30 Eylül 2023

Ekmeği 5 liradan satan fırınlara ilgi büyük ‘Günlük 10 ekmek alındığında FARK BÜYÜK!’

“Ekmek şu hayat şartlarında en büyük ihtiyaç. Ekmeğe zam yapmayan fırınların vatandaşın yanında olması gerçekten bizi sevindiriyor”

Mersin’in Mut ilçesinde ekmeğin 5 liradan satıldığı fırınlar, vatandaş akınına uğruyor.
Mut’ta 7.5 liraya yükseltilen ekmek fiyatlarına bazı fırın işletmeleri uyarken, bazıları ise artışı kabul etmeyerek 210 gram ekmeği 5 liradan satmaya devam etti. Ekmeği 5 liradan satan fırınların önünde sıra bekleyen vatandaşlar, bazen kuyruklar oluşturdu. Sırada bekleyen vatandaşlar, bir ekmekte 2.50 lira fark olduğunu belirterek, bu rakamın günlük 10 ekmek alındığı düşünüldüğünde önemli olduğunu ifade ettiler. Havva Yıldız adlı vatandaş, “Ekmek şu hayat şartlarında en büyük ihtiyaç. Ekmeğe zam yapmayan fırınların vatandaşın yanında olması gerçekten bizi sevindiriyor” dedi.
“Gücümüz yettiği sürece ekmeğe zam yapmayacağız”
“Maliyetlere göğüs gerecek gücümüz var” diyerek ekmek fiyatına zam yapmadıklarını kaydeden fırıncı Lütfi Özdemir ise, “Vatandaşlar ucuz ekmek alabilmek için uzun süre kuyrukta bekliyor. İmkan olsa da bu insanları kuyrukta bekletmesek. Gücümüz yettiği sürece ekmeğe zam yapmayacağız. Ekmek alımında sayı sınırı yok, istedikleri kadar ekmek alabilirler” ifadelerini kullandı.
Mersin’de ekmeğe, ulaşıma ve suya zam gelmişti
Mersin’de 21 Haziran günü ekmeğe, suya ve ulaşım ücretlerine zam gelmişti. O gün 5 lira olan ekmek 7,5 liraya çıkarılmıştı.
Ekmeğe yapılan zammın ardından Mersin Halk Ekmek büfelerinde ekmek 2.5 TL’den satılmaya devam edilmişti.
Daha sonra Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından Ağustos Ayıhda alınan karar ile 220 gramlık somun ekmeğinin fiyatı 2,50 liradan 5 liraya, 220 gramlık kepekli ekmeğin fiyatı 2,50 liradan 6 liraya, 220 gramlık çavdar ekmeğin fiyatı 2,50 liradan 7,50 liraya, 220 gramlık tam buğday ekmeğin fiyatı 2,50 liradan 7,50 liraya, 50 gramlık roll ekmeğin fiyatı 75 kuruştan 1,50 liraya, 300 gramlık Ramazan pidesinin fiyatını 3,50 liradan 10 liraya yükseltildi.  (İHA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir