29 Eylül 2023

ABD’li bilim adamı Mersin Şehir Hastanesi’ne getirildi

MERSİN'DE, MORCA MAĞARASI'NDA MİDE KANAMASI GEÇİREN VE DOKTORLARIN ONAY VERMESİYLE TAHLİYESİNE BAŞLANAN ABD'Lİ DAĞCI MARK DİCKEY, 9 GÜN SONRA MAĞARADAN ÇIKARILARAK MERSİN ŞEHİR HASTANESİNE GÖTÜRÜLDÜ. (SÜLEYMAN CENK İDAYE/MERSİN-İHA) Mersin'de, Morca Mağarası'nda mide kanaması geçiren ve doktorların onay vermesiyle tahliyesine başlanan ABD'li dağcı Mark Dickey, 9 gün sonra mağaradan çıkarılarak Mersin Şehir Hastanesine götürüldü.

Mersin’in Anamur ilçesindeki Morca Mağarası’nda mide kanaması geçirerek mahsur kalan ve doktorların onay vermesiyle tahliyesine başlanan ABD’li bilim adamı Mark Dickey, 9’uncu günün ilk saatlerinde mağaradan çıkarılarak Mersin Şehir Hastanesine getirildi.
Aralarında yabancı mağara bilimcilerinin de olduğu 15 kişilik bilim adamından oluşun grup, keşif için 3 Eylül’de bin 276 metre derinlikteki Anamur ilçesinde yer alan Morca Mağarası’na inmiş, ekip üyelerinden ABD’li bilim adamı Mark Dickey’in mide kanaması geçirdiği ihbarı üzerine bölgeye ekip sevk edilmişti.
ABD’li bilim adamını kurtarmak için 8 ülkeden 196 personel yoğun bir çalışma başlattı. Bu sırada mağaraya giren doktorlar da bilim adamına müdahale ederek her dakika sağlık durumunu kontrol etti. ABD’li dağcı Mark Dickey’in sağlık durumu, yaklaşık bin 40 metre derinlikte yapılan ilaç tedavisi ve kan nakliyle iyiye gitti. Doktorların hastanın sedyeyle taşınabilir olduğuna karar vermesi üzerine önceki gün akşam saatlerinde tahliye çalışmasına başlandı. Ekipler tarafından sedye ile ilk olarak 700 metre derinlikte oluşturulan kampa götürülen Dickey, burada dinlendi. Bazı dar geçitlerin genişletilmesinin ardından kurtarma ekipleri, Dickey’in bulunduğu sedyeyi 500 metre derinlikteki diğer kampa ulaştırmak üzere harekete geçti. Mağaranın farklı katmanlarında oluşturulan kamplar üzerinden 7 aşamada gerçekleştirilen tahliye işlemi, 9’uncu günün ilk dakikalarında başarıyla tamamlandı.
Mağaradan çıkartılan bilim adamı askeri helikopter ile Mersin Şehir Hastanesine sevk edildi. Dickey, helikopterle önce Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanlığı pistine, oradan da ambulansla Mersin Şehir Hastanesine getirildi. ABD’li bilim adamı burada acil servisteki müşahede odasında doktorların gözetiminde tedavisine başlandı.
“Macar ve Türk mağaracıların desteğiyle hayattayım”
Mark Dickey, gazetecilere yaptığı açıklamada, tahliye çalışmalarına katılan ekiplere teşekkür etti.
Dickey, “Macar ve Türk mağaracıların desteğiyle mağaradan bin metrelik inanılmaz bir tırmanış yapıp bin metre daha aşağıya inerek hayatımı kurtardılar. Kaynakları onlara ulaştıran da Türk hükümetinin hızlı tepkisi oldu. Ayrıca Macar Mağara Kurtarma Servisi’ne teşekkür etmek istiyorum. İlk ulaştıklarım onlardı. Türk hükümetinin desteğiyle anında karşılık verdiler. Yine 8 saat gibi bir sürede oradaydılar ve ikinci kez hayatımı kurtardılar. Çok çılgın bir maceraydı ama yüzeydeyim, hala hayattayım. Avrupa Mağara Kurtarma Derneği ve çok sayıda organizasyon fark yarattı. Size ne diyeceğimi söylemeliyim; bu çok zor, bu bir ilk.” dedi.
(İHA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir