9 Aralık 2023

‘Emperyalist ABD, Batı’nın kapitalist merkezleri, medyası bir oldular’

0

ARZU ÖZER
Türkiye İşçi Partisi (TİP) Mersin İl Başkanlığı, İsrail’i  protesto ederek basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamayı İl Yönetim Kurulu adına Ceren İnan okudu. Arkasına emperyalist güçleri alan İsrail’in, modern tarihin en kanlı katliamlarına devam ettiğini belirten İnan, “Gazze’de El Ehli Hastanesi’ni hedef alan, 500’den fazla kişinin hayatını kaybettiği saldırı bir insanlık suçudur. Katliamda hastaneye sığınmak zorunda kalan siviller, hastalar ve çocuklar hayatını kaybetti. Hastane vuran, etnik temizliğe girişen, uluslararası hukuku yok sayarak Filistin kentlerini işgal eden, Gazze’yi bir açık hava hapishanesine çeviren, Filistinlileri yurtsuz, susuz ve ilaçsız bırakan Israil’i lanetliyoruz. İsrail savaş aygıtı, bu katliamlarında yalnız değil. Emperyalist ABD, Batı’nın kapitalist merkezleri, medyası bir oldular.” dedi.

“Bugün yapılacak şey kınama mesajları yayımlamak değil”

Bu insanlık suçunun kanının hepsinin ellerinde olduğunu söyleyen İnan, “Çünkü İsrail onlar için büyük bir askeri üs. Çünkü emperyalist Ortadoğu politikalarının merkezinde işgalci İsrail’i korumak var. Hem de halkları yok etmek pahasına… Yalnız ABD değil, İngiltere’de, Fransa’da, Almanya’da Filistin bayrağı taşımayı dahi suç hale getirmeye çalışan bu işbirliğine lanet olsun. Bugün yapılacak şey kınama mesajları yayımlamak değil. Israil’le ticaret alanında, güvenlik alanında işbirliğine devam edip, İsrail Büyükelçisine nota dahi vermeyip kınama mesajları yayımlamak ikiyüzlülüktür. AKP’yi uyarıyoruz. Irak’ın işgalinde ABD’nin ortağı olmaya çalıştınız. Bu halk size izin vermedi. ABD’yle birlikte Suriye’yi yakıp yıkmaya kalktınız. Kabul etmedik. Bugün de bu iki yüzlülüğü kabul etmiyoruz. Bugün yapılması gereken somut adımlar atmak, yaptırım uygulamaktır. Bölgemizi kan gölüne çeviren ABD’nin İncirlik’te, Kürecik’te üslenmesini kabul etmiyoruz.” şeklinde konuştu.

“Yaşasın halkların kardeşliği!”

Üslerin derhal kapatılmasını ifade eden İnan, “İsrail’le ilişkiler kesilsin. Her tür anlaşmaya son verilsin. Filistinliler, Araplar, Yahudiler, Kürtler, Türkler, Ermeniler olarak biz bölge halkları kendi sorunlarımızı kendimiz çözeriz. Hiçbir halkın bir diğerine düşmanlığı yok. Olamaz! Dünyanın dört bir yanında bütün
halklar, devrimci, ilerici güçler işgal politikalarına karşı duruyor. Halklara düşmanlık
edenler emperyalistlerdir. Onların işbirlikçileridir. Halkları birbirine düşürmeye çalışanlara, düşmanlık tohumları atanlara, silah tüccarlarına lanet olsun. Ortadoğu’da yayılmacı emeller- olanlara lanet olsun. Biz dil farkı, din farkı bilmeyiz. Biz halkların kardeşliğinden, barıştan yanayız. Biz Filistin’in direnişinden yanayız. Kahrolsun emperyalistler, el- kanlı katiller ve onların işbirlikçileri! Yaşasın halkların kardeşliği! Yaşasın özgür Filistin!” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir