11 Aralık 2023

YAZ OKULU VE MATEMATİK ÖĞRENCİ KONGRESİ MEÜ EV SAHİPLİĞİNDE BAŞLADI

0
SABAHAT BAKIRDÖVEN
Mersin Üniversitesi ev sahipliğinde, Fırat Üniversitesi, Harran Üniversitesi, Final International University, Azerbaycan Üniversitesi ve Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi iş birliğinde düzenlenen “Uygulamalı Matematik – Geometri – Analiz, Yaz Okulu ve Matematik Öğrenci Kongresi” düzenlenen açış töreniyle başladı.
MEÜ Prof. Dr. Uğur Oral Kültür Merkezi’nde düzenlenen törene Rektörü Prof. Dr. Erol Yaşar, öğretim elemanları ve öğrenciler katılım sağladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından başlayan programda konuşan Prof. Dr. Erol Yaşar, matematiğin hayatın her alanında insanların karşısına çıktığını ve bu nedenle de çok önemli olduğunu ifade etti. Prof. Dr. Yaşar, “Matematik, temel mantığa dayanan bir sistem olup zihni geliştiren bir araç olarak kişiye rasyonel bir bakış açısı kazandırır. Matematik, kişinin sistemli, mantıklı ve tutarlı düşünmesini sağlamakla birlikte günlük hayatta da sık sık karşımıza çıkabilmektedir. Hatta bu sebeple Matematik dersi ilköğretimden yükseköğretim programlarına kadar her alanda yer almaktadır. Bu bağlamda matematiğin bu kadar önemli olduğu bir ortamda, Üniversitemiz bünyesinde düzenlediğimiz bu kongre ve yaz okulu da, alan ile ilgili güncel konuları siz değerli öğrencilerimize ve genç araştırmacılarımıza sunmayı amaçlıyor. Etkinliğin düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyor, tüm katılımcılara başarılar diliyorum.” ifadelerini kullandı.
“Temel bilimlerin gelişimine çok büyük katkı sağlıyor”
Ege Üniversitesi Fen Fakültesi öğretim üyesi ve kongre geometri koordinatörlerinden Prof. Dr. Bayram Şahin ise, kongre ve yaz okuluna verdiği desteklerinden ötürü MEÜ Rektörü Prof. Dr. Erol Yaşar’a teşekkür ederek sözlerine başladı. Prof. Dr. Şahin,” Matematikçiler için bir araya gelmek, yeni teoremler konuşmak bizim için çok önemli. Bu yaz okulu ve kongrenin esas amaçlarından birisi de bu. Farklı üniversitelerdeki matematikçileri birleştiren etkinliğin verimli ve faydalı olmasını diliyorum.” dedi.
Fırat Üniversitesi Fen Fakültesi öğretim üyesi ve kongre analiz koordinatörlerinden Prof. Dr. Mikail Et de konuşmasında beşincisi düzenlenen kongre ile ilgili konuklara bilgiler verdi.  Prof. Dr. Et, “Matematik, fizik, kimya ve biyoloji temel alanlardır. Bu bilimler, yüzyıllardır uygarlığın en önemli yapı taşları olmuştur. Mevcut yaşamımızı daha iyi sürdürmek ve çevremizde yaşananları daha iyi anlamamız için temel bilimlere ihtiyacımız var. Bu bilimlere gereken önemi vermediğimizde ileriki zamanlarda sıkıntı yaşarız. Bu tür etkinlikler de, işte bu temel bilimlerin gelişimine çok büyük katkı sağlıyor.” şeklinde konuştu.
Konuşmaların ardından Prof. Dr. Bayram Şahin tarafından Prof. Dr. Erol Yaşar’a ev sahipliği nedeniyle bir plaket takdim edildi. RektörProf. Dr. Erol Yaşar da kongreye olan katkılarından ötürü Prof. Dr. Bayram Şahin, Prof. Dr. Mikail Et ve Prof. Dr. Hasan Bulut’a birer teşekkür belgesi takdim etti.
Yaz Okulu ve Matematik Öğrenci Kongresi, 31 Ağustos’a kadar MEÜ Prof. Dr. Uğur Oral Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek “Uygulamalı Matematik, Geometri ve Analiz başlıklı oturumlarla devam edecek.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir