30 Kasım 2023

‘İsrail, Gazze’de soykırım yapıyor!’

SABAHAT BAKIRDÖVEN
Mersin Emek ve Demokrasi Platformu üyeleri, İsrail’in Gazze halkına yönelik katliamı kınadı. Özgür Çocuk Parkı’nda bir araya gelen platform üyeleri İsrail’in Gazze’de soykırım yaptığının altını çizdi. İsrail’e saldırıları durdurma çağrısında bulunan platform üyeleri, “Acilen tüm saldırıları durdurun. Yaralılara müdahale için Filistinli çocukların, kadınların, tüm Filistin halkının temel ihtiyaçlarını karşılamaları için insani yardım koridorunu açın.” dedi

“EMPERYALİSTLERİN YAĞMA VE İŞGAL POLİTİKALARI YENİ BİR EVREYE GİRDİ”

Mersin Emek ve Demokrasi Platformu, İsrail’in Gazze’de hastaneye yaptığı saldırı insanlık tarihine kara bir gün, bir soykırım günü olarak geçtiğini savunarak, İsrail’i saldırıları durdurmaya, Türkiye’yi İsrail ile olan askeri, ekonomik ve tüm diplomatik ilişkileri derhal askıya almaya çağırarak, “Herkes barışa ses vermeli” mesajı verdi.

Mersin Emek ve Demokrasi Platformu adına basın açıklamasını okuyan Mustafa Özbay, “Ortadoğu’da başını ABD’nin çektiği emperyalizmin ve bölgedeki jandarma rolüne soyunan güçlerin, işbirlikçi, kukla devlet ve iktidarların yağma ve işgal politikaları yeni bir evreye girmiş görünüyor. Yıllardır Suriye başta olmak üzere Ortadoğu coğrafyasında devam eden savaş bugün Filistin toprakları üzerinde yeni bir vahşete dönüştürülüyor. Ortadoğu’nun yeniden dizayn edilmesi ve sınırların yeniden çizilmesini de içeren genişletilmiş büyük Ortadoğu projesi yeni bir hamle ve politikayı devreye sokmuş görünüyor.Emperyalist, kapitalist ve feodal sömürü sistemleri tüm dünyada derin bir krizin içine girmiştir. Egemen güçler yine bir krizin çıkış yolunu savaş olarak görmüşlerdir.Emperyalist güçlerin bölgedeki jandarma rolünü üstlenen terörist İsrail hükümeti ve Siyonist rejim, Filistin halkına bir kez daha soykırım ve katliam uyguluyor. 17 Ekim’deki İsrail Hükümetinin Gazze’deki bir hastaneye yaptığı saldırı insanlık tarihine kara bir gün, bir soykırım günü olarak geçmiştir. Adı yolsuzluklara da karışan sağcı, ırkçı, faşist İsrail hükümetinin yaptığı bu hastane saldırısında çoğu çocuklardan ve hastalardan oluşan 500’ün üzerinde insan öldürülürdü. Binlerce masum Gazze halkı yaralandı. Bu saldırı açık bir savaş ve insanlık suçudur.” dedi.

“HERKESİ BARIŞA SES VERMEYE ÇAĞIRIYORUZ”

Bu saldırının en asgari ahlaki ve insani değerlerden uzak bir barbarlığı temsil etttiğini vurgulayan Özbay, “Bu suçu işleyenler insanlığın vicdanında mahkum edilmiş ve lanetlenmiştir. Filistin halkı tüm dünyadan hamaset ile süslenen timsah gözyaşları değil, çözüm için acil somut adımlar atılmasını beklemektedir. Ortadoğu’da yaşayan tüm halkların barış içinde, birlikte yaşamasının tek yolu savaşı körükleyen güçlerin elini bu topraklardan çekmesi ve halklar arasında kalıcı diyalog ve müzakere zeminin yaratılmasıdır. Bunun için yapılması gereken, masum halkların ölümüne neden olan saldırıların durdurulup acilen ateşkes sağlanması ve taraflar arasında barış görüşmelerine başlanmasıdır. İsrail hükümetine sesleniyoruz. Acilen tüm saldırıları durdurun. Yaralılara müdahale için Filistinli çocukların, kadınların, tüm Filistin halkının temel ihtiyaçlarını karşılamaları için insani yardım koridorunu açın. Buradan bir çağrımızda içinde Türkiye’nin de olduğu bölge hükümetlerine;
İsrail hükümetinin yaptığı saldırıları durdurana kadar İsrail ile olan askeri, ekonomik ve tüm diplomatik ilişkileri derhal askıya alın. Buradan Filistin halkına başsağlığı ve taziyelerimizi iletirken; Bizler Mersin Emek ve demokrasi güçleri olarak başta İsrail hükümeti olmak üzere bu saldırıyı yapanları ve bu saldırıya sessiz kalanları kınıyor, savaşın kazananı, barışın kaybedeni olmaz anlayışıyla Filistin topraklarında ve tüm Ortadoğu coğrafyasında savaşa karşı barışı, ölümlere karşı yaşamı savunuyor bu kadim topraklarda yaşayan tüm halkların barış içinde birlikte yaşaması için herkesi barışa ses vermeye çağırıyoruz.” şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir