27 Eylül 2023

Yüzde 40’dan fazlası kadın ve çocuk ‘Sosyal güvenceden YOKSUNLAR’

Sayıları 2 milyonu aşan tekstil işçileri ağır çalışma koşullarına rağmen açlık sınırına yakın oranda maaş alabiliyor. Sektörde 5 yıl çalışan her işçi bir meslek hastalığına yakalanıyor!

Haber / BİLAL
BAKIRDÖVEN
Yeşil Sol Parti Mersin Milletvekili ve Toplumsal Özgürlük Partisi Sözcüler Kurulu Üyesi Perihan Koca, Mersin’in Toroslar ilçesinde bulunan tekstil atölyelerinde işçilerle buluştu.
Tekstil işçilerinin sorunlarını dinleyen Koca, “Tekstilde bölgede en fazla ihracat yapan il Gaziantep sonrasında Mersin. Tekstil sektöründe çalışan işçilerin yüzde 40’dan fazlasını kadın ve çocuklar oluşturuyor. Tekstil işçilerinin büyük çoğunluğu sosyal güvenceden yoksun, kayıt dışı esnek ve kuralsız şekilde, çok düşük ücretlerle çalışmaya mahkum edilirken, çocukların büyük kısmı ise asgari ücretin çok çok altında ve sigortasız çalıştırılıyor. En fazla meslek hastalıklarının olduğu iş kollarının başında gelen tekstil sektöründe solunum yolu hastalıkları, bel ve boyun fıtığı, deri hastalıkları gibi pek çok hastalık görülüyor.” dedi.
“Metal işçilerinin sabrı çoktan tükendi!”
Daha sonra metal işçilerini ziyaret eden Koca, “Taslağı ,açıklayın biz metal işçilerine sormadan tek adım dahi atmayın diyor, işçiler. Hakkını isteyen metal işçilerine bekleyin diyerek, ya sabır çekerek oyalamaya çalışan Türk Metal Sendikasi işçinin iradesini tanımadığı gibi, sesini de duymazdan geliyor. Toplu sözleşme taslağını soran işçilere sessizlikle karşılık veriliyor, sır gibi saklanıyor olup bitenler. Açlık sınırında ücretin reva görüldüğü metal işçisi insan onuruna yaraşacak bir ücret istiyor! Metal işçilerinin uyarısına ve taleplerine ses verelim.” açıklamasında bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir