30 Kasım 2023

24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ ETKİNLİKLERİ KAPSAMINDA, TARİH VE DOĞA YÜRÜYÜŞÜ YAPILDI

Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan, eşi Yıldız Pehlivan ile birlikte, 24 Kasım Öğretmenler Günü etkinlikleri kapsamında İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından, Silifke İlçesinde bulunan “Uzuncaburç Ören Yeri”nde düzenlediği tarih ve doğa yürüyüşü programına katıldı. Programa, Silifke Kaymakamı Abdullah Aslaner, Silifke Belediye Başkanı Sadık Altunok, İlçe Milli Eğitim Müdürleri, Okul İdarecileri ve çok sayıda Öğretmen katıldı.

Vali Pehlivan, yoğun katılım gösteren Öğretmenlerle birlikte Uzuncaburç Mahallesindeki Ören yerini gezip Sütunlu Cadde, Tören Kapısı, Tyche Tapınağı, Zafer Kapısı, Tiyatro ve Hellenistik Kule’de yürütülen çalışmalar hakkında Kazı Başkanı Prof. Dr. Ümit Aydınoğlu’ndan bilgiler aldı. Vali Pehlivan tarihi alan içinde, yapılışı Osmanlı dönemine dayanan,dördünün restorasyonu tamamlanan,diğer dördünün çalışmaları devam eden otantik köy evlerinde incelemeler yaptıktan sonra Öğretmenlerle birlikte tarihi Roma Yolu’nda yürüdü.

Programda bir konuşma yapan Vali Pehlivan, “Bugün yaklaşan 24 Kasım Öğretmenler Günü kapsamında yapılacak olan etkinliklerin startı verilmiş oldu. Öğretmenlerimizle gerek okullarında gerek bugün olduğu gibi değişik ortamlarda bir araya gelmekten her zaman mutluluk ve onur duyuyoruz. Çünkü siz kıymetli öğretmenlerimize bakınca geleceğimizi görüyoruz, zira geleceğimizi omuzlayacak olan çocuklarımızı sizlere emanet ediyoruz. Hepimizin hayatında saygıdeğer öğretmenlerimizin ne kadar önemli izleri, emekleri olduğunu da hep birlikte biliyor, idrak ediyoruz. Yakın bir zamanda 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’mızı kutladık. Bu sene Cumhuriyetimizin 100. yılı. Az önce tarihi mekanları gezdik. Bu yerlerde bizden önceki medeniyetlerin izleri olduğu gibi, kendi medeniyetimizin, ecdadımızın izleri de mevcut. 100. Yılımızı idrak ederken de biliyoruz ki, bu yüzyılın arkasında millet ve devlet olarak yüzlerce, binlerce yıllık tarih, kültür ve medeniyet geçmişimiz var. Ne mutlu ki tarihe damga vurmuş bir milletin temsilcileriyiz. 100 yıl önce yaşanan zorluklar içerisinde verilen mücadeleler neticesinde Cumhuriyetimiz kuruldu. Bu vesileyle Cumhuriyetimizin kurucusu, başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere şanlı ecdadımızı, aziz Şehitlerimizi, Gazilerimizi bir kere daha saygıyla, rahmetle yad ediyorum. Onlar bize bu kutsal vatanı emanet bıraktı. Biz de üzerimize düşeni en iyi şekilde yerine getirmek suretiyle sonraki nesillere teslim edeceğiz.” dedi.

Bu nesilleri birlikte yetiştireceklerini söyleyen Pehlivan, “Gelecek nesilleri, Atatürk’ün ifadesiyle; Öğretmenler, yeni nesil sizin eseriniz olacaktır.” sözündeki gibi sizlerin emeği, gayreti, çabasıyla en iyi şekilde yetiştireceğinize inancımız tam. Bu sayededir ki, geleceğe güvenle bakıyoruz. Bizim milletimizin, medeniyetimizin, Türkiye Cumhuriyeti’mizin varlığının bölgesinde ve dünyada apayrı bir yere sahip olduğu ve her geçen gün bunun daha da kıymetlendiğini biliyoruz. Bunun farkında olarak, buradaki ağaçlar misali, köklerimizden güç alıp dallanarak, budaklanarak daha da yükselip, Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılına, Sayın Cumhurbaşkanımızın ifadesiyle “Türkiye Yüzyılına” hep birlikte emin adımlarla yürüyoruz, yürüyeceğiz. Böyle bir organizasyon gerçekleştirip bizi bir araya getiren İl Milli Eğitim Müdürlüğümüze, Silifke Kaymakamlığımıza, Silifke Belediye Başkanlığımıza, Müze Müdürlüğümüze, Mersin Üniversitemizden gelen hocalarımıza, emeği geçen herkese ve programa iştirak eden siz kıymetli öğretmenlerimize teşekkür ediyorum. Bu duygularla Öğretmenler Günü’nüzü şimdiden, en içten dileklerimle kutluyorum.” şeklinde konuştu.

Programda, İl Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş da konuşma gerçekleştirdi. Programda, Silifke Belediyesi Halk Oyunları ekibi tarafından yapılan gösterilerin ardından öğretmenlerden oluşan müzik grubu tarafından mini bir konser verildi. (Haber Merkezi)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir