11 Aralık 2023

ROSATOM VE AKKUYU NÜKLEER, TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK TEKNOLOJİ FESTİVALİNE KATILDI

0
Rusya Devlet Nükleer Enerji Kuruluşu Rosatom ve bünyesindeki AKKUYU NÜKLEER A.Ş, 30 Ağustos-3 Eylül tarihleri arasında Türkiye Cumhuriyeti Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın himayesinde Ankara’da düzenlenen 6. Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali “Teknofest”in ana partnerlerinden oldular. Türkiye’nin bu en büyük teknoloji festivaline 1 milyondan fazla kişi katıldı.
Her yıl festivalde yer alan AKKUYU NÜKLEER A.Ş. bu yıl kurduğu interaktif stantta her bir ziyaretçiye kısa bir süre için de olsa Türkiye’deki ilk nükleer güç santralinde çalışan bir mühendis olma ve özel olarak hazırlanmış nükleer enerji temalı heyecan verici ve yaratıcı görevi üstlenme imkânı sundu.
İlk olarak ziyaretçilere nükleer santralde görevli mühendislerin giymeleri zorunlu olan baret ve yelek verildi. Sonra ziyaretçiler yaratıcılık atölyesinde doğaçlama olarak bir nükleer güç santrali tasarladı. Konferans alanında genç Türk nükleer mühendisler, ziyaretçilere Türkiye’nin ilk nükleer güç santralinin inşasının ilerleyişini ve nükleer enerjinin Türkiye Cumhuriyeti’nin teknoloji ve bilim alanında kalkınmasına bulunduğu katkının önemini anlattı. İnteraktif oyun odasında, maceraya katılanlar bir nükleer santral mühendisi için gerekli olan el becerisi, dikkat ve fiziksel uygunluk gibi önemli nitelikleri test edebildiler. Son aşamada ise standın konukları nükleer endüstriye ilişkin bilgilerini sınayan bir test çözdüler ve AKKUYU NÜKLEER A.Ş’nin Mersin bölgesinde yürüttüğü  nesli tükenmekte olan Caretta-Caretta kaplumbağa türünü koruma projesinde yer aldılar. Maceraya katılanlara, Akkuyu NGS mühendis belgesi ve katıldıkları maceralara göre hediyeler verildi. Akkuyu NGS projesi standını toplamda 3 binin üzerinde kişi ziyaret etti.
AKKUYU NÜKLEER A.Ş. Genel Müdürü Anastasia Zoteeva, konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “Nükleer enerji, çok istekli, kendini mesleğe adamış uzmanların çalıştığı bir alandır. Birçoğu, özellikle ebeveynleri nükleer sektörde çalışıyorsa, erken yaşta nükleer uzman olmaya karar veriyor. Genç nesle özel bir önem veriyoruz. Akkuyu NGS sahasında çalışanlarımızın çocukları için düzenli olarak geziler düzenliyoruz, okullarda dersler veriyoruz ve tüm bunlar, çocuklara yönelik büyük ölçekli eğitim ve kariyer rehberliği projesinin bir parçası niteliğini taşıyor. Bu yıl Ankara’dan ve Türkiye’nin diğer şehirlerinden Teknofest’i ziyaret eden çocuk ve gençlerin kendilerini nükleer mühendis gibi hissetmelerini, bu harika ve gerekli mesleğin özelliklerini öğrenmelerini, onunla ilgilenmelerini ve gelecekte belki de Türkiye’nin ilk nükleer güç santralinde çalışmaya gelmelerini sağlamaya çalıştık.”
Festival kapsamında AKKUYU NÜKLEER A.Ş. Yapı İşleri Direktör Yardımcısı Dmitriy Romanets, Türkiye’nin ulusal basın organlarına verdiği röportajda Akkuyu NGS’nin inşası, projedeki güvenlik önlemleri, Türkiye’deki ilk nükleer güç santralinin yapımında kullanılan modern ekipman ve yenilikçi teknolojileri ile ilgili soruları yanıtladı.
Uluslararası festivale Türkiye ve başka ülkelerden büyük şirketler, devlet kurumları ve üniversiteler de dahil 125 kuruluş katıldı. Festivalde ayrıca, 44 alanda teknoloji start-up’larının yarışma programı da yer aldı. Dereceye giren proje sorumlularına teşekkür belgeleri ile değerli hediyeler takdim edildi.
Bilgi notu:
Uluslararası havacılık, uzay ve teknoloji festivali Teknofest, 2018 yılından bu yana düzenlenmektedir. Teknofest bu yıl Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. Yılı vesilesi ile İstanbul, Ankara ve İzmir olmak üzere ülkenin en büyük üç şehrinde düzenlendi.
Akkuyu NGS, Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk nükleer güç santralidir. Akkuyu NGS projesi, 3+ nesil VVER tipi Rus reaktörleriyle donatılan dört güç ünitesinden oluşmaktadır. NGS güç ünitelerinin her biri 1200 MW kapasiteye sahiptir.
Akkuyu NGS inşaatı, dünyada “Build-Own-Operate (Yap-Sahip Ol-İşlet) modeli ile hayata geçirilen ilk nükleer endüstri projesidir.
Rusya Federasyonu ile Türkiye Cumhuriyeti arasındaki hükümetler arası anlaşmanın koşullarına göre, NGS’nin ilk güç ünitesinin işletmeye alınması, ünitenin inşası için tüm izinlerin alınmasını müteakip 7 yıl içinde gerçekleşmelidir. 2018’de 1’inci Güç Ünitesi’ni inşa etmek için lisans alınması dikkate alındığında, bu süre 2025 anlamına gelmektedir. Bununla birlikte proje katılımcıları, Türkiye Cumhuriyeti’nin yüzüncü yıldönümü olan 2023 yılında 1’inci Güç Ünitesinin başlatma-ayarlama işlerine hazır hale gelmesini sağlanmak için her türlü çabayı göstermektedir.
Rusya, yabancı meslektaşlarıyla yapıcı bir diyalog yürütmeye, dünyanın dört bir yanından ülkelerle iş birliğini geliştirmeye ve çok kutuplu bir uluslararası ilişkiler sistemini aktif bir şekilde şekillendirmeye devam etmektedir. Büyük yabancı enerji projelerinin uygulanması sürmektedir. Rosatom ve iştirakleri bu çalışmada aktif olarak yer almaktadır. (Haber Merkezi)

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir