1 Aralık 2023

KONUT ALANLARINI HANGİ GEREKÇEYLE 9 KATTAN 18 KATA ÇIKARTTINIZ? ‘KAMUOYUNA AÇIKLAYIN!’

– “1.5 EMSAL, 9 KATTA İMAR RANTINI TAMAMLAMIŞ ALANLARI, YENİŞEHİR BELEDİYESİ OLARAK YÜKSEK YAPILAŞMA YÖNETMELİĞİ DAHİ OLMAYAN KENTİMİZDE HANGİ GEREKÇEYLE KONUT ALANLARINI TİCK, E:2, 18 KAT YÜKSEKLİĞİNE ÇIKARTTINIZ..?”

– “HUKUKEN GEÇERSİZ BİR PLANIN REVİZYONU OLARAK MECLİSTEN OY BİRLİĞİ İLE GEÇİRİLEN, KENT YAĞMASININ ÖNÜNÜ AÇAN, KİŞİSEL RANT TEMALI BU KARAR, KAMU YARARI DA İÇERMİYOR!”

Haber / BİLAL BAKIRDÖVEN

Olası 7 ve üstü Adana depremi konusunda bilim insanları sürekli uyarılarda bulunurken, Mersin’in Yenişehir ilçesinde İlçe Belediyesi’nin Eğriçam’da GMK Bulvarı üzerinde hizmet alanı ve yeşil alan olan bir alanının üzerinde 18 katlı inşaata izin verilmesi gündemde.
Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Duayen Mimar Abdullah Yılmaz, “Bu nasıl bir plancılık anlayışı? Yollar, donatılar aynı, 2017 yılında görmeden bu plana evet diyorum diyerek, arka odalarda kişisel rantlarının karşılığını alan, kent yağmacısı meclis üyelerinin, belediye başkanlarının oylarıyla geçen, kişisel rant temalı, planı yapan dönemin belediye başkanının bile ölü doğduğunu kabul ettiği plan. 1. 5 emsal, 9 katta imar rantını tamamlamış alanları, Yenişehir Belediyesi olarak yüksek yapılaşma yönetmeliği dahi olmayan kentimizde hangi gerekçeyle konut alanlarını tick, E:2, 18 kat yüksekliğine çıkarttınız? Yasal süreçte askıda kalmadığı için hukuken geçersiz bir planın revizyonu olarak meclisten oy birliği ile geçirilen, kent yağmasının önünü açan, kişisel rant temalı bu karar kamu yararı da içermiyor!” dedi.

“MERSİN’DE GEREKLİ DENETİMLER YAPILMIYOR..!”

1/5000 ölçekli Mersin revizyon ve ilave nazım imar planlarının yeniden revize edeceğiz diye “2019 yılında yerel seçimlerde insanlara umut vererek, deprem değil çürük yapı öldürür diye sloganlar atarak kentsel yağmayı durduracağız” diyenlere seslenen Mimar Yılmaz, “Kentsel rantı tekrar kente döndüreceğiz sloganları atarak gelenler, meclislerinden geçirdikleri imar plan tadilatlarıyla kentimizi daha fazla yaşanılmaz hale getirdiler, getirmeye devam ediyorlar. Eski planda 1.5 emsalli alanlar, 2 emsale yükseltilip 18 kat’a çıkarıldı. 500 kişinin yaşayacağı alanlar hiçbir donatı, alt, üst yapı, otopark, okul, yeşil doku arttırılmadan 5 bin kişinin yaşayacağı alanlara dönüştürüldü. Yenişehir, Mezitli, Akdeniz, Toroslar Belediyeleri’nin 1/1000 ölçekli uygulama imar planlarının altında imzaları olan şehir plancıları sizi yetiştiren hocalarınız emin olun ki sizlerle gurur duymuyorlar, lanet okuyorlar. Yüksek yapılaşma yönetmeliği olmayan, gerekli denetim yapılmayan bir kentte, olası afetlere de bu niteliksiz beton yığını, beş kat teknolojisi ile yapılan yüksek katlı lüx mezarlarda oluşacak her can kaybında, sorumluluğunuz, yaptığınız plan tadilatlarıyla daha fazla para kazandırdığınız, insan görünümlü yaratıkların suç ortakları olduğunuzu unutmayın. ‘Edep yahu’ diyeceğim ama, anlamayacaksınız..!” diyerek tepkilerini dile getirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir