1 Aralık 2023

İKİRCİKLİ BAŞKAN NEŞET TARHAN YİNE ŞAŞIRTMADI! ŞOK CEVAP: ‘BÖYLE BİR TESİS YOK’

“Meclis Üyesi Soner Taş’ın iddia ettiği kıyı çizgisi içinde kalan yapılaşmanın Belediye tarafından kaldırılmış olması yetmez. Kaldırma işlemi için harcanan bedelin sorumlulardan fazlasıyla tahsili yasa gereğidir. Bu konuda herhangi bir tahsilat yapılmış mıdır?”

Haber / BİLAL BAKIRDÖVEN

Araştırmacı-Yazar Abdullah Ayan 7 Ekim 2023 tarihinde sorduğu sorulara Mezitli Belediyesi tarafından gelen şok edici yanıtı paylaştı.

Yaptığı açıklamada yaşadığı olayı dile gerip konu ili ilgili çektiği fotoğrafları da paylaşan Abdullah Ayan, sorunu dile getiren başvurusuna verilen cevabı kamuoyunun kanaatine bıraktığını söyledi.
Başvurusunda Ayan, “Mezitli Belediye Başkanlığı’na, İlçeniz Tece Mahallesi sınırları içinde üniversite kampusu önündeki sahilde bir işletmecinin kurduğu tesisin Belediyenizce kaldırıldığı bilgisini belediye meclis üyesi Soner Taş paylaşmış bulunmaktadır. Söz konusu tesis ne zaman kurulmuş, belediyeniz durumdan ne zaman haberdar olmuş ve hangi tarihte kaldırılmıştır? İşletme ile ilgili belediyenizce işletme ruhsatı verilmiş midir? Verildiyse özel/tüzel kime veya kimlere hangi tarihte verilmiştir? Belediye meclis üyesi belediye tarafından kaldırıldığını ifade ettiğine göre Belediye söz konusu tesis ile kaldırılmasına yönelik her hangi bir işlem yapmış mıdır? Tutanak düzenlendiyse tutanağın bir sureti ile kaldırılma bedeli olarak tahsilat yapılıp yapılmadığı?’ sorularını sordum.

Gelen yanıtta; ‘Başvurunuza istinaden 12 Ekim 2023 günü İlçemiz Tece Mahallesi Üniversite Kampüsü sahil kesiminde yapılan denetimde; bahse konu tesise rastlanmamıştır. Kayıtlarımızda yapılan incelemede; belirtilen tesis hakkında herhangi bir işletme ruhsatı olmadığı, tesisisin bulunduğu beyan edilen alanın 3621 sayılı Kıyı Kanununa tabi bir alan olduğu anlaşılmıştır.’ cevabı verildi. Ol hikayat bu kadar…” dedi.

“BU KONUDA TAHSİLAT
YAPILDI MI?”

Bu şaşırtıcı açıklama ile Mezitli Belediyesi, Tece Sahil’de yapılan denetimde herhangi bir tesise rastlanmadığı bilgisini verdiğini belirten Ayan, “12.10.2023 tarihinde yapılan denetimde elbette tesise rastlanmayacak. Çünkü benim tesisle ilgili görüntüleri paylaşmam ardından, Mezitli Belediye Meclis Üyesi yaptığı yorumda tesisin Mezitli Belediye ekiplerince kaldırıldığını ifade etmekteydi. Bu ifade üzerine Mezitli Belediye Başkanlığı’na başvurup, böyle bir kaldırma işlemi yapıldıysa yapılan kamusal işlemin bedelinin sorumlululardan tahsil edilip edilmediğini sordum. Belediye ise verdiği yanıtta söz konusu yerde tesise rastlanmadığı dışında herhangi bir bilgi ve belge vermiyor. Tekrar soruyorum; Meclis Üyesi Soner Taş’ın iddia ettiği kıyı çizgisi içinde kalan yapılaşmanın Belediye tarafından kaldırılmış olması yetmez. Kaldırma işlemi için harcanan bedelin sorumlulardan fazlasıyla tahsili yasa gereğidir. Bu konuda herhangi bir tahsilat yapılmış mıdır? Yapılmadıysa yapmayan görevliler hakkında ne yapılması düşünülmektedir?” şeklinde konuştu.

“NE TESİSLER GÖRDÜM ZATEN YOKTULAR!”

Açıklamasında son olarak, “Ne tesisler gördüm, zaten yoktular!” diyen Ayan, “Mezitli Belediyesi böyle bir tesis yok dediğine göre, ben çektiğim görüntüleri kendim photoshop olarak üretip paylaştım!” diyerek tepkilerini dile getirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir