30 Kasım 2023

‘Hatay halkının oylarıyla seçilen vekilimizi suç işleyerek orada tutuyorlar!’

BİLAL BAKIRDÖVEN
Türkiye İşçi Partisi (TİP) Mersin İl Örgütü, partilerinin tutuklu bulunan ve Anayasa Mahkemesi’nin hak “ihlali” verdiği Hatay Milletvekili Can Atalay’ın serbest bırakılması için adliye önünde basın açıklaması düzenledi.

TİP Mersin, “Mersin Adliyesi önünden sesleniyoruz: ‘Anayasayı tanımam, AYM kararlarını tanımam buna alışacaksınız’ diyen iktidar karşısında durmaya, onların adaletsiz düzenleri karşısında halkın mücadelesini, emeğin mücadelesini vermeye devam edeceğiz. Halkın vekili Can Atalay’a özgürlük!” dedi.

AYM kararının uygulanmadığını belirten TİP Mersin İl Başkanı Ahmet Paket açıklamayı okudu. Binlerce yurttaşı aramızdan alan deprem felaketini yaşayan depremzede yurttaşlarımızın seçtiği milletvekilinin aylardır zorla hapiste tutulduğunu söyleyen Paket, “Kısaca hatırlatalım: YSK tarafından Can Atalay’ın milletvekili adayı olmasında bir sakınca görülmedi. Seçildikten sonra TBMM’den mazbatasını aldı, Genel Kurul’da ismi okundu, TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu’na seçildi. Ancak tüm bunlara rağmen özgürlüğüne kavuşması engellendi. AYM’ye başvuruda bulunuldu, AYM Can Atalay’ı haklı buldu ve derhal tahliyesini talep etti. Ancak Yargıtay, iktidar cephesinden aldığı talimatla AYM’nin derhal uygulanması gereken kararını ve anayasanın ilgili maddesini tanımadığını açıkladı, üstelik AYM üyeleri hakkında suç duyurusunda bulundu. Yani AKP, MHP ve onun yandaş yargısı, bir seçilmişi özgürlüğünden mahrum etmek için anayasayı çiğnedi!” şeklinde konuştu.

“Seni de anayasayı da tanımıyoruz” deme haddini ve yetkisini kimden alıyor?”

Paket şöyle devam etti;
“Hırsızlığa, hukuksuzluğa ve suça hiç bulaşmamış olan Atalay serbest bırakılmadı ama mafyalar ve katil müteahhitler sokaklarda cirit atıyor! Yargıtay, Türkiye’nin en yüksek yargı makamına “Seni de anayasayı da tanımıyoruz” deme haddini ve yetkisini kimden alıyor? İktidar, bir hedef belirlemiş, bu hedefe ulaşmak için engel tanımadan, her tür yola, hukuksuzluğa başvurup ilerlemek istiyor, biz de evrensel hukuk kurallarına, halkın iradesine, haklılığımıza güvenerek iktidarın bu hukuk tanımazlığına direnmeye devem edeceğiz. Can Atalay’ın hapiste geçirdiği her dakika, halka karşı suç işlenmektedir. Can Atalay’ın hapiste geçirdiği her dakika yalnızca Can Atalay’a karşı değil, tüm halka karşı suç işlenmektedir. Yalnızca Türkiye İşçi Partisi’ne oy veren Hataylıların değil, hangi partiye oy vermiş olursa olsun bu ülkenin tüm emekçilerinin hakkı gasp edilmektedir. Anayasa Mahkemesi’nin tahliye kararına rağmen cezaevinde tutsak bulundurulan Hatay Milletvekilimiz Can Atalay ve onlarca siyasi tutuklu Saray’ın talimatıyla özgürlüklerinden mahrum edilirken, Hrant Dink’in katili Ogün Samast önceki gün tahliye edildi. Bu ülkede AYM ve AİHM kararları uygulanmazken, adaletin kırıntısına tahammül kalmamışken, Hrant’ın katilleri için her türlü hukuki yolu uygulayanlar, hasta ve yaşlı mahpuslara uygulanmayan koşullu salıverme şartlarını Hrant’ın görünen katiline uygulayarak dün bir kere daha Hrant Dink’i katlettiler. Anayasa Mahkemesi kararlarını hiçe sayarak yargıya darbe vurmaya çalışanlar katilleri serbest bırakan, tarikatlarda cemaatlerde işlenen suçlara göz yuman, kadınlar katledilirken susan iyi hal ve tahrik indirimleriyle teşvik eden, işçiler iş cinayetlerinde ölürken kader diyen, öğrenciler KYK yurtlarında ölürken gençlere saldıranlardır. Hatay halkının oylarıyla seçilen vekilimizi suç işleyerek orada tutanlar, kendisine muhalefet ediyorlar, suçlusun diyorlar diye HEDEP ve CHP vekilleri hakkında fezlekeler yollayan bu iktidarın ta kendisidir.”

“Anayasa’yı yerle bir etmenize geçit vermeyeceğiz”

Anayasayal düzene karşı suç işleyenler, Anayasayı ve Anayasa Mahkemesi kararlarını tanımadığını ilan eden, üstelik AYM üyelerini suç duyurusuyla tehdit eden hakim ve savcıların bizatihi kendisidir. Anayasayı tanımam, AYM kararlarını tanımam. ‘Buna alışacaksınız’ diyen iktidar karşısında durmaya, onların adaletsiz düzenleri karşısında halkın mücadelesini, emeğin mücadelesini vermeye devam edeceğiz. Emeğin, özgürlüğün, eşitliğin memleketini kurana dek, Can Atalay halkının arasına dönene dek buradayız. Hukuka ve Anayasa’yı yerle bir etmenize geçit vermeyeceğiz. Tüm yurttaşlarımızı bu darbe girişimine karşı birlikte tavır almaya, yalnızca Hatay milletvekili Can Atalay’ın özgürlüğünü ve depremzede Hatay halkının Siyasal iradesini değil, darbecilere karşı hukuku savunmaya çağırıyoruz. Yargıtay darbesine geçit vermeyeceğiz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir