30 Kasım 2023

Mustafa Kemal Paşa ÇOK YAŞA!

Sanatçı İskender Kardaşlar, Cumhuriyetimizin 100. yılı kapsamında yeni bir eserle sahnede! Atatürk’ün sivil hayatını ele alan “Mustafa Kemal Paşa ÇOK YAŞA!” seyircilere etkileyici bir tiyatro deneyimi sunuyor.

Oyun, ODTÜ Geliştirme Vakfı Okulları Mersin Şubesinin katkılarıyla bugün Yenişehir Atatürk Kültür Merkezinde sahnelenecek.

Cumhuriyetimizin 100. yılı kapsamında İskender Kardaşlar tarafından kaleme alınan ve sahnelenen tek kişilik anlatı oyunu “Mustafa Kemal Paşa ÇOK YAŞA!”, Atatürk’ün sivil hayatı hakkında etkileyici bir tiyatro deneyimi sunuyor.

Atatürk’ün özel anları

Tek perdelik anlatı oyunu, Atatürk’ün sivil hayatını, nasıl güldüğü, nasıl konuştuğu gibi ayrıntıları, Selanik’ten çocukluk arkadaşı Nuri Conker ile aralarındaki geçen sohbetleri içeriyor. Modern bir meddah yorumuyla ele alınan ve 50 dakika süren oyun, yapılan canlandırmalarla izleyenleri kısa sürede etkisi altına alıyor.

İskender Kardaşlar tek perdelik anlatı oyunu hakkında şunları söylüyor;

“Oyunumuz, büyük önderimizin asker kimliğinin yanı sıra sivil hayatına ağırlık veriyor. İnsan, doğa ve hayvan sevgisi, şakaları, askerliğe bakışı, dostluk ve sevgi anlayışı… Bu oyun ile hayatı boyunca büyük mücadeleler vermiş Atatürk’ün de bir “insan” olduğunu anlatmak istedim. Oyunumuzda Atatürk’ün çevirdiği şiir, çok sevdiği türküler-şarkılar, kasap havası, sarı zeybek gibi pek çok detay yer alıyor.”

Bugün Mersin’de…

İlk olarak Eceabat Tiyatro Şenliği kapsamında Ağustos ayında sahnelenen ” Mustafa Kemal Paşa ÇOK YAŞA!” oyunu 19 Ekim 2023, Perşembe günü ODTÜ Geliştirme Vakfı Okulları Mersin Şubesinin katkılarıyla Mersin Yenişehir Atatürk Kültür Merkezi Barış Salonunda sahnelenecek. (Haber Merkezi)

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir