9 Aralık 2023

TAŞUCU’NDA SORUNLARA ÇÖZÜM BULUNMUYOR..! AHIR KOKUSU VE KARASİNEKLER BIKTIRDI!

0

Haber / BİLAL BAKIRDÖVEN
Mersin’in cenneten bir köşesi olan Taşucu’nda her tür tepki ve üst makamlara şikayetlere rağmen yaşanmakta olan sorunlara çözüm üretilmemesi vatandaşı çileden çıkarıyor.
Silifke Belediyesi’nin Taşucu’na gereken hizmeti vermediğini vurgulayan vatandaşlar, Silifke Kaymakamlığı’na da verdikleri dilekçelerden hiçbir sonuç alamamalarının üzüntüsünü yaşadıklarını belirtiyor.

“EN BÜYÜK SORUN CEYPORT’UN CANLI HAYVAN İTHALATI!”

Yol, çöp, bakım, temizlik ve ilaçlama konularında dahi gerekli tedbirlerin alınmamasını ve yeterli çalışmaların yapılmamasını şiddetle eleştiren vatandaş, çözülmeyen sorunlar nedeniyle artık Taşucu’nda yaşamaktan mutlu olmadıklarını dile getiriyor. En çok rahatsız oldukları sorunlardan birinin de Ceyport’un Taşucu Seka Limanı’nın Angus adı verilen büyükbaş hayvan ithalatında merkez olarak kullanılmasının neden olduğunu vurgulayan vatandaş, “Vücudunuza yapışıp gitmeyen bilmeyen ve ısıran karasinekler, genelde büyükbaş hayvancılığın yaygın olarak yapıldığı yerlerde olur. Silifke ve Taşucu’nda da büyükbaş hayvan yetiştiren çiftlikler ve mandıralar yok. Daha doğrusu, çok az miktarda var. Fakat artık Silifke ve Taşucu’nda o kadar çok karasinek var ki, sanırsınız buralar ülkemizin büyükbaş hayvan deposu. Bunun izah edilebilir tek yanı var. O da 6 Şubat Depremi’nden sonra Ceyport’un işlettiği Taşucu Seka Limanı’nın Angus adı verilen büyükbaş hayvan ithalatında merkez olarak kullanılıyor olması.” diye konuştu.

“AHIR KOKUSU VE KARASİNEKLER SİLİFKE VE TAŞUCU’NDA KALIYOR!”

Taşucu’na gemilerle Güney Amerika’dan sürekli olarak getirilen Angus cinsi büyükbaş hayvanlar beklemelerden sonra tırlarla ülkemizin dört bir yanına gönderildiği belirten vatandaş, “Ancak bu hayvanların, ağır ahır kokusu ve karasineği Silifke’de ve Taşucu’nda kalıyor. Hayvanları taşıyan gemiler limana geldiğinde ve boşaltılması için burada bekletildiği dönemlerde çok ağır kötü koku ile birlikte karasinekler de oğul gibi oluyor. Bizlerde ise yaşam katlanılmaz bir duruma geliyor.” şeklinde konuştu.

“NEDENSE KONTROL, MÜDAHALE VE İLAÇLAMA DA YAPILMIYOR!”

Hayvan ithalatı yapanların, ağır kötü koku ve karasinekler bölgemize yayılmadan önce temizlik ile ilaçlama yapmaları ve bu ahır kokusunu, karasinekleri kaynağında yok etmeleri gerektiğini, ancak maalesef bunları yapmadılarını vurgulayan vatandaşlar, “İşin acı tarafı bu ithalatı yapanlar da onca şikayete ve tepkilere rağmen sorunu görmezden gelip kulak ardı ediyor. Yetkililerden de, kontrol eden ve müdahale eden yok maalesef! Ayrıca özellikle karasinek çevreye yayıldıktan sonra belediyenin de, vatandaşların da yaptığı ilaçlama hiçbir işe yaramıyor. Silifke Kaymakamlığı başta olmak üzere ilgili tüm kurumları, Silifke Belediyesi’ni ve MESKİ’yi görevlerini yerine getirerek mutsuz olmamıza artık son vermelerini bekliyoruz.” diyerek tepkilerini bir kez daha ifade etti.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir