9 Aralık 2023

MERSİN, 100. YIL COŞKUSUNU BÜYÜKŞEHİR’İN ETKİNLİKLERİ İLE YAŞADI

0

Mersin Büyükşehir Belediyesi, Cumhuriyet’in 100. Yılı dolayısıyla düzenlediği etkinliklerle tüm Mersinlilere büyük bir bayram coşkusu yaşattı. ‘100. Yıl Fener Alayı’ ile binleri sokaklarda buluşturan Büyükşehir; Bayram coşkusunu muhteşem konserlerle taçlandırdı. Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer de eşi Meral Seçer ile birlikte Mersinlilerin coşkusuna ortak oldu. Fener Alayı’nda binlerle birlikte yürüyen Seçer, ardından konser alanını dolduran Mersinlilerin Cumhuriyet Bayramı’nı kutladı.

Büyükşehir tarafından düzenlenen ‘100. Yıl Fener Alayı’nda binlerce Mersinli ellerinde Türk bayrakları ve Cumhuriyet konulu dövizler ile Fenerbahçe Meydanı’ndan Özgecan Aslan Barış meydanına Adnan Menderes Bulvarı boyunca yürüdüler. Dövizlerde; ‘Cumhuriyet Özgürlüktür’, ‘Cumhuriyetimiz 100 Yaşında’, ‘Cumhuriyet Fikri Hür, Vicdanı Hür Nesiller Demek’ gibi yazılar yer aldı.
Başkan Vahap Seçer de eşi Meral Seçer ile birlikte Fener Alayı’na katılarak Mersinlilerle birlikte yürüdü. Yürüyüşe Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mersin İl Başkanı Koral Ömür, Parti Meclisi Üyesi Emre Yılmaz, Mersin Milletvekilleri Gülcan Kış ve Hasan Ufuk Çakır ile 7’den 70’e binlerce Mersinli katıldı.

Ellerinde meşaleler ve Türk bayrakları ile yürüyen binler, sahili adeta kırmızıya boyadı. Büyükşehir Belediyesi Kent Orkestrası’nın marşlar ile eşlik ettiği yürüyüşte araç sürücüleri kornalarıyla kalabalığa eşlik ederken, çevredeki vatandaşlar da restoranlardan ve evlerinden coşkuya ortak oldular.

Seçer: “İnsanlar böyle tablolara susamış”

Yürüyüşte konuşan Başkan Seçer, Cumhuriyet’in 100. kuruluş yıldönümü olduğunu vurgulayarak, vatandaşların Cumhuriyet Bayramı’nı kutladı. Seçer, “Mersin halkıyla beraber Adnan Menderes Bulvarı’nda meşaleli bir yürüyüş yapıyoruz, Fener Alayı yapıyoruz. Son derece kalabalık. İnsanlar böyle tablolara susamış, haykırıyorlar. Gördüğünüz gibi Mustafa Kemal’i ve Cumhuriyet’i haykırıyorlar, modern Türkiye, çağdaş Türkiye özlemini dile getiriyorlar. Yoğun da bir kalabalık var. Cumhuriyetimiz önemli, değerli. Cumhuriyetimiz büyük mücadeleler sonrası kuruldu. 100 yılda çok büyük mücadeleler ve badireler atlattı. Cumhuriyet’i demokrasiyle taçlandıracağız. Tam demokrasiyle, kurumlarıyla, kurallarıyla oturmuş bir demokrasiyle; bayrağı gençler devralacak. Onlar daha da yüceltecek, daha da yükseltecek. Zaten Gazi Mustafa Kemal Atatürk bu ülkeyi, Cumhuriyet’i gençlere emanet etmişti. Bayramımız kutlu olsun. Nice 100 yıllara” diye konuştu.

Binlerce Mersinli ile Özgecan Aslan Barış Meydanı’na gelen Başkan Vahap Seçer, burada Büyükşehir tarafından düzenlenen Cumhuriyet konserine katıldı. Akşam boyunca sevilen grup İkiye On Kala’nın birbirinden güzel şarkılarıyla eğlenen Mersinliler, Başkan Seçer’in de aralarına katılmasıyla coşkularını ikiye katladı. Havai fişek gösterisi ile gökyüzünün aydınlandığı konserde, ışık gösterisi ile gökyüzüne ‘100. Yıl’ yazıldı.

“Yaşasın Cumhuriyet, yaşasın Türkiye Cumhuriyeti”

İkiye On Kala’nın ardından sahne alan ünlü sanatçı Gülşen’den önce eşi Meral Seçer ile birlikte sahneye çıkarak binleri selamlayan Başkan Seçer, “Bayramınız kutlu olsun. En büyük bayramımız Cumhuriyet Bayramı’nın 100. kuruluş yıldönümü. 100 yıl önce Gazi Mustafa Kemal Atatürk, onun mücadele arkadaşları, atalarımız, büyükbabalarımız, büyükannelerimiz bu güzel Cumhuriyet’i bize armağan etti. Onları minnetle, şükranla anıyoruz. Ruhları şad olsun. Sizleri görünce enerjimiz yükseliyor. Atatürk ülkemizi de, Cumhuriyet’i de sizlere emanet etti. ‘Gençler, Cumhuriyet’i ilelebet sizler yaşatacaksınız’ dedi. Yaşasın Cumhuriyet, yaşasın Türkiye Cumhuriyeti!” dedi.

Adnan Menderes Bulvarı boyunca meşaleli yürüyüş yaptıklarını kaydeden Seçer, “Adnan Menderes Bulvarı Mersinlilerle dolu. İki kilometreyi beraber yürüdük. Cumhuriyet’e, Mersin’e ve Atatürk’e sahip çıktığınız için çok teşekkür ediyorum. Mersin Atatürk’ün kenti. ‘Mersinliler Mersin’e sahip çıkın’ diyen Atatürk’ümüzü bu güzel ülkeyi bizlere armağan ettiği için minnetle ve şükranla anıyoruz” diye konuştu. Alandaki gençlere seslenen Seçer, “Gençler sizleri çok seviyoruz. Sizleri önemsiyoruz. Sizler değerlisiniz, bir tanemizsiniz, canımızsınız. Siz de kendinizi değerli ve önemli görün. Geleceğimiz sizlerin elinde. Kendinize güvenin, kendinize inanın. Bu ülkeye, bu millete sahip çıkacak olan sizlersiniz” ifadelerine yer verdi.

“Biz büyük bir aileyiz, biz Mersin’iz”

Gençlere ‘Mersin’de yaşamaktan mutlu musunuz’ ve ‘Başkanınızı seviyor musunuz? sorularını yönelten Başkan Seçer, vatandaşların hep bir ağızdan ‘Evet’ demesi üzerine, “Biz büyük bir aileyiz, biz Mersin’iz, biz Türkiye’yiz, biz bir milletiz. Sizleri çok seviyoruz. ‘Sizleri seviyorum’ demekten bıkmıyoruz, bıkmayacağız” dedi.
Başkan Seçer’in, konuşmasının ardından CHP Parti Meclisi Üyesi Emre Yılmaz ile Mersin Milletvekilleri Gülcan Kış ve Hasan Ufuk Çakır da sahneye çıktı. Rap sanatçısı Norm Ender’in 100. Yıl için hazırladığı marş olan ‘Parla’ eşliğinde ellerindeki bayraklarla Mersinlilerin bayramlarını kutlayan Başkan Seçer ve beraberindekiler, Cumhuriyet coşkusunu binlerle birlikte yaşadı.

Gülşen: “Yaşasın Cumhuriyet. Yaşasın büyük Atatürk”

Mersinlilere unutulmaz bir akşam yaşatan Gülşen, Cumhuriyet’in 100. yılında Mersinlilerle bir arada olmaktan mutlu olduğunu ifade ederek, “Bizden mutlusu, bizden gururlusu olabilir mi? Tabi ki çok mutluyuz, çok gururluyuz. Cumhuriyetimizin 100. yılını kutlamak için bugün hep bir aradayız. Cumhuriyet en büyük bayramdır. Yaşasın Cumhuriyet. Yaşasın büyük Atatürk. İzmir de bizim, İstanbul da bizim, Mersin de bizim. Türkiye bizim. Yaşasın Türkiye” dedi.

İkiye On Kala Solisti Uğur Uras Ustaoğlu da; “Bugün başka bir heyecan var. Bunu şarkıyı söylerken hissettim. İyi ki geldiniz, iyi ki buradasınız. Umarım herkes için çok keyifli bir akşam olur” dedi.

Korteje katılan vatandaşlardan Hüseyin Doğanay, yaşadığı hisleri tarif etmekte zorlandığını anlatarak, “Sağ olsun Büyükşehir Belediyemizin desteğiyle güzel bir etkinlik oldu. Tabi ki ilelebet devam edecek. 100. yılı gördüğümüz için çok şanslıyız. Umarım torunlarımız ve onların çocukları da Cumhuriyet ile büyüyecekler” dedi.

Ateş: “Atatürk’ün evladı olduğu için mutluyum”

Kortejde yürüyen vatandaşlardan Meryem Ateş, “Atatürk’ün evladı olduğu için mutluyum. Koşarak geldim, astım hastasıyım, ölsem de bu yolu bırakmayacağım. Dayanamadım, çıktım geldim. Çok mutluyum. Ne Mutlu Türküm Diyene” dedi. Korteje katılım sağlayan vatandaşlardan Özgür Özyurt da çok mutlu ve gururlu olduklarından söz ederek, “Çocuklarımızla buradayız. Çok güzel bir etkinlik. Mesaj olarak gelmesi, bizleri buraya çağırmaları da çok güzeldi. Çok iyi bir şey yapıyorlar. Bu kadar milleti bir araya getirmek çok güzel” ifadelerini kullandı.

Dağdelen: “İnsanların Cumhuriyet’ine, Atatürk’üne sahip çıktığını görmek bizi umutlandırıyor”

Ramazan Dağdelen ise Türkiye için çok büyük bir gün olduğundan söz ederek, “Çok heyecanlıyız. İnsanların bu şekilde Cumhuriyet’ine, Atatürk’üne sahip çıktığını görmek umutlandırıyor bizi. Belediyeye de çok teşekkür ediyorum bu konudaki hassasiyeti ve etkinlikleri için” diye konuştu. Başkan Seçer’in hizmetlerinden çok memnun olduğunu da ekleyen Dağdelen, “Önümüzdeki seçimde de çok rahat bir şekilde kazanacağını düşünüyorum. Çünkü gerçekten iyi çalışıyor” dedi.

Konak: “Cumhuriyet’in 100. yılını böyle bir coşkuyla yaşamak çok büyük bir şans”

Yürüyüşe katılan gençlerden Nehir Konak, “Bugün burada olmaktan çok gurur duyuyorum. Çok güzel bir etkinlik. Yaşıtlarımı, büyükleri, küçükleri görüyorum ve çok gurur duyuyorum tabi ki. Cumhuriyet’in 100. yılını böyle bir coşkuyla yaşamak çok büyük bir şans. Mutluyum. 100. yılı görmek, 100. yıla denk gelmek bizim için zaten çok büyük bir şansken, 100. yıla yakışan bir etkinlikte, böyle güzel bir şehirde olmak çok mutlu ediyor bizi. Başkanımızı çok seviyoruz, çok güzel etkinlikler yapıyor. Memnunuz” diye duygularını ifade etti. (Haber Merkezi)

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir