30 Kasım 2023

Orman varlığı en çok olan 3 İlden biri’ MERSİN

Antalya, Kastamonu ve Mersin Türkiye’de orman varlığı en çok olan ilk üç ildir. İlimizin toplam yüz ölçümü 15 bin 585 hektar yaklaşık 16 bin km2’dir. Oldukça büyük bu yüzölçümün yüzde 53’ü de ormanlardan oluşmaktadır.”

Cumhurbaşkanlığı himayelerinde düzenlenen “11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü” kapsamında “Geleceğe Nefes Cumhuriyete Nefes” temalı, Ülke genelinde Cumhuriyetin 100. Yılı adına 2023 noktada eş zamanlı olarak on binlerce vatandaşın milyonlarca fidanı toprakla buluşturduğu etkinlik gerçekleştirildi.
Yenişehir İlçesi Turunçlu Mahallesi’nde düzenlenen fidan dikim etkinliği, saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başladı. 15 Hektar alanda kızılçam, keçiboynuzu, badem ve servi fidanları olmak üzere toplam 5 bin fidan toprakla buluşturuldu. Mersin genelinde 13 ilçenin 66 ayrı lokasyonunda toplamda 130 bin fidan dikimi gerçekleştirildi. Düzenlenen etkinliğe, Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan, Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Murat Fırat, Vali Yardımcısı Dr. Mehmet Ali Özkan, Yenişehir Kaymakamı Nevzat Şengök, İl Emniyet Müdürü Mehmet Aslan, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Ercan Atasoy, kamu kurum ve kuruluşlarının yetkilileri, çok sayıda öğrenci, öğretmen ve vatandaşlar katıldı.

“Gençlerimizi gördükçe daha bir gururlanıyoruz”

Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan, etkinlikte yapmış olduğu konuşmasında, “Bugün burayı güzelleştiren ve kendileri de birer fidan olan çocuklarımıza, gençlerimize onları buraya getiren öğretmenlerimize, okul idarecilerimize teşekkür ediyorum. Karşıdan bakıp, yamaçlara doğru yayılan gençlerimizi gördükçe daha bir gururlanıyoruz. Burayı çiçek bahçesine çevirdiniz. Cumhuriyetimizin 100. yılındayız. Sözlerimin başında Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere milli mücadele kahramanlarımızı, aziz Şehitlerimizi, aziz Gazilerimizi saygıyla, rahmetle yad ediyorum. Nitekim bugün bu etkinliğimizi “Geleceğe Nefes ve Cumhuriyete Nefes” temasıyla gerçekleştiriyoruz. Cumhuriyetimizin 100. yılına erişmiş olmanın hep birlikte haklı gururunu, onurunu taşıyoruz. Bu aziz vatanın her bir karış toprağı Şehitlerimizin kanıyla sulanmış. Cennet misali bir ülkemiz var. Ülkemize cennet misali diyebilmemizin kaynaklarından birisi de işte ormanlarımızdır. Ormanlarımız ülkemizin süsüdür. Ormanlarımız hem güzellik katıyor hem ekonomik değer üretiyor. Bu sayede de ülkemiz cennet misali olarak tanımlanabiliyor. Mersin İlimizde bu bağlamda orman varlığı en çok olan ilk 3 ilimizden birisidir. Antalya, Kastamonu ve Mersin Türkiye’de orman varlığı en çok olan ilk üç ildir. İlimizin toplam yüz ölçümü 15 bin 585 hektar yaklaşık 16 bin km2’dir. Oldukça büyük bu yüzölçümün yüzde 53’ü de ormanlardan oluşmaktadır.” dedi.

“Orman varlığımız 23 milyon hektarın üzerine çıktı”

Doğal yapısı itibariyle ormanların varlığının, mevcudiyetini muhafaza ettiğini ama ne yazık ki dünya üzerinde orman varlığının giderek azaldığını belirten Pehlivan, “Ama ülkemiz orman varlığını giderek arttırabilen ülkeler arasında yer alıyor. Sayın Cumhurbaşkanımızın himayelerinde yıllara uzun yıllara sarih planlamalar çerçevesinde Türkiye’mizde orman varlığı ortalaması yüzde 29-30’lara varmış durumdadır. Birleşmiş Milletler’in kıstaslarına göre ülke yüzölçümünün yüzde 30 kadarı orman olan ülkeler orman varlığı açısından zengin kabul edilen ülkelerdir. Bu bağlamda ülkemizde bu standardı yakalamış durumda. Bu konuda yapılan çalışmalar sayesinde bu seviyelere ulaşılıyor. Ülke genelinde son 15-20 yıllık süre içerisinde milyarlarca fidan ve ağaç toprakla buluşturuldu ve yüz ölçümü itibariyle orman varlığımız 23 milyon hektarın üzerine çıktı. Mersin İlimizde de ilgili kurum ve kuruluşlarla iş birliği halinde, Orman Bölge Müdürlüğümüzün çalışmaları sayesinde 425 milyon fidan ve ağaç toprakla buluşturuldu. Bu sayede orman varlığımız geçmiş yıllara oranla büyük ölçüde artış gösterdi. Elbette üzülerek de orman yangınlarına tanık oluyoruz. Bununla da mücadeleyi de başta orman teşkilatımız olmak üzere ilgili kurumlar yapıyor. Hemen akabinde de yanan alanların rehabilitasyonu, yeniden yeşillendirilmesi ve ağaçlandırılması çalışmaları sürdürülüyor.

Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan, “Sayın Cumhurbaşkanımızın, 2019 yılında 11 Kasım’ı Milli Ağaçlandırma Günü ilan etmesiyle Türkiye’de aynı anda bütün İllerimizde ağaç dikme faaliyeti gerçekleştiriliyor. Biz de bugün itibariyle 15 bin fidanı ve ağacı toprakla buluştururken İlimiz genelinde de 13 İlçemizde de 66 lokasyonda toplam 130 binin üzerinde fidan dikmiş olacağız. Sezon içerisinde de güz dönemi ağaçlandırma, bahar dönemi ağaçlandırma çalışmaları kapsamında 5 milyona yakın fidan daha dikeceğiz. Dikilen bu fidanlarımızı da kendi fidanlıklarımızda yetiştiriyoruz. 3 fidan şefliğimiz ve 6 fidanlığımız var. Bu fidanlıklarda yılda ortalama 5 milyon fidan üretiyoruz. Bu fidanların tamamını da yıl içerisinde muhakkak toprakla buluşturuyoruz. Beraberinde de endüstriyel ağaçlandırma, erozyonla mücadele, gençleştirme gibi çalışmaları ilgili ekiplerimiz yıl boyunca devam ettiriyor. Bir yandan yeni fidanları toprakla buluştururken bir yandan da mevcut orman yapımızın sağlıklaştırılması, ömrünün uzatılması, gençleştirilmesi ve erozyonla mücadele faaliyetleri de kesintisiz bir şekilde devam ediyor. Sevgili çocuklar, sevgili gençler, hepiniz birer fidansınız. Şanlı bayrağımızı hepiniz gönderde tutuyorsunuz. Biz o şanlı bayrağın gölgesinde o şanlı bayrağın ilelebet dalgalanması için canla başla çalışmaya söz vermiş aziz milletimizin birer ferdiyiz. Ağaçlandırma da doğayı korumada yapılabilecek en anlamlı ve en önemli hizmetlerden birisidir.” dedi.

“Hepinizin birer dikili bir fidanı olacak”

Pehlivan açıklamalarını şöyle sürdürdü;
“Sevgili çocuklar, bugün hepinizin birer dikili bir fidanı olacak. Her bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının ömrü hayatında muhakkak bir dikili fidanı olmalıdır. Hepimiz bu günler vesilesiyle en az bir fidanı doğayla öncelikle Türkiye’mizle ama aslında bütün dünyayla buluşturmuş ve bütün dünyadaki insanların sağlığına, esenliğine katkı sağlama inancıyla yetişiyorsunuz. Sakın bundan geri durmayın. Çevreyi, doğayı, sevgiyle, ilgiyle koruma anlayışınızı daim kılın ki öğretmenlerimizin de sizi bu doğrultuda yetiştirdiğine inanıyorum. Öncelikle ormanla ilgili böyle çalışmalarda A’dan Z’ye emek ortaya koyan bütün mesai arkadaşlarımıza, orman teşkilatının mensuplarına ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Sayın Cumhurbaşkanımızın himayelerinde bugün bütün yurtta “Geleceğe Nefes Cumhuriyete Nefes” temasıyla Cumhuriyetimizin 100. yılında yapılan fidan dikme faaliyetinin hem İlimiz, hem ülkemiz, hem de bütün dünya için hayırlara, iyiliklere, güzelliklere vesile olmasını temenni ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir