1 Aralık 2023

MERSİN BAROSU’NDAN 100. YIL RESEPSİYONU

ARZU ÖZER
Mersin Barosu, Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yılı nedeniyle resepsiyon düzenledi. Resepsiyonda Mersin Barosu Başkanı Av. Gazi Özdemir ve yönetim kurulu üyeleri, Cumhuriyet Bayramı’nı meslektaşları ve kent protokolü ile birlikte kutladı.
Mersin Büyükşehir Belediyesi’ni temsilen Hukuk Müşaviri Av. Bilgen Delay, Çağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ünal Ay, Adana Barosu Başkanı Av. Semih Gökayaz, Akdeniz Belediyesi Başkan Yardımcısı Yusuf Duman, CHP Mezitli İlçe Başkanı Av. Ulaş Yılmaz, TMMOB Makine Mühendisleri Odası Mersin Şube Başkanı İbrahim Yücesoy, İnşaat Mühendisleri Odası Mersin Şube Başkanı Gülçin Barbaros, MESİAD Başkanı Hasan Engin ve Mersin Kent Konseyi Başkanı Ayferi Tuğcu, avukatlar ve stajyer avukatlar katıldı.

“ORTADOĞU’DA YAŞANAN KATLİAMLAR, CUMHURİYETİN BİR NEFES OLDUĞUNU BİZLERE BİR KEZ DAHA HİSSETTİRMİŞTİR”

Günün anlam ve önemine ilişkin konuşma yapan Baro Başkanı Av. Gazi Özdemir, Ortadoğu’da yaşanan katliamlara değinerek, “Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yılına özel kentimizde yapılacak olan etkinliklerin organize edilmesi amacıyla, Baromuz ile ve çok sayıda kurum, kuruluş ve sivil toplum örgütü bir araya gelerek 100. Yıl Kutlama Meclisi oluşturulmuştur. Cumhuriyeti, Atatürk’ü ve Mersin’i ortak paydada buluşturmak amacıyla bir araya gelerek, emeklerini ve yüreklerini ortaya koyan tüm bileşenlere teşekkür ediyorum.

Ortadoğu’da yaşanan katliamlar ve hak ihlalleri, Cumhuriyetin bir nefes olduğunu bizlere bir kez daha hissettirmiştir. Ülkemizi, kan gölüne dönmüş Ortadoğu coğrafyasından ayıran, laik bir hukuk devleti olma temelinde yükselen cumhuriyettir. Ulu Önder Atatürk, ‘Cumhuriyet, kimsesizlerin kimsesidir’ diyerek; adalete, özgürlüğe ve barışa susamış toplumların yegâne teminatının Cumhuriyet olduğunu ifade etmiştir.

Demokratik bir yönetim biçimi olan Cumhuriyet ile birlikte ülkemizde; hukuk, bilim, eğitim, sağlık, sanat, sanayi başta olmak üzere birçok alanda kalkınma ve aydınlanma başlamış, kadın erkek eşitliği, laik bir devlet anlayışı, hukukun üstünlüğü sağlanmıştır. Bağımsız bir devlet, eşit ve özgür bir yurttaş olmamızın güvencesi olan Cumhuriyet, sahip çıkmamız ve korumamız gereken eşsiz bir değerdir” ifadesini kullandı.

“CUMHURİYET, 100 YILDIR HİÇ SÖNMEYEN BİR MEŞALE GİBİ ÜLKEMİZİ AYDINLATMAYA DEVAM EDECEKTİR”

Atatürk önderliğinde fikri hür, vicdanı hür nesiller sayesinde bugünlere ulaşan Cumhuriyetin, Türk milletini yok etmek isteyen işgalcilere karşı kazanılan büyük bir zafer olduğunu belirten Özdemir, “Cumhuriyet’te egemenlik kayıtsız şartsız milletindir. Türk milleti, bağımsızlığından ve hürriyetinden asla taviz vermeyeceğini Cumhuriyetin kurulması ile dünyaya ilan etmiştir. Bugün Türkiye Cumhuriyeti devleti sadece kendi vatandaşlarının değil, aynı zamanda dünyadaki tüm mazlumların da umut kaynağı olmuştur.

Bize emanet edilen Cumhuriyet, 100 yıldır hiç sönmeyen bir meşale gibi ülkemizi aydınlatmaya devam edecektir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Efendiler, yarın Cumhuriyeti ilan ediyoruz” dediği günden bu güne, ilkelerinden asla şaşmadan, Cumhuriyeti yaşatmak, yüceltmek ve gelecek nesillere aktarmayı en büyük vazife edindik. Birlik ve beraberliğimizin en büyük temel taşı olan Cumhuriyet’e sımsıkı bağlanarak her daim sahip çıkmaya devam edeceğiz.
Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yıl dönümünde Cumhuriyetimizi bize miras bırakan, başta ulu önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, tüm şehit ve gazilerimizi minnetle yâd ediyor, saygı, rahmet ve şükranla anıyorum. Gölgesinde her daim huzurla yaşayacağımız Cumhuriyetimizin 100. yılını kutlu olsun. Saygı ve sevgilerimi sunarım” diye konuştu.
(Haber Merkezi)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir