11 Aralık 2023

BÜYÜKŞEHİR’İN ÜRETİCİ KADIN STANTLARI KADINLARA GELİR KAPISI OLMAYA DEVAM EDİYOR

0

Mersin Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi Başkanlığı bünyesinde kentin birçok noktasına kurduğu üretici kadın stantları ile hem kadın emeğinin görünür olmasını sağlıyor hem de kadınlara yeni gelir kapısı oluşturmaya devam ediyor. Bu kapsamda kadınların el emeği göz nuru ürünlerini sergilediği üretici kadın stantlarının adresi Akdeniz İlçesi’nde yer alan Yoğurt Pazarı oldu.

Eylül Ayı’ndan bu yana her hafta Cuma günü farklı üretici kadınların stant açtığı Yoğurt Pazarı’nda bu kez el sanatlarıyla uğraşan ve seramik alanında üretim yapan kadınlar bir araya geldi. Kurulan stantlarda mutfak araç gereçlerinden süs eşyasına kadar el emeği ile üretilen pek çok ürün alıcıların beğenisine sunuldu.

Aşlar: “Üretici kadınlarımıza istihdam ve gelir kapısı oluşturmak için projemize devam ediyoruz”

Üretici Kadın Stantları uygulaması ile her hafta Cuma günü farklı konseptlerde Yoğurt Pazarı’nda farklı üretici kadınlara yer vereceklerini dile getiren Kadın Aile Hizmetleri Dairesi Başkanlığı’nda görevli personel Esin Aşlar, “Herhangi bir iş imkânı olmayan üretici kadınlarımıza hem istihdam sağlamak hem de evlerine maddi bir gelir yaratarak katkıda bulunmaları amacıyla, onlara bu şekilde imkân sunmaya çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

Yoğurt Pazarı’nın lokasyon olarak çok merkezi bir konumda bulunduğunu ve insanların geçtiği en uğrak yerlerden biri olduğunu vurgulayan Aşlar, “Bu hafta da seramik üretimi yapan kadınlarımıza yer vermek istedik. Onlar da bu projeden faydalanmak istediler. Stantlarda yer almak için şu ana kadar 7 binin üzerinde başvurularımız var. Mersin’de hem kırsalda hem merkezde üretici kadınlarımız çok çalışkanlar ve çok fazla ürün üretebiliyorlar. Bu ürünlerin de insanlarla buluşması gerekiyor. Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri’ de bu noktada aracı oluyor. Proje kapsamının da amacına ulaştığını düşünüyorum” dedi.

 

Üretici kadınlar hem daha çok kişiye ulaşmanın hem de görünür olmanın mutluluğunu yaşıyor

Yaklaşık 3 senedir seramik üretimi yaptığını söyleyen Dilara Özgen Köse, pandemi sonrası ekonomik koşullardan dolayı evde üretim yapmaya başladığını belirterek, “Evde ev tipi fırınım var. Büyükşehir Belediyesi’nin bize sunduğu bu olanaklardan da yararlanıyorum. Büyükşehir, bize burada alan sağlıyor. Benim için çok iyi oluyor. Satışlarımız daha çok oluyor. Daha çok kişiye ulaşıyoruz. İsmimiz duyuluyor. Diğer arkadaşlarımızla da beraber oluyoruz ve bilgi aktarımı yapabiliyoruz. Büyükşehir Belediyesi’ne bu olanakları yarattığı için çok teşekkür ediyorum. Çok memnunuz” dedi.

Esengül Kaşıkara ise, seramik yolculuğuna küçük bir üretici olarak başladığını ve Büyükşehir’in destekleri ile işini büyüttüğünü ifade ederek, “Şu anda seramik atölyemiz var. Üretici kadın stantlarına katılmaya devam ediyorum. Çünkü hem reklamımız olsun hem de bizleri daha çok görsünler ve kadınların sesi olalım istiyorum. Evde oturup üretemeyen kadınların üretebilmeleri, böyle etkinliklerin de olduğunu onlara duyurmak ve örnek teşkil etmiş olmak için buradayız” diye konuştu.

Büyükşehir Belediyesi’nin verdiği desteklerin kendisi için çok önemli olduğunu ifade eden Kaşıkara, “Bizler evin içinde üreten kadınlardık. Kimse bizi bilmiyordu. ‘Bunu kim görecek, kim duyacak, kim alacak’ deyip üretme şevkimiz kırılıyordu. Böyle etkinlikler olmaya başlayınca ürünlerimize ilgi duyulmaya başlandı. Hatta zamanla biz bile talep etmeye başladık. ‘Bu etkinlikleri sıklaştırın ki bizler daha çok görünür olalım’ diye. Bu şekilde büyümeye devam ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir