9 Aralık 2023

TAŞUCU’NDA YAŞAYAN RUS VATANDAŞLAR DA FELAKETTEN ENDİŞELİ TAŞUCU’NDA SORUNLARA ÇÖZÜM ÜRETİLMİYOR!

0

Rus vatandaşlar adına konuşan Anna Volkova: “Biz Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve yabancı uyruklular olarak size seslenmek istiyoruz. Zira şu anda Mersin bölgesinde ekolojik dengenin ciddi ölçüde bozulduğunu gözlemliyoruz. Burada gerçekten büyük bir felaket yaşanıyor.”

 

Haber / BİLAL BAKIRDÖVEN

Taşucu’nda yaşayan Türk vatandaşlar ve yabancı uyruklu insanlar, Silifke Kaymakamlığı’na, Mersin Valiliği’ne, Taşucu Liman Başkanlığı’na, Doğal Kaynaklar Ruhsat ve Kültür Varlıkları Müdürlüğü’ne, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı’na Taşucu’nda bir çevre felaketi yaşandığını ve buna bir çözüm aradıklarını bildirdiler.

 

“EKOLOJİK DENGE BÜYÜK ZARAR GÖRDÜ!”

Rus vatandaş Anna Volkova önderliğinde verilen dilekçede, “Biz Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve yabancı uyruklular olarak size seslenmek istiyoruz. Zira şu anda Mersin bölgesinde ekolojik dengenin ciddi ölçüde bozulduğunu gözlemliyoruz. Burada gerçekten büyük bir felaket yaşanıyor. Mersin bölgesindeki Silifke, Taşucu, Kum Mahallesi, Atakent, Yeşilovacık ve diğer yerleşim yerlerinde yaşayan biz sakinler, Akgöl (Kuş Cenneti) yakınında yabani kuşların doğal koruma alanının yanı sıra Caretta-Caretta deniz kaplumbağalarının ve diğer deniz canlılarının yuvaladıkları bir doğal koruma alanının olduğu yerde bulunuyoruz. Tüm bunlar bölgenin ekolojik dengesinin bozulmasından büyük ölçüde zarar görmüştür.” ifadelerine yer verildi.

 

“TAM SAHİL PETROLLE KİRLENDİĞİ İÇİN DOĞA ZARAR GÖRDÜ!”

Son birkaç ay içinde, özellikle Eylül 2023’te, Akdeniz’de Taşucu ve Kum Mahallesi açıklarında iki petrol sızıntısı meydana geldiğinin bilindiğini belirten Volkova, “Sonuç olarak tüm sahil petrolle kirlendiği için doğa ciddi anlamda zarar görmüştür. Bu bölgenin sakinleri olarak, bu tür kazalardan kaynaklanan veya gemi kaptanlarının bilinçli davranışlarından kirlilikler nadir bulunan Caretta-Caretta kaplumbağalarını ve eşsiz kuş türlerini olumsuz etkilediği için büyük kaygı içerisindeyiz. Yaşanan hadisenin takip edilerek kontrol altına almanızı ve olumsuz sonuçlarının bertaraf edilmesini talep ediyoruz. Bununla birlikte, büyük bir teessürle, sıklıkla denizde plastik atıklar ve büyük miktarda mikro-plastik içeren çöp yığınlarının sürüklendiğini gözlemlemekteyiz. Deniz taşımacılığı faaliyetlerinin atık imha standartlarına riayet edilmesini gerektirecek şekilde düzenlenmesini önemle rica ediyoruz.” sözlerine yer verdi.

 

“ANGUSLAR BÖLGEYE BÜYÜK RAHATSIZLIK VERİLİYOR!”

Temmuz 2023’ten itibaren Taşucu Limanı’na hayvan taşımacılığı yapan gemilerin kabul edilmeye başlandığını vurgulayan Anna Olkova, “Ceynak Holding tarafından işletilen liman, gümrüğe gelen Angusları taşıyan gemiler bölge sakinlerine büyük rahatsızlık vermektedir. Zira bölgede çok güçlü ve dayanılmaz bir koku hissedilmekte ve Taşucu’nun çok daha ötesine yayılmaktadır. Bu kötü kokuya ek olarak, büyükbaş hayvan kalıntıları da (Ceset parçaları, gemilerdeki ölmüş hayvan parçaları ve hayvan dışkıları) düzenli şekilde kıyıya vurmaktadır. Bu gemilere, hayvanların nakledilmesine ilişkin hijyen standartlarının yanı sıra gemilerin hijyenik bakım standartlarına da uyma zorunluluğu getirilmesini istediğimizi belirtmek isteriz. Liman aynı zamanda bölgedeki trafik ve park düzenlemelerine de uymamakta, bölge sokaklarında trafik sıkışıklığına yol açmaktadır. Liman araç yerleştirme konusunda hijyenik standartlara uymuyor (atık ve diğer boşaltmalar bölgenin ekolojisine büyük oranda olumsuz yönde etki ediyor), sürücüler araçlarının yakınındaki alanı tuvalet, mutfak ve duş alanı olarak kullanmak zorunda kalıyor. Bu durum hijyenik ve sağlık standartlarına göre uygun olmadığı için kesinlikle kabul edilemez.” dedi.

 

“ENFEKSİYON VAKALARI GÖRÜLÜYOR!”

Anna Olkova sözlerini şöyle tamamladı;
“Bunun yanı sıra Kum Mahallesi ve Taşucu plajlarında düzenli su denetimleri yapılmasını, su ve kumun bakteriyolojik analizlerinin yapılmasını altını çizerek talep ediyoruz, zira bu bölge tarihsel olarak Türkiye’de yaşayanlar için bir dinlenme alanı olmuştur ve günümüzde de birçok çocuklu aile zamanlarını burada tatil yaparak geçirmektedir. Ayrıca, bölgede artan bağırsak enfeksiyonları ve buna eşlik eden enfeksiyon vakaları görülmektedir. Ayrıca, kumsal ve sokaklardaki çöp bidonlarının sayısının arttırılmasının Taşucu, Kum Mahallesi, Silifke, Atakent, Yeşilovacık’ın daha temiz ve daha düzenli tutulmasına imkân sağlayacağına inanıyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir