30 Kasım 2023

GÜLTAK; “KIZILAY’IMIZ DÜNYANIN DÖRT BİR YANINDA YARDIMA KOŞUYOR’

BİLAL BAKIRDÖVEN
Her yıl 29 Ekim-4 Kasım tarihleri arasında kutlanan Kızılay Haftası kapsamında düzenlenen etkinliğe katılan
Akdeniz Belediye Başkanı M. Mustafa Gültak, “Türk Kızılay’ımız sadece deprem ve benzeri afetlerde değil, farklı alanlarda da gerek Türkiye, gerekse dünyanın farklı ülkelerinde yaşayan insanların ihtiyacına koşan uluslararası bir yardım kuruluşudur” dedi.

Vali Ali Hamza Pehlivan ve eşi Yıldız Pehlivan ile birlikte, 29 Ekim – 4 Kasım tarihleri arasında kutlanan Kızılay Haftası etkinlikleri kapsamında düzenlenen etkinliğe katıldı. Kızılay Haftası dolayısıyla Mersin Millet Bahçesi eski stadyum etabında düzenlenen buluşmaya, Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan, Akdeniz İlçe Kaymakamı Zeyit Şener, Kızılay Mersin Şube Başkanı Levent Özbay, bürokratlar ile farklı okullardan öğrenciler ve öğretmenler de katıldı. Çeşitli gösteri ve aktivitelerin hazırlandığı etkinlikte Başkan Gültak, stantları gezerek çocuklarla sohbet etti.

“Kızılay’ın adı da Atatürk tarafından verildi”

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından söz alan Vali Ali Hamza Pehlivan, “1868 yılında kurulan Kızılay, ülkemizin en köklü kuruluşlarından birisidir. Hilal-i Ahmer Cemiyeti olarak uzun yıllar hizmetlerine devam etmiş, Cumhuriyetin kuruluşundan sonra Kızılay Cemiyeti adıyla, 1947 yılından bugüne Kızılay Derneği adı altında faaliyetlerini sürdüregelmiştir. Dünden bugüne sadece ülkemizde değil, dünyanın her tarafında ihtiyaç sahibi insanların yardımına koşarak imdadına yetişmektedir. Kızılay, bugün itibariyle 15 ayrı ülkede daimi delegasyonu olan bir kuruluştur. Bunun dışında 2002 yılı itibariyle 57 ülkede yaklaşık 50 milyon insana ulaşarak yardım götüren bir kuruluştur. Kızılay, kamu yararına çalışan bir dernek statüsünde faaliyetlerini yürütüyor ve gittiği her noktada Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin ve bütün vatandaşlarımızın selamını,iyi dileklerini,dualarını oralara gönderdiği, yardımlarını birlikte ulaştırıyor. Kızılay, son günlerde Gazze’de zulüm altında olan,katliam derecesinde saldırılarla karşı karşıya kalan masum insanlara ülkemiz adına yardım elini uzatan kurumlardan birisidir. Kızılay’ın pek çok faaliyeti bulunmaktadır. Kızılay’ın, sağlık ve eğitsel alandaki faaliyetlerinin yanında, afet anlarında Türkiye Afet Müdahale Planları çerçevesinde beslenme hizmetlerini sağlama yükümlülüğü var. Bunlarla birlikte kampanyalar şeklinde uygulanan kan bağışı toplama ve bu kanları ihtiyaç sahiplerine ulaştırma gibi önemli bir görev ve sorumluluğu bulunmaktadır.” dedi.

“Bu yıl geçen 10 ay içinde 62 bin ünite civarında kan toplanmış”

Her yıl Kızılay vasıtasıyla, yaklaşık 3 milyon ünite kan toplandığını belirten Pehlivan, “İlimiz de bu konudaki çalışmalara çok önemli destekler veriyor. Nitekim, geçtiğimiz yıl itibariyle, 76 bin 500 ünite kan, Mersinli hemşehrilerimiz tarafından verilmiş. Bu yıl geçen 10 ay içinde 62 bin ünite civarında kan toplanmış. Kalan 2 ay içinde geçen yılın rakamlarına ulaşılacağına inanıyoruz. 6 Şubat’ta ve devamında yaşanan depremler 11 ilimizi ve yaklaşık 14 milyon vatandaşımızı etkiledi. Çok büyük bir felaketti. Deprem yaralarının sarılması sürecinde, Kızılay, özellikle de depremzede vatandaşlarımızın beslenme ihtiyaçlarının karşılanması konusunda önemli hizmetler ortaya koydu. Hem depremin yaşandığı İllerde hem de Mersin’imiz gibi deprem nedeniyle yaşadığı yerleri terk etmek durumunda kalan ve bu illere gelen depremzede vatandaşlarımızın ihtiyaçlarının karşılanması konusunda gerekli hizmetleri yerine getirdi. Ülke genelinde, Sayın Cumhurbaşkanımızın himayelerinde, Bakanlıklarımızın, İllerde de Valiliklerimizin, Belediyelerin STK’ların ve bütün vatandaşlarımızın topyekun bir şekilde ortaya koymuş olduğu yaraların sarılma sürecindeki çaba çalışmalara Mersin İlimizde de gereken katkıyı Kızılay da yaptı. Bu kapsamda yerine getirilen hizmetlerinden dolayı bütün emeği geçenlere teşekkür ediyoruz. Şu anda içerisinde bu faaliyeti gerçekleştirdiğimiz “Millet Bahçesi”, İlimizin en güzel noktalarından birisidir. Bu, Millet Bahçesinin yapımındaki desteklerinden dolayı Sayın Cumhurbaşkanımıza, İlimiz adına şükranlarımı sunuyorum. Kızılay Mersin Şubesine burada yer tahsis eden Akdeniz Belediye Başkanımıza, ayrıca teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.

“Cumhuriyetimizin 100. yılını en içten dileklerimle kutluyorum”

Katılımcılarla birlikte kan bağışında bulunduklarını söyleyen Pehlivan, “Kızılay’ın birçok hizmetine vatandaşlarımız gönüllülük esasıyla ve yardımseverlik duygusuyla katkı sağlıyor. Bunlar içerisinde kan bağışına özellikle bir parantez açmak gerekir. Kan bağışında bulunan insanlar, hem sağlık buluyor hem de Türkiye’nin hangi hastanesinde olursa olsun kan ihtiyacı olan vatandaşlarımıza bağışlanan kanların ulaştırılması vesilesiyle dermana vesile olarak hastalıkların iyileşme sürecine katkı sağlıyor ve ameliyatlar vb zorlu tedavi aşamalarında imdada yetişiyor. O yüzden tekrar çağrıda bulunuyoruz. Ben de bir Kızılay gönüllüsü ve kan bağışçısı olarak; sağlığı yerinde olan, şartları tutan bütün vatandaşlarımızı kan bağışı yapmaya davet ediyorum. Kan bağışını ne kadar desteklersek, o kadar çok kişiye şifayı hep beraber ulaştırmış oluruz. Bu duygularla Kızılay’ın 155. yaşını kutluyorum. Nice nice uzun yıllar verdikleri hizmetlerin devamını diliyorum. İki gün önce, Cumhuriyetimizin 100. yılında, Cumhuriyet Bayramı’mızı kutladık. Bu vesileyle, Kızılay’ın da adını veren Cumhuriyetimizin kurucusu, Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere aziz Şehitlerimizi, Gazilerimizi, aziz ecdadımızı saygıyla rahmetle yad ediyor, Cumhuriyetimizin 100. yılını en içten dileklerimle kutluyorum. Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılının, “Türkiye Yüzyılı”nın hayırlı ve uğurlu olmasını, bu gelecek yüzyıl içerisinde de Kızılay’ın hayırlı ve faydalı hizmetlerinin devam etmesini temenni ediyorum.” ifadelerini kullandı.

“Kızılay’ımız, dünyanın dört bir yanına yardıma koşuyor”

Akdeniz Belediye Başkanı M. Mustafa Gültak da konuşmasında, Kızılay’ın tarihinin, 1868 yılında ‘Osmanlı Yaralı ve Hasta Askerlere Yardım Cemiyeti’ adıyla başladığını ve yaklaşık 155 yıllık bir geçmişe sahip olduğunu hatırlattı. Türk Kızılay’ının, sadece afetlerde değil, farklı alanlarda da Türkiye ve farklı ülkelerin ihtiyacına koşan bir yardım kuruluşu olduğunu kaydeden Başkan Gültak; “Kentimizde, Kızılay’ın mekân sıkıntısı vardı. Bu nedenle Millet Bahçemizin bir kısmını Kızılay’a tahsis ettik. Böylelikle etkinliklerini burada yapabiliyorlar. Onları en azından kiradan kurtardık. Kızılay’ımız; şehrin ortasında, ulaşılabilir bir yere kavuştu. Nitekim burası, deprem günlerinde tamamen bir çadır kente dönmüştü. Depremzede kardeşlerimizin bir kısmını burada ağırladık. Kızılay da burada deprem mağduru insanlarımız için günlük binlerce yemek çıkarıyordu. Bu vesileyle Kızılay yöneticilerine, gönüllülere ve tüm çalışanlarına teşekkür ediyorum” diye konuştu.
Kızılay Şube Başkanı Levent Özbay ise; “Sadece ülkemizde değil, dünyanın tüm kıtalarında aktif görev alıp ihtiyaç sahiplerinin ve korumasızların yanında olup yüzlerini güldüren Kızılay’ımız, ülkemizin vicdani duygularını, hoşgörüsünü en iyi şekilde dünyada temsil etmektedir” ifadelerini kullandı. Farklı okullardan gelen öğrencilerin katıldığı etkinliklerle devam eden buluşmada, günün anlam ve önemi dolayısıyla çocuklara üzerinde Kızılay yazılı uçurtma ve balonlar hediye edildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir