9 Aralık 2023

ATATÜRK’E BÜYÜK SAYGISIZLIK NEŞET TARHAN’A BÜYÜK TEPKİ!

0

“Susarak geçiştirilecek bir hareket değil tasarlayarak işlenmiş bir eylem söz konusu. İnsanlar yarı aç dolaşırken sosyal demokrat olduğu iddiasındaki bir belediye başkanı ve yakın çevresi Cumhuriyet’in 100. Yıl kutlamasını böylesi eğlenceye meze edemez!”

BİLAL BAKIRDÖVEN

Mezitli Belediyesi’nce Cumhuriyetimizin 100. Yılı kutlamaları kapsamında “Yıldırım Mayruk ile Koşar Adım Cumhuriyet” defilesi düzenlendi. Defileden sonra mankenlerin de katıldığı ve alkol duvarının aşıldığı yemeğin ilerleyen saatlerinde modacı Barboros Şansal, akıllara durgunluk veren bir skandala imza attı.

Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan ile mankenlerin katılarak İzmir Marşı’nı söylediği sırada, Şansal alaylı bir şekilde gülerek, ‘Yaşa Mustafa Kemal Paşa’ diyerek, el hareketi çekti. Sonra da sosyal medyasında paylaştı. Bu olay hem sosyal medyadan hem de siyasilerden büyük tepki topladı.

“100. Yıl kutlamasını böylesi eğlenceye meze edemez!”

Neşet Tarhan konu ile ilgili tek söz etmezken, Araştırmacı Yazar Abdullah Ayan ve Duayen Mimar Abdullah Yılmaz duruma büyük tepki gösterdiler.
Araştırmacı Yazar Abdullah Ayan, “Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan’ın ağırladığı konuğun seviyesiz hareketi nedeniyle kamuoyuna özür borcu yok mu?” sorusunu sorarak, “Susarak geçiştirilecek bir hareket değil tasarlayarak işlenmiş bir eylem söz konusu. İnsanlar yarı aç dolaşırken sosyal demokrat olduğu iddiasındaki bir belediye başkanı ve yakın çevresi Cumhuriyet’in 100. Yıl kutlamasını böylesi eğlenceye meze edemez!” dedi.

“İkircikli belediye başkanı olduğunu bir kez daha ispatladın!”

Duayen Mimar Abdullah Yılmaz ise sosyal medya hesabından Mustafa Kemal Atatürk’ün, “Cumhuriyet, ahlâk üstünlüğüne dayanan bir ülküdür. Cumhuriyet, erdemdir. Cumhuriyet yönetimi, erdemli ve namuslu insanlar yetiştirir…“ sözünü paylaşarak, “Sayın Neşet Tarhan, sen Cumhuriyet döneminde yetişmedin mi? Cumhuriyet’in verdiği haklarla, belediye başkanı seçilmedin mi? İkircikli belediye başkanı Neşet Tarhan olduğunu bir kez daha ispatladın! Hani Atatürk Devrim ve İnkılaplarının savunucusu, koruyucusuydun? Neden, hayasızca Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’e edepsizce, edep dışı hakaret eden saygısızlarla aynı masada oldun, onların bu terbiyesizliklerini alkışladın?” sorularını sordu.

“Sen kimin parasıyla, kimlere alem yaptırıyorsun?”

Türkiye halkının, Atatürk’ün kurduğu Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yaşını kısıtlı imkanlarıyla bayrağını kendi satın alıp, ekmeğinin arasına katığını koyup heyacanla sokaklara dökülüp, marşlar söyleyip Cumhuriyet’ini kutlarken Neşet Tarhan’ın halkın oylarıyla seçilmiş geçici süreli Cumhuriyetin kamu yararı için var olan bürokrat olduğunu belirten Yılmaz, “Sen kimin parasıyla, kimlere alem yaptırıyorsun? Edep dışı, hayasızca Ulu Önder Atatürk`e hakaret eden senin özel dostlarına, birlikte ağırladığın yakın çevren yandaşlarına programları süresince Mezitli Halkı’nın ne kadar parasını ödedin? Açıkla! Parasını harcadığın insanlar yarı aç dolaşırken sosyal demokrat olduğu iddiasındaki bir belediye başkanı olarak, yakın çevreniz, değerli dostlarınız Yıldırım Mayruk, Barbaros Şansal efendi ile birlikte Cumhuriyetin 100. Yıl kutlaması kılıfı altında böylesi meyhane eğlenceleri ortamında birilerine onların paralarını peşkeş çekemez. Alaycı bir üslüpla ‘Yaşa Mustafa Kemal Paşa Yaşa’ marşını söylerken, saygısızca Atatürk`e edep dışı hakaret edenleri alkışlayamazsınız, alkışlatamazsınız! Yapmanız gerekeni niye yapmadınız, edep yahu! Yasalar ve Mezitli Halkı üzerine düşeni yapacak, devletin malı deniz, yemeyen domuz diyenleri asla affetmeyecektir.” diyerek tepkileri dile getirdi.

“Konunun takipçisi olacağız”

AK Parti Mersin Milletvekili Ali Kıratlı ise, Barbaros Şansal adlı sözde sanatçının gereken cezayı alması için konunun takipçisi olacağını belirterek yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:
“Türk milletini ve Türkiye Cumhuriyeti devletini aşağılama suçundan hakkında daha önce hapis cezası verilen Barbaros Şansal, bu kez Mezitli Belediyesinin 29 Ekim kutlamalarında İzmir marşı esnasında tamda ‘Yaşa Mustafa Kemal Paşa’ kısmı söylenirken yaptığı Atatürk’e karşı saygısız ve edepsiz hareketi kınıyor, Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan’ı da bu ve buna benzer karakter yoksunu, edepsiz, sanatçı kisvesi altında toplumu kirleten, terbiyesiz ve kişilik bozukluğu olan insan müsveddelerine karşı gerekli hassasiyeti göstererek kınamasını bekliyor, Mezitli halkımız başta olmak üzere toplumdan özür dilemeye davet ediyorum. Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e yapılan saygısızlığın gereken cezayı alması konusunda konunun takipçisi olacağımızdan hiç kimsenin şüphesi olmasın.”

“İşareti Mustafa Kemal’e ayyaş diyenlere yaptım”

Barbaros Şansal ise sosyal medya hesabından konu ile ilgili açıklama yaptı. Görüntülerin belediye ile ilgisi olmadığını söyleyen Şansal, “Bu bir özel doğum günü partisi. Görüntüleri şahsi hesabımdan ben paylaştım. ‘Nah’ işaretini Mustafa Kemal’e ayyaş diyenlere yaptım.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir