27 Eylül 2023

Mersin Rotary Kulübü bir sosyal projeye daha imza attı CUMHURİYET’İN 100. YILINDA DEPREMZEDE 120 ÇOCUĞA UMUT OLDULAR

BİLAL BAKIRDÖVEN
Depremler, özellikle çocuklar için travmatik olabilecek olaylardır. Bu nedenle, onları korumak ve desteklemek için aileler, toplum liderleri ve uzmanlar işbirliği yapmalıdır. Çocukların güvenliğini sağlamak ve onlara duygusal destek sunmak, deprem sonrası toparlanma sürecinde kritik bir rol oynar.
Mersin Rotary Kulübü de, toplumumuza hizmet etmek ve bölgemizi daha yaşanabilir bir yer haline getirmek amacıyla birçok projeye imza atıyorlar. Bugün sizlere, Hatay Samandağ ilçesinde gerçekleştirdikleri bisiklet projesinden bahsetmek istiyoruz.
Rotary kulüpleri olarak, çocuklarımızın sağlıklı büyümelerini ve gelişmelerini desteklemek için çeşitli projeler yapmaktadırlar. Bu projeyle de, çocuklarımıza bisiklet kullanmanın keyfini yaşatmak ve aynı zamanda fiziksel aktiviteleri teşvik etmek istediklerini belirttiler. Bisiklet sadece bir ulaşım aracı değil, aynı zamanda bir yaşam tarzıdır. Bu yola, sağlıklı bir yaşamın temel taşlarından biri olan sporu hem sevdirmek ve yaygınlaştırmak hem de duygusal bir destek bir umut olmak için çıktılarını söylediler.
Mersin Rotary Kulübü 2023-2024 Dönem Başkanı Rujdan Doğan yaptığı açıklamada, “Mersin Rotary Kulübü olarak, Samandağ konteyner kent te yaptığımız ‘Umuda Pedal Çeviriyoruz’ Projesi’ni başarıyla tamamlamanın gururunu yaşıyoruz. Bu projenin başarısında sizin değerli desteğinizin büyük bir rolü oldu. Sizlerin katkıları olmadan bu önemli adımı atmak mümkün olmazdı. Samandağ bölgesinde gerçekleştirdiğimiz bu proje, toplumumuzun daha güvenli, daha sağlam ve daha dayanıklı bir geleceğe hazırlıklı olmasına katkı sağlamayı amaçlıyordu. Neden geleceğe dedim, çünkü hedef kitlemiz geleceğimiz olan çocuklarımızdı. Onların minik kalplerine bir damla umut olmak istedik. Bu projeye 3 hazirandan itibaren çalışıyorum, kağıt üzerindeki hesap kitapla, her şey yapılabilir ve kolay geliyordu, kurun dalgalanmasıyla işler biraz değişti, bir tık korkmadım değil, ama sağ olsunlar tüm eş dost arkadaş, iş yaptığım firmalar, 2430 bölgenin birçok başkanı ve MERSİN ROTARY KULÜBÜ ailem sayesinde bu işten alnımızın akıyla ve bölgenin de takdirini kazanarak çıktık.” dedi.
“HEM ÜZÜNTÜLÜYÜZ HEM GURURLUYUZ”
  1. Bir gün öncesinden konteyner kente gidip, o gece konteynerde kaldıklarını anlatan Başkan Doğan, “Dostlarım o gece sabah nasıl oldu bilmiyoruz, yağmuru çok severim ama o gece yağmur konteynerin saçına vurdukça, burada yaşayan insanlar, çocuklar için hiç de sevilecek bir şey olmayacağını düşündüm, onlar yağmuru sevmeyecekler, çünkü onlara gürültü, konteynere giren, azıcık olan eşyalarının ıslanması bir sürü sorun olacaktı. Yağmur ertesi gün öğlene kadar durmadı. Çiselese sevinirdim ama bardaktan boşanırcasına yağıyordu. Eyvah dedim yapamayacağız. Onca insan, onca hazırlık, çocuklar! Yolda Mersin’den gelen otobüs arıza yapmış. Sonra ‘Bu işte vardır bir hayır.’ dedik. Otobüs gecikmeli geldi O gelmeden yağmur dindi hazırlıklar tamamlandı. Muhteşem bir kalabalık, muhteşem bir coşku, Kaymakam geldi, sahil güvenlik komutanı, İlçe Emniyet Müdürü, Mersin ve Hatay Belediye Başkan Yardımcıları, Dönem federasyon başkanı, geçmiş ve gelecek dönem Fed. Başkanları ve eşleri, fed. bşk. yardımcıları, birçok bölge komite başkanları, bölge kulüp başkanları, birçok değerli rotaryen ve eşleri, rotaractlar, interactlar, rota kidslerimiz. Hem hüzünlüyüz, hem gururluyuz. Sevgili üyelerimize bakıyorum, ‘Yaparız Başkanım’ diyorlar. Bu büyük güçle bir adım arkamda ne büyük bir ailem olduğunu anlıyorum ve herşey sıkıntısız yürüyor.” şeklinde konuştu.
“DAYANIKLI TOPLUMLAR İNŞAA ETMEK İÇİN ÇALIŞACAĞIZ”
Mersin Rotary Kulübü 2023-2024 Dönem Başkanı Rujdan Doğan, sözlerini şöyle tamamladı;
“Proje sürecinde, her birinizin özverisi ve katkılarıyla, Samandağ’da bir Afet Komitesi kurduk, çocuklara diş taraması yaptık, kalp sağlıkları ile ilgili bilgilendirdik, çocuk dostu şehirler olsun dedik bir park kurduk, bebek arabası, mama sandalyesi, giysi, kırtasiye desteği verdik ve bir dizi eğitim programı düzenledik, oradaki kadınlarımızdan satabilecekleri bölgeye özel yiyecekler yapmalarını istedik ve 120 bisiklet desteği yaptık, çocukların yüzlerindeki mutluluğu görmek günün sonunda ki en büyük ödülümüzdü… Bu projeler, bölgenin daha güvenli ve sağlıklı bir yaşam sürmesine katkıda bulunacak. Dostlarımızın samimi destekleriyle, toplumumuzun daha dirençli ve hazırlıklı bir şekilde geleceğe ilerlemesine yardımcı olduk. Bizimle birlikte bu projede yer alan herkese teşekkür ederiz. Katkılarınızın, bölgenin yaşam kalitesini artırmada önemli bir etkisi olduğunu bilmelisiniz. Rotary ailesi olarak, toplumumuza hizmet etmeye devam edeceğiz. Sizlerin desteğiyle, daha güçlü ve dayanıklı toplumlar inşa etmek için çalışacağız. Teşekkürlerimizle…
Rotary 2430. Bölge Federasyon Başkanımız Teoman Kaynar sosyal projemize büyük destek vererek yanımızda yer aldı.
Aynı zamanda Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, Mersin Rota Kids Kulübü ve ‘Toplum Birliği’ de projemize destekte bulundu.
Mersin Büyükşehir Belediyesi diş tarama aracını Samandağ’a göndererek Rotary konteyner kent çocuklarını teşhiş taraması yapark
en, Mersin Yenişehir Belediyesi ile birlikte çocuk parkı kuruldu ve çocuklara oyun oynayabilecekleri bir alan oluşturuldu.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir