30 Kasım 2023

‘CEZASIZLIK POLİTİKALARI ERKEKLERİ CESARETLENDİRİYOR!’

SABAHAT BAKIRDÖVEN
Pazartesi günü MEÜ Tıp Fakültesi 6. sınıf öğrencisi Nidanur N., merkez Yenişehir ilçesi Çiftlikköy Mahallesi’ndeki kız öğrenci yurdu önünde vurulmuştu. Mersin Kadın Platformu üyeleri MEÜ önünde olaya tepki göstermek adına basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamaya Mersin Tabip Odası Kadın Hekimlik ve Kadın Sağlığı Komisyonu da katılım gösterdi.

Açıklamayı platform adına okuyan İrem Serin, “23 Ekim 2023 tarihinde Mut’da Hemşire Ayfer Kaya, uzaklaştırma kararı olan boşanma aşamasında olduğu eşi tarafından, çalıştığı hastanenin yanındaki özel otoparkta vahşice katledildi. Aynı gün Mersin Üniversitesi KYK Yurdu yakınında bir intörn doktor kadın, bir erkek tarafından 6 el ateş edilmesi sonucu ağır yaralandı. Bir bacağı ampüte edildi, diğer bacağında çoklu ve açık kırıklar gelişti. Şu anda yoğun bakımda hayat mücadelesi veriyor.” dedi.

“GÜVENLİK NEREDEYDİ?”

Erkek şiddetine karşı yasta değil, isyanda olduklarını belirten Serin, “Mersin Üniversitesi’ne sormak istiyoruz;
Kuş uçsa güvenlik güçleri ile müdahaleye hazır olan üniversite, bir kadın güpegündüz vurulurken neredeydi? Suç belli, suçlular belli. Dünden bu yana yaratılan bilgi kirliliği ile kız kardeşimizi unutacağımızı sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Arkadaşımız aramıza dönene, fail erkek en ağır cezayı alana kadar bu sürecin takipçi olacağız. Özgecan Aslan’ı, yolda yürürken hiç tanımadığı bir erkek tarafından, gözüne bir cisim fırlatılan kadın arkadaşımızı, bir kadının alkollü sürücü tarafından korunaklı saydığınız yurt etrafında arabayla katledilmesini, intörn doktor kadın arkadaşımızın güpegündüz üniversite içinde pompalı tüfekle vurulmasının tesadüf olmadığını biliyoruz. Erkek şiddeti bu gücünü, cezasızlık politikaları ile cesaretlendiren erk iktidarlardan, her erkek şiddetinden sonra sırtlarının sıvazlanmasından, İstanbul Sözleşmesi’nden bir gecede vazgeçilmesinden, kadın üniversitelerini kuracağız diyenlerden, kadın herkesin içinde kahkaha atmayacak diyenlerden alıyor. Ardı arkası kesilmeyen haberlerin içerdiği gerçekler şiddetin boyutunu gözler önüne seriyor.” şeklinde konuştu.

“HESAP VERECEKSİNİZ!”

Alanlarda her defasında erkek adalet değil gerçek adalet derken dayatılan erkek devlet şiddeti karşısında isyanlarıyla durduklarını her seferinde yinelediklerini söyleyen Serin, “Gücünü iktidarın gerici siyasal İslam ile bezenmiş kadın ve LGBTI+ düşmanı politikalardan alan bu erkek egemen sistem elbet bu isyanın karşısında yerle bir olmak zorunda kalacak. Tarsus’ta en merkezi meydanlara çıkıp Filistin savunması adı altında kadın bedenine saldıranlardan, kötücül ittifak parçalarınızın meydanlarda Lgbti+ nefretinden, tarikat ve cemaat yurtlarında hayatları dizayn etmeye çalışmanızdan, anayasayla medeni kanunla oynayabileceğinizi düşünmenizden korkmuyoruz! Gücümüzü bu sokaklarda her defasında size karşı duran bu isyandan alıyoruz. Mut’ta boşanma aşamasında olduğu erkek tarafından katledilen Ayfer hemşire için gerçek adaleti aramaktan vazgeçmiyoruz. Şiddet haberleri sürekli gelirken faillerin sürekli aklandığı, cezasızlık politikasıyla adeta ödüllendirildiği, tahrik ve iyi hal indirimlerinin havada uçuştuğu bu kirli düzenin yeni failler yarattığını, hepsine sen yap erkek adalet seni kurtarır telkinini verdiğini biliyoruz. Bizler bu düzene ve sizin çürümüş ataerkil zihninize değil ama sizler bizim isyanla, inatla, özgürlük ve eşitlik sloganlarımızla bezenmiş mücadelemize yenileceksiniz. Kampüsümüzde de kentimizde de erkek şiddetinin kol gezmesine izin vermeyeceğiz. Fakat bizler kadınların güven içerisinde yaşadığı kampüsleri ve kentleri, kadın dayanışması ile kuracağız. Bizler hayatlarımızı sizin dizaynınıza, erkek egemenliğinin kurallarına teslim etmiyoruz. Erkek adaleti dağıtana, özgürlüklerimizi söke söke elinizden alana, gasp etmeye çalıştığınız haklarımızı geri alana, sokakların da bedenlerimizin de sahibi biziz cümlesini kafanıza sokana dek buradayız. Hesap vereceksiniz!” ifadelerini kullandı.

“GERÇEK ADALET SAĞLANAN KADAR BURADAYIZ”

Serin açıklamalarını şöyle tamamladı;
“Bizler üniversite de kadın mücadelesini büyütürken müdahale eden güvenlik kuvvetleri, bir kadın vurulurken neredeydi? Fail erkek elini kolunu sallayarak silahla kampüse girerken ne yapıyordu? Ahlak bekçisi yurtlarda giriş çıkış saatinden, nasıl giyindiğimize kadar müdahale eden yurt müdürleri önceki gece yurt binasında çıkan yangında ihmallerini nasıl açıklıyor? Bizleri kontrol altına almaya çalışırken yangın alarmlarını, yangın merdivenlerinin işlevli olup olmadığını neden teyit etmiyor? Hesap vereceksiniz! Erkekler namus derken, boşanmak istedi öldürdüm derken, o da öyle gitinmeseymiş derken adalet kelimesini ağzınıza almaya nasıl utanmıyorsanız öyle hesap vereceksiniz. İstanbul Sözleşmesine, 6284 sayılı kanuna, medeni kanuna, LGBTI+ haklarına, yaşamlarımıza saldırırken nasıl cüretkar ve utanmaz oluyorsanız tam da öyle hesap vereceksiniz! Bizler bugün burada bu alanda yarın kentin başka bir sokağında, 25 Kasım’da ise her yerde olacağız. Ama en çok olacağımız yer hesap soracağımız, haklarımızı alacağımız yer olan yakalarınız olacak. Gerçek adalet sağlanana dek buradayız! İsyanımızla, dayanışmamızla karşınızdayız.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir