 806 mahalleye sahip olan İlimizdeki 135 mahallede 636 mera parselimiz ve 62 bin hektar mera alanımız var. Bu mera alanlarında ağırlıklı olarak küçükbaş hayvancılık yapılıyor. Özellikle son 20 yıllık dönemde Sayın Cumhurbaşkanımızın himayelerinde, başta Tarım ve Orman Bakanlığımızın ve ilgili kurumların vasıtasıyla verilen teşvikler sayesinde, küçükbaş hayvan varlığımız katlanarak artmış durumdadır. Koyun sayımız dört kat, keçi sayımız, iki kat artmış. 870 bin civarında keçi adediyle küçükbaş hayvan sıralamasında Türkiye’de birinci sırada; koyun adedini de eklediğimizde toplam 2 milyona yakın küçükbaş varlığıyla da ilk beşlerdeyiz. Bu teşviklerden yararlanan çiftçilerimizin ortaya koymuş olduğu emek ve gayretin çok büyük bir payı vardır. Çünkü biliyoruz ki; kırsalda, yüksek rakımlarda, üretim yapmak, hayvancılık yapmak, hayvanların etinden, sütünden ürünler meydana getirmek gerçekten meşakkatlidir. Tam da bu noktada devletimizin, Tarım ve Orman Bakanlığımız başta olmak üzere kurum ve kuruluşları vasıtasıyla destek sağlamak suretiyle üretim yapan çiftçilerimizin koşullarını her geçen gün biraz daha iyiye doğru götürme gayreti söz konusudur.” dedi.

“195 güneş panelini çiftçilerimizle buluşturuyoruz”

Bugün hayata geçen ve belli bir süredir de üzerinde çalışılarak uygulamaya konulan bu projedeki maksadın, zor coğrafi şartlarda tarım ve hayvancılık yapan vatandaşların bu projelerden faydalanması ve onların koşullarını daha iyi hale getirmek olduğunu belirten Pehlivan, “Bugün itibariyle, 195 güneş panelini çiftçilerimizle buluşturuyoruz. Kırsaldaki vatandaşlarımızın ve çiftçilerimizin yaşamlarını kolaylaştıracak, modern cihazları da beraberinde vermiş oluyoruz. Bunların, kullanacak olan hemşehrilerimize fayda getirmesini diliyorum. Bu projenin hazırlanmasında hem Tarım İl Müdürlüğümüz hem Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) müşterek bir çalışma ortaya koymuşlar. Emeği geçen herkese teşekkürlerimi iletiyorum. Geçen bir yıllık süre boyunca sağlanan teşvikler alt alta koyulduğunda yaklaşık 2,5 milyar lira gibi bir rakama ulaşılmıştır. Diğer altyapı projelerini, DSİ’nin sulama projelerini, kırsal alanda meyveciliğin, tarımın, hayvancılığın geliştirilmesi yönündeki projeleri de kattığımız zaman bu rakam kat be kat artmaktadır. Bu destek ve yatırımlar çok önemli ve kıymetlidir. Sağlanan teşviklerden yararlanan, bu teşvikleri hayata geçiren, emek ortaya koyan, özverili çiftçilerimiz her zamanki gibi işin odağındadır. Onların gayreti olmasa bu projeler uygulanamaz, havada kalır. Uygulanan projelerin ve teşviklerin neticesinde ortaya çıkacak olan katma değerin, önce çiftçi ailelerimize, İlimize, bölgemize ve bütün ülkemize kalkınma ve gelişme yolunda olumlu katkılar sunmaktadır. Tarım ve Orman Bakanlığınca yürütülmekte olan Kırsal Dezavantajlı Alanlar Kalkınma Projesi (KDAKP) küçük ölçekli tarım işletmelerin sosyal ve ekonomik refah seviyelerini arttıramaya yönelik olarak uygulanan, Tarımsal Kalkınma Fonu (IFAD) tarafından desteklenen bir Kırsal Kalkınma projesidir. Projenin İhale ve satın alma süreci Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) tarafından gerçekleştirilmiştir. Bugün, bir etabını daha hayata geçirdiğimiz Kırsal Dezavantajlı Alanlar Kalkınma Projesi’nin ana amacı, küçük ölçekli tarımın ticarileşmesini, küresel dönüşümünü desteklemek, gençlerin, mikro girişimcilerin, desteğe ihtiyaç duyan kadınlar ve tarımla iştigal eden göçerlerin bu programda yer almalarını sağlamaktır. Program kapsamında; Göçerlerin Yaşam Standartlarının Yükseltilmesi Ana Faaliyeti ile İlimizde hibe almaya hak kazanan göçerlere 195 adet Taşınabilir Güneş Enerjili Sistem dağıtımı ve hibe almaya hak kazanan üreticilerimize 37 adet Hamur Yoğurma Makinesi, 44 adet Üzüm Sıkma Makinesi ve 31 adet Meyve- Sebze Kurutma Makinesi dağıtımı yapılacaktır. Sağlanan bu desteklerin bütün hemşehrilerimize, çiftçilerimize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından Vali Pehlivan, hibe edilecek güneş panelleri ve makineleri inceleyerek, İl Tarım ve Orman Müdürü Erdem Karadağ’dan bilgiler aldı.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir