30 Eylül 2023

Bozdoğan: ‘Yardım malzemelerinin satışıyla ilgimiz yok’

TARSUS BELEDİYE BAŞKANI HALUK BOZDOĞAN, DEPREM YARDIMI MALZEMELERİNİN BELEDİYEDE GÜVENLİ BİR ŞEKİLDE MUHAFAZA EDİLDİĞİNİ BELİRTEREK, İNSANİ YARDIM MALZEMELERİNİN SATILDIĞI YÖNÜNDEKİ İDDİALARIN, ÖZEL BİR İŞLETMENİN DEPOSUNDA VUKU BULDUĞUNU SÖYLEDİ. (İHA/MERSİN-İHA) Tarsus Belediye Başkanı Haluk Bozdoğan, deprem yardımı malzemelerinin belediyede güvenli bir şekilde muhafaza edildiğini belirterek, insani yardım malzemelerinin satıldığı yönündeki iddiaların, özel bir işletmenin deposunda vuku bulduğunu söyledi.

Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan insanı yardım tırlarını ile ilgili Tarsus Belediyesi ve başkanlığını hedef alan suçlamalara ilişkin sert yanıt verdi. İnsanı yardım malzemelerinin belediye tarafından satışa sunulduğuna ilişkin kara propagandalara karşı Başkan Bozdoğan gerçekleri açıkladı. Tarsus Belediyesi ile ilgili tutuklanan, gözaltına alınan tek bir belediye çalışanı olmadığını söyleyen Başkan Bozdoğan, “Malzemelerin satışa sunulduğu iddia edilen organizasyonun içerisinde Tarsus Belediyesi yoktur, olmayacaktır, 3-5 siyasi sosyal medya soytarısının gayretleri de Tarsus Belediyesi’ne çamur bulaştırmaya yetmeyecektir. Tarsus Belediyesi depolarına indirilen yardım malzemeleri ise Tarsus Belediyesi’nde güvenli bir şekilde muhafaza edilmektedir. Zaten, bahsi geçen olay Tarsus Belediyesi çatısı altında ya da dış birimlerinde değil özel bir işletme deposunda vuku bulmuştur.” dedi.
Tarsus Belediyesi Eylül Ayı Olağan Meclis Toplantısı Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan başkanlığında Belediye Meclis Salonu’nda gerçekleştirildi. Yerel basın ve sosyal medya üzerinden Tarsus Belediyesi ve başkanlığına insanı yardım tırları ile ilgili yapılan asılsız suçlamalara karşı Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan’dan cevap geldi. Kara propagandayla halkı yanıltmaya yönelik suçlamalara karşı bütün gerçekleri açıkladı. Tarsus Belediyesi ile hiçbir alakası olmadığını dile getirerek sözlerine başlayan Başkan Bozdoğan “İnsani yardım taşıyan tırlardan, Ulaş Köyü’ne indirilen, özel ve Tarsus Belediyesi’ne ait olmayan, AFAD yardım malzemelerine kapılarını açan depoya giden tır, Tarsus Belediyesi eliyle, ücreti ödenerek, evrakı yapılarak; yani kamu ödeneği kullanılarak sevk edilmemiştir.” dedi.
“TARSUS BELEDİYESİ İLE ALAKASI YOK”
Tüm gerçekleri açıklayan Başkan Bozdoğan “Geçtiğimiz Cuma günü, insani yardım tırlarının depolara sevkiyatı sonrasında oluşan ihmaller sonucu güvenlik güçleri ve valilik, gerekli soruşturmaları başlatmış olup, Tarsus Belediyesi ile hiçbir alakası olmayan,  deposunu insani yardım malzemelerine açan bir vatandaşın tutuklanmasıyla sonuçlanan bir süreci, kurumsal olarak hukuken takip ediyoruz.” ifadelerini kullandı.
Tarsus Belediyesi üzerinden kara propagandalara karşı Başkan Bozdoğan “Kamuoyunun zihnini bulanıklaştırmaya çalışan siyasi şovmenlerin çok sevdiklerini söyledikleri halkımızı yalan ve kara propagandayla aldatmaya çalıştıkları konunun önemli bir detayını da sizlerle paylaşmak isterim. Siyasi partilerde köşe tutmuş bu utanmazların Tarsus halkı üzerinden nasıl bir rant elde etmeye çalıştıklarını iyice öğrenin.” şeklinde konuştu.
“GÖZALTINA ALINAN TEK BİR TARSUS BELEDİYESİ ÇALIŞANI YOKTUR”
İddia edilen organizasyonun içerisinde Tarsus Belediyesi yoktur diyerek sözlerine devam eden Başkan Bozdoğan “Yürüttüğümüz soruşturma kapsamında edindiğimiz bilgilere göre, depoda bulunan malzemelerden tek bir tanesinin bile satış işlemi gerçekleşmemiştir. Bu malzemelerin satışına cüret eden kişi tutuklanarak cezaevine gönderilmiştir. Aynı olayda açılan soruşturma gereğince Tarsus Belediyesi ‘’şikayetçi’’ konumundadır. Tutuklanan, gözaltına alınan tek bir Tarsus Belediyesi çalışanı yoktur. Dolayısıyla, malzemelerin satışa sunulduğu iddia edilen organizasyonun içerisinde Tarsus Belediyesi yoktur, olmayacaktır, 3-5 siyasi sosyal medya soytarısının gayretleri de Tarsus Belediyesi’ne çamur bulaştırmaya yetmeyecektir.” dedi.
“OLAY ÖZEL BİR İŞLETME DEPOSUNDA VUKU BULMUŞTUR”
Gerçekleşen suçlamanın özel bir işletme deposunda meydana geldiğinin altını çizen Başkan Bozdoğan “Tarsus Belediyesi depolarına indirilen yardım malzemeleri ise Tarsus Belediyesi’nde güvenli bir şekilde muhafaza edilmektedir. Zaten, bahsi geçen olay Tarsus Belediyesi çatısı altında ya da dış birimlerinde değil özel bir işletme deposunda vuku bulmuştur. Tarsus Belediyesi’ne AFAD yetkilileri tarafından gönderilen bu malzemelerin liman çıkış envanterleri bulunmamaktadır. Envanteri bulunmayan malzemelerin satışını önlemek gibi, sayımını yapmak ve muhafaza etmek de asli görevimizdir.” diyerek sözlerini sonlandırdı.
“HALKIMLA DAYANIŞMA İÇERSİNDE OLMAYA DEVAM EDECEĞİM”
Ayrıca sosyal medya üzerinden gündeme gelen Göçük Mahallesi’nde düzenlenen İncir Festivali ile ilgili iddialara cevap veren Başkan Bozdoğan “Sosyal medyada gündeme getirilen bir başka konu da Göçük Köyü İncir Festivali’nde insani yardım malzemelerinin ‘’Haluk Bozdoğan’’ ismiyle dağıtıldığı bilgisidir. 6. Göçük Köyü İncir Festivali organizasyonu dahil, hemen tüm organizasyonlarda çocuklarımıza, kadınlarımıza, gençlerimize belediyemiz adına çeşitli hediyeler dağıtılmaktadır. Yaklaşık 3 bin kişinin katıldığı İncir Festivali’nde 100 adet kit, bu kapsamda dağıtılmıştır. Haluk Bozdoğan Tarsus’un seçilmiş belediye başkanıdır. Bir şey Haluk Bozdoğan ismiyle dağıtılıyorsa, zaten kurum kimliği ve kurumsal logosuyla dağıtılıyor demektir. Eğer ki Haluk Bozdoğan ismi ve siyasi parti logosuyla dağıtılıyorsa, meclis sonunda istifamı vermeye hazırım. Sizler, insanların duygularını ve algılarını sömüren asalaklar, Tarsus Belediye Başkanını itibarsızlaştırmaya çalıştıkça, basit ve beceremediğiniz muhalefet görevinizi elinize yüzünüze bulaştırmaya da devam edeceksiniz demektir. Bu kurum çatısı altında ve siyaseti karıştırmadan, siyasi parti logosu kullanmadan nasıl ki bedava ekmek dağıttıysam, nasıl ki ekmek kuyruklarında pirinç, baklagil, limon, portakal dağıttıysam; nasıl ki gizli saklı değil, Tarsus’un göbeğinde, Yarenlik Alanı’nda marul dağıttıysam, halkımın yararına olan her şeyi paylaşmaya, yardım etmeye, dayanışma içerisinde olmaya devam edeceğim” şeklinde konuştu.
“ALLAH’A HAVALE EDİYORUM”
Dünya Sağlık Örgütü tarafından Tarsus Belediyesi’ne teslim edilen malzemelerin Halk Marketlerde dağıtıldığı iddiası hakkında konuşan Başkan Bozdoğan, “ Yahu, sen bu şehirde yaşamıyor musun? Deprem olduğunda sen bu şehirde değil miydin? Depremzedeler için ispatlanabilir 1 tek yardımın, hizmetin var mı? Tarsus Belediyesi hala, bakın hala diyorum; depremzede ailelere Belediye Ekmek Fırını’ndan ekmek vermektedir. Bu ekmekleri İmar Limited Şirketi Özel Kalem Müdürlüğü ve Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’ne fatura etmektedir. Bu ailelere her gün yemek verildi. Günde 6 bin yemek. Kahvaltı, öğle yemeği, akşam yemeği. Sosyal tesislerimizde, parklarımızda, alanlardaki halkımıza her gün yemek ve çorba servisleri yapıldı. Sen nasıl bir utanmazsın ki Dünya Sağlık Örgütü’nden gelen malzemeler nerede’’ diye sorabiliyorsun? Bu malzemeler için, bu yemeklerin yapımı, imalatı için cebinden 50 lira çıktı mı? Personellerimin Pazar demeden gece demeden gündüz demeden harcadığı mesai için bir işin ucundan tuttun mu? Facebook hesabından başka 1 gram akıl sahibi olmayanların deprem ve depremzedeler için akıl yürütmelerini Allah’a havale ediyorum.” diyerek sözlerini sonlandırdı.
TARSUS BELEDİYE MECLİSİ’NDE CHP, MHP VE AKP’Lİ MECLİS ÜYELERİNCE 4 EVRAK REDDEDİLDİ
Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan’ın hayata geçireceği projeler kendi çıkarlarını ön plana çıkaran ve kısa vadeli politik hesaplarla hareket eden bir tavır sergilenerek, Tarsus halkına ve vatandaşlara faydası arka plana atılarak bir kez daha belediye meclis üyelerince engellendi.
Geçen aylarda Tarsus Belediyesi’nin 2023 yılı mali bütçesinin denkleştirilmesi ve denkleşmesinin ardından 2023 yılında hayata geçirilecek tüm halk odaklı projelerin artırılması ve devam ettirilmesi amacıyla meclise getirilen ancak birçok kez meclis üyelerince reddedilen ortak hisseli taşınmazın kat karşılığı inşaat sözleşmesini içeren evrak, Başkan Bozdoğan tarafından yargıya intikal ettirilmişti. Başkan Bozdoğan’ın davayı kazanmasının ardından mahkeme kararı uygulama zorunluluğu nedeni ile evrak komisyona havale edilmişti. Meclise komisyondan gelen evrak, belediye meclis üyelerince tam 3. kez reddedilerek Tarsusluların ve Tarsus’un hizmet alma hakkı bir kez gasp edildi.  Meclis üyelerinin bu projeleri engellemesi, kentin potansiyelini kullanmak ve gelişimini sürdürmek konusunda engel oluşturmaya devam ediyor. Yargıya intikal eden konu kapsamında çıkan mahkeme kararının idarece 30 gün içerisinde uygulanma zorunluluğu bulunduğundan gündeme alınması da belediye meclis üyelerince oy çokluğuyla reddedildi.  Oy çokluğuyla reddedilen evrak ile ilgili konuşan Başkan Bozdoğan “Değerli meclis üyelerim 14. Yüzyılda İbni Haldun’un çok güzel bir sözü var. “Hak yalnızca adaletle korunur.” Bende istemem kendi belediyeme dava açmak. Ama Tarsus’un menfaati varsa ve eğer meclis üyelerimiz bütçe görünmesine rağmen bunu bile bile evet deyip sonra hayır dediyse davayı açmak zorunda kalırım. İsterim ki 9 ay geciktik, daha fazla gecikmeden bu evrakı işleme koyalım. Neticede bir mahkeme kararı. Böyle bir mahkeme kararına da yorum yapmanın bir anlamı yok.” ifadelerini kullandı.
BAŞKAN BOZDOĞAN, “ÖNCEDEN KABUL EDİLEN EVRAK, ŞİMDİ REDDEDİLİYOR, NEDEN?”
Mülkiyeti belediyeye ait Hürriyet Mahallesinde bulunan 4593 ada 4 nolu parsel 12 bin 991 metrekare yüzölçümlü taşınmaza, onaylı imar planına ve projesine uygun olarak kat irtifakı kurulan, bağımsız bölüm niteliği, blok/kat/giriş/bağımsız bölüm noları bulunan, 278 adet mesken ve 8 adet işyerinden oluşan toplam 286 adet taşınmazın satışı meclisin; İmar, İnsan Hakları ve Hukuk Plan, Bütçe ve Kesin Hesap Komisyonlarında oy çokluğuyla reddedilmişti. Bu kapsamda meclise yeniden iade edilen evrak oy çokluğuyla CHP, AKP ve MHP’li meclis üyelerince yine reddedildi.  Konuyla ilgili açıklama yapan Başkan Bozdoğan, “Burası benden önceki dönem belediye başkanının meclisten geçirdiği bir evrak. Bunla ilgili de projesi de Adana’da bir mimara verilmiş, 140 bin lira da fiyatını tespit etmiş, meclisten geçirmiş. Biz de dedik ki bu haliyle zaten yaparız ama orda 155 metrelik Devlet Demir Yolları’na ait yer var, burayı bize verin yapacağımız yer 24 daire fazla olsun dedik. 2020’de de mecliste geçti bu. 24 daire fazlalık belediye açısından, halk için çok önemli. Belediyemiz tarafından yapılacak. Bizim için bu projeler çok önemli. Ancak merak ediyorum daha önce meclisten geçen bu evrak neden şimdi reddediliyor. Bunlar çok ilginç gerçekten, insan şaşıp kalıyor.” ifadelerini kullandı.
TARSUS BELEDİYESİ MECLİS ÜYELERİ, BOLİVYA’NIN TARİJA ŞEHRİ İLE KARDEŞ ŞEHİR İLİŞKİSİNİ REDDETTİ
Tarsus Belediye Meclisi, alınan bir kararla Bolivya’nın Tarija şehri ile kardeş şehir ilişkisi kurulması ve işbirliği yapılması maddesini reddetti.  Meclis üyeleri arasında yapılan oylamada, kardeş şehir ilişkisi kurulmasına ve çeşitli alanlarda işbirliği yapılmasına yönelik öneri oy çokluğuyla reddedildi.  Kardeş şehir ilişkilerinin Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca yetki verildiğini açıklayan Başkan Bozdoğan kültür, ekonomi, eğitim, turizm ve daha birçok alanda uluslararası işbirliği fırsatları şehirlerarasında kültürel ve sosyal değişimleri teşvik ederken, ekonomik ve ticaret alanlarında da işbirliği imkânları yarattığını ifade etti. Bu açıklamalara rağmen Bolivya’nın Tarija şehri ile kardeş şehir ilişkisi kurulması meclis üyelerince reddedildi.  Bu evrak Çevre Şehircilik Bakanlığınca onaylanan yapılmasını istediği bir evrak. Nasıl olurda reddedersiniz, kardeş şehir ilişkisinin ret edilmesi ilk defa görülüyor” ifadelerini kullandı.
KARDEŞ ŞEHİRE ÖĞRENCİ TAŞIMASI İÇİN HİBE EDİLMESİ İSTENEN ARAÇ REDDEDİLDİ
Tarsus Belediyesi ile kardeş belediye olan Moldova Cumhuriyeti Gagavuz Özerk Yeri Valkaneş Belediyesi öğrencilerin taşınması ile ilgili bir araca ihtiyaçları olduğunu, bu ihtiyaçları doğrultusunda Tarsus Belediyesi’nden bir araç talep ettiklerine dair gönderdikleri yazı üzerine konuyu meclise taşıyan ve belediyeye ait 2016 model bir aracı hibe etmek istediklerine dair evrak belediye meclis üyelerince reddedildi.  Bahsi geçen bölgenin çok fakir olduklarını ve kardeş şehir ilişkilerinden bu gibi işlemlerin yapılmasının mühim olduğunu ifade eden Başkan Bozdoğan, “Geçmişte Tatlısu’ya ne gıcır gıcır Mercedesler gitti hatırlayın isterseniz. Langen Belediyesi Bolatlı’ya okul açtı. 2016 model bir arabadan bahsediyoruz. Yoksul olan Türkler bunlar, kanımız bunlar.  Gagavuz Türkleri Hristiyan mı diyeceğiz. Onlar Türk, Türkçe konuşuyor. Gerçekten yoksullar. Bizim iyilik yapmamız, destek olmamız lazım biz koca Tarsus Belediyesiyiz ya. Ben söz veriyorum buradan olumsuz bir karar çıkarsa, o arabayı her türlü imkânı zorlayıp göndereceğim. Bu benim sözüm olsun. Garibana destek olmak iyilik yapmak lazım. Ekibimi gönderdim ziyaret ettiler burayı.  Allah her zaman iyilerle birliktedir. Ben geçen Cuma Hz. Peygamber Efendimizin veda hutbesini dinledim. Gerçekten yoksul insanlar bir arabaları var. Evrensel düşünün bazı şeyleri. Bu insanlara bu aracı alacağım bu da benim sözüm olsun” ifadelerini kullandı. (Haber Merkezi)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir