29 Eylül 2023

‘DEPREMZEDELERİN EK MTV MAĞDURİYETİNE SON VERİN!’

CHP Mersin Milletvekili Gülcan Kış Ek Motorlu Taşıtlar Vergisi’nin kaldırılmasını talep etti.
Hükümetin Ek MTV’de muafiyeti bile kâle almadığını söyleyen Kış, “6 Şubat tarihinde meydana gelen ve 11 ilimizi etkileyen Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından, depremi bahane eden ve ekonomik krizin bedelini vatandaşa ödeten AKP hükümeti, Anayasa’ya aykırı şekilde ikinci kez MTV ödemesi çıkardı. Zamlarla ve vergilerle vatandaşın belini büken hükümet ülkede adeta ekonomik soykırım yaratmıştır. Bu yıl iki kez MTV ödenmesi için karar alan hükümetin bu uygulaması Anayasa’ya zaten aykırı iken bir de “depremzedeler için” denip onlardan vergi alınması büyük bir utançtır. “Depremzedeler Ek MTV’den muaf tutulacak” dendi ancak depremzede olup plakası farklı şehirlerden olan vatandaşa Ek MTV çıkarıldı. Yani 11 ili etkileyen ve orada yaşayan depremzedelerimiz araç plakaları farklı illerden diye bu Ek MTV’ye tabi tutulmuşlardır. Deprem bölgesindeki binlerce farklı plakaya vergi yansıtıldığı görülmüştür. Ek MTV muafiyeti araç sahiplerinin ikametlerine göre değil de araç plakalarına göre yapılıyor olması yıllardır bu bölgede yaşamasına rağmen vatandaşlarımızı mağdur etmiştir. Bu bakış açısı AKP’nin “insan odaklı” değil, “araç, mal ve para odaklı” bakış açısıyla depremzede kavramı yaratmasının sonucudur. Ancak sosyal devlet olmanın gereği “insanı” merkeze koymaktır. Siz deprem bölgesinde yaşamadığı halde aracı orada kayıtlı olup tescilli olan birini vergiden muaf tutup, 20 yıl deprem bölgesinde ikamet edip depremden etkilenmiş ancak plakası farklı birisini bu vergiden muaf tutmazsanız bu depremzedelerimize yapılmış en büyük haksızlık, adaletsizlik olur.” dedi.
“BU YANLIŞTAN DÖNÜLSÜN”
Yüzlerce depremzedenin sesini duyurmak ve bu sorunun çözüme kavuşturulması için onlara ulaştığını belirten Kış, “Bir depremzedemiz şöyle diyor, “Sayın vekilim Hataylı bir depremzede olarak 20 yıldır orada ikamet ediyorum. Sırf plakamız 34 diye Ek MTV’yi ödemek zorunda bırakıldık lütfen bu yanlıştan dönülsün, borçlarımız silinsin” dedi. Her şeylerini depremde kaybeden depremzedelerimiz yetkili mercilere dilekçe yazmalarına rağmen bu vergiyi ödemek durumunda bırakıldıklarını iletiyor. Depremzedeler haciz korkusu yaşıyor. AKP İktidarı hukuksuz uygulamaya koyduğu bu kararı adaletsiz bir şekilde uygulamaya çalışıyor. 6 Eylül’de son tarih dediğiniz, hukuksuzca tahsil edilen Ek MTV ödemesi için depremzedelerimizin bu mağduriyetine son verin. 2023 yılı için tahakkuku çoktan bitmiş, tahsil aşaması tamamlanmış vergilendirme için geriye dönük bu vergiyi tekrar tahakkuka sokup tahsil etmek doğru değildir. Enflasyon rekor hızda devam ederken, ortada enflasyonla bir mücadele söz konusu değilken bu dolaylı vergiler, orta gelir ve alt gelir grubunu perişan etmektedir. Milletimiz vergi ve zamlarla darboğazda. Hükümete sesleniyoruz; 85 milyonun sırtına yüklediğiniz, Anayasa’ya ve hukuka aykırı bu ek vergileri iptal edin, geri çekin. Bu mağduriyete artık bir son verin!” şeklinde konuştu.
KIŞ, KADIN MUHTARLARLA BULUŞTU
CHP Mersin Milletvekili Gülcan Kış kent genelinde görev yapan kadın muhtarlarla öğle yemeğinde buluştu.
Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin restore edip kente kazandırdığı Gülnar Gastronomi Evi’nde kadın muhtarları ağırlayan Milletvekili Gülcan Kış’a, Mersin’den Kadın Kooperatifi Başkanı Meral Seçer, CHP İl Kadın Kolları Başkanı Gülşah Yıldırım Genç, Büyükşehir Belediye Meclis Üyeleri, Kadın Kolları İlçe Başkanları, Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi Başkanı Şerife Hasoğlu ve daire çalışanları da eşlik etti
CHP Mersin Milletvekili Gülcan Kış Mersin ve ülke genelinde kadın muhtarların sayısının minimum seviyelerde olduğunu söyleyerek, kadınların mahalli ve genel idarelerde daha iddialı bir duruma gelmesi gerektiğini söyledi. CHP’li Kış, “Muhtarlar bizim hem demokrasi anlayışımız hem de hizmet anlayışımız açısından çok kritik bir yer işgal ediyor. Vatandaşla idare arasında köprü vazifesi gören sizlerin aslında çok önemli bir sorumluluğu da üstlenmiş durumdasınız. Türk siyaseti ve bürokrasisindeki müzmin hastalık ne var ki sizin görev alanlarınıza da sirayet etmiş durumda. Üzülerek söylemek istiyorum ki kadın muhtarlarımızın sayısı hem ülkemizde hem de kentimizde son derece düşük seviyede. Bugün kentimizde görev yapan 800’ün üstünde muhtardan sadece sizler kadın muhtar olarak görev yapıyorsunuz. Bu çok küçük bir oran. Halbuki kadınlarımızın yöneticilik deneyimi dogmatiktir. Yuvayı dişi kuş yapar denilen kadın siyasete, bürokrasiye geldiğinde bir köşeye atılamaz, atılmamalı. Evini yöneten kadın, sokağını da, mahallesini de, ilçesini de, kentini de, ülkesini de yönetebilecek yeteneğe ve tecrübeye sahiptir” dedi.
Muhtarların demokrasinin teminatı olduğuna ve yerel yönetimlerin hizmet ağında çok önemli bir konumda olduğuna dikkat çeken Kış, “Sizlerle tanışmamız ve diplomasimiz bugünlere dayalı değil. Belediye meclis üyesi kimliğimle karşınıza çıktığım ilk günden bu yana sizlere olan ilgim ve yaptığınız işe olan saygım artarak devam ediyor. Şimdi karşınızda bir milletvekili olarak bulunuyorum. Bir partiyi temsil ediyorum. Ama size bakış açım partiler üstü. Ben bir CHP’li milletvekili olabilirim, sizler de başka bir partiye oy vermiş olabilirsiniz. Benim siyaset geleneğim bağlı bulunduğum ilkeler ve yaşam felsefem bunun hizmet açısından hiçbir değer taşımadığıdır. Gurur ve onurla yürüttüğüm Büyükşehir Belediye meclis üyeliği döneminde de bu böyleydi, milletvekilliği döneminde de bu böyle olacak. Büyükşehir Belediye Başkanımız sayın Vahap Seçer de bizim temsil ettiğimiz bu anlayışın önemli bir temsilcisi. Sizlerle olan ilişkilerinde ayrımcılıktan uzak, adalete yakın bir profil çizen başkanımız da her birinizin temsil ettiği mahallelere bu hassasiyeti gösterdi. Bunların neredeyse tamamına şahidim ve kendisine de huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Biliyorum ki işiniz zor. Ama bizler sizlerin işlerini kolaylaştırmak için buradayız. Makul ve yasal taleplerinizi yerine getirmek ile mükellefiz. Genel iktidar olamamış olabiliriz, ama evimizi pırıl pırıl hale getirecek hem gücümüz, hem de inancımız mevcut. Bundan asla şüpheniz olmasın.” diyerek sözlerini noktaladı. (Haber Merkezi)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir