27 Eylül 2023

SOSYAL BİLİMLER MESLEK YÜKSEKOKULU MEZUNİYET TÖRENİNİ GERÇEKLEŞTİRDİ

ARZU ÖZER
Mersin Üniversitesi Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu 2022-2023 Eğitim Öğretim Yılı mezuniyet töreni gerçekleştirildi.
Prof. Dr. Uğur Oral Kültür Merkezi’nde yapılan törene; Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet İsmail Yağcı, Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Esra Dik, öğretim elemanları, akademik ve idari personel ile mezunlar ve yakınları katılım sağladı.
MEÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet İsmail Yağcı, mezuniyet törenindeki kalabalığı görmekten çok mutlu olduğunu belirterek açış konuşmasına başladı. Yağcı, “Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu benim ilk göz ağrım. Yöneticilikle ilgili kariyerim 2005 yılında ilk defa bu okulda başladı. Bu okul, Üniversitemizin en eski birimiydi. Adı da Mersin Meslek Yüksekokulu’ydu. Bir idari kararla ayrılarak Teknik ve Sosyal Bilimler alanlarında uzmanlaşan iki okul açıldı. Ve ben de 2005 yılında Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu’nun müdürü olma şansına nail oldum. Çok zorlu şartlarda, çok farklı ortamlarda, iki farklı noktada, burada şu anda bizimle birlikte bulunan değerli akademisyen arkadaşlarımızla bu okulu 18 yılda bu noktaya getirdik. Benim yöneticilik yaptığım altı yıldan sonra Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu inanılmaz bir ilerleme kaydetti. Farklı farklı bölümler açıldı. Yüksekokullar, hem kentin hem bölgenin hem de ülkenin ihtiyaçlarına karşılık vermek ve eleman yetiştirmek için kuruldu. Biz Mersin’de yaşıyoruz. Mersin çok önemli bir kent. Özellikle 6 Şubat tarihinde yaşanan deprem felaketinden sonra Mersin inanılmaz bir göç aldı. Ki, öncesinde de alıyordu. Mersin’in nüfusu çok arttı. Kentin ihtiyaçları, ekonomik büyümesi çok farklı boyutlara ulaştı. Sağlık gereksinimleri değişti, trafiğimiz arttı, ticaretimiz arttı. Dolayısıyla bizim Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu içerisinde yer alan bütün bölümlerin mezunlarına da ihtiyaç arttı. Bu nedenle mezunlarımızın işsizlik gibi bir sorunla karşılaşacağını hiç düşünmüyorum. Hem Mersin’e hem ülkemize hizmet verebilecek konularda kolaylıkla iş bulabilecekler. Yeter ki, kendilerini de bu süreçte geliştirebilsinler.” dedi.
Bundan tam 35 yıl önce kendisinin de üniversiteden mezun olduğunu belirten Prof. Dr. Yağcı, o günlere dönerek; “Böyle bir sıcak Temmuz günüydü. Ortadoğu Teknik Üniversitesi’ndeki mezuniyetimden hemen sonra stadyumdan direkt Anıtkabir’e gitmiştik. Ailemle birlikte Atamıza hürmetimizi ilettik. Unutmayalım, bu ülke onun sayesinde kuruldu. Atatürk’ün ayak izlerinden ayrılmayalım. O zaman kaybolmazsınız. Bütün mezunlarımızı kutluyorum. Yolunuz açık, aydınlık olsun. Velilerimizi destekleri için kutluyorum. Çocuklarını pırlanta gibi yetiştirdikleri için. Akademisyen arkadaşlarıma da teşekkür ediyorum. Bütün bilgi donanımlarını öğrencilerimize aktardıkları için. İdari personelimize teşekkür ediyorum. Onların asiste etmediği bir şekilde bir okulun başarılı olması mümkün değil. Tüm üniversite yönetimimize de teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.
“Sizler, Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Ailesinin Bir Üyesi Olarak Hiçbir Zaman Kaybolmayacak Bir Aidiyetin Temsilcisi Olacaksınız”
Yağcı’nın açılış konuşmasının ardından söz alan Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Esra Dik, 6 Şubat depreminde vefat eden tüm vatandaşlara rahmet ve başsağlığı dileyerek sözlerine başladı. Doç. Dr. Esra Dik, “Sevgili öğrenciler, önce pandemi, ardından deprem felaketi bizi her anlamda çok üzdü. Bizi birbirimizden uzak bırakarak mesafeler oluşturdu ve aynı havayı teneffüs edemedik. Bu süreç, bir yandan da öğretici oldu. Sağlığımızın, ailelerimizin, sevdiklerimizin kıymetini anladık. Tüm zorluklara karşı eğitim sürecimizi tamamladık ve bugün hayatınız boyunca hem sizin hem ailenizin gururla hatırlayacağı bir gündeyiz. Mersin Üniversitesi Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Mersin Üniversitesi’nin kuruluş okulu. Bu nedenle akademik kimliğiyle Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulumuz, Üniversitemizin kurumsal hafızasını yansıtır. Bu okuldan mezun olarak sadece bir meslek sınıfının mensubu olmayacaksınız. Aynı zamanda Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu ailesinin bir üyesi olarak hiçbir zaman kaybolmayacak bir aidiyetin temsilcisi olacaksınız. Okulun kapısı sizlere her daim açık olacaktır. Eğitim hayatınızın önemli bir evresini bugün tamamladınız. Elbette iş yaşamınızdaki ilk başta zorluklarla karşılaşabilirsiniz. Bu sizi moral olarak düşürebilir. Ancak büyük başarıların ve güzel kariyerlerin hepsi için bir başlangıç gerekmektedir. Bu nedenle ümitsizlik tuzağına düşmeyin. Sizler bu okuldan güçlü olarak ayrılıyorsunuz. Unutmayın, sizler okuduğunuz bölümlerin meslek alanlarının teknik bilgisine sahipsiniz. Bu bilgiyle sizler iş yaşamında rakiplerinizi geride bırakacaksınız. Temel ilkeniz yaptığınız işi en iyi şekilde yapmak olsun. Sizler mükemmeliyetçi oldukça kariyer basamaklarını tırmanmanız daha kolay olacaktır. Mezun olduğunuz andan itibaren artacak sorumlulukların altında yaşamınızı ezdirmeyin. Geleceğinizi planlayın ama yaşadığınız anın kıymetini de bilin. Hayatta hiçbir zaman yetenekleriniz kadarıyla yetinmeyin. “Ben bunu yapamam” cümlesini hayatınızdan çıkarın. Daha çok öğrenin. Yenilikleri takip ederek kendinizi güçlendirin. Daha çok üretirken daha az tüketin. Her şeyden öte yaşamınızı güzelleştirin. Sadece kendi yaşamınızı değil, toplumunuzu da güzelleştirin. Tüm yaşamınızda adil, vefalı ve vicdanlı olun. Hepinize onurlu bir yaşam ve güzel bir gelecek dilerim.” şeklinde konuştu.
“Çok emek verdiler ve öğrencilerimizi bugünlere getirdiler”
Mezun öğrencilerin bu aşamaya gelmesinde en büyük katkının veliler olduğunu belirten Doç. Dr. Esra Dik, “Değerli velilerimiz, tüm imkanlarınızı çocuklarınızın gelecekleri için seferber ettiniz. Bu nedenle mezuniyet coşkusu ve gururu sizlerindir. Topluma hayırlı evlatlar yetiştirdiğiniz için hepinize Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu olarak teşekkürlerimizi sunarız. Bu önemli günün en büyük mimarları öğretim elemanlarımız. Öğretim elemanlarımız çok emek verdiler ve öğrencilerimizi bugünlere getirdiler. Hocalarımızın her biri çok değerli. Sizler sadece eğitim vermediniz. Aynı zamanda rol model oldunuz. Geleceğin meslek mensuplarını yetiştirirken aynı zamanda topluma örnek bireyler olmaları için çabaladınız. Katkınız, emeğiniz çok. Tüm öğrenci ve veliler adına sizlere de şükranlarımızı sunarız.” dedi.
Bugün yeni başlangıçlara imza atmak için bir araya gelindiğini belirten ve öncelikle ailesine, hocalarına, arkadaşlarına teşekkür ederek sözlerine başlayan Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu birincisi Eda Avşar, “Hayatımız boyunca birçok zorlukla karşılaşacağız. Meydan okumaktan korkmayın. Hayallerinize sımsıkı sarılarak onların peşinden gidin. İnsan önce kendine inanmalı, kendini keşfetmek için yol almalı. Kendinize güvenin, olmazları oldurmak bizim elimizde. Önce kendi hayatınıza, sonra başkalarının hayatlarına dokunma fırsatı yaratın. “Sadece benim yapmamla mı düzelecek!” diye düşünmeden eyleme geçin.” ifadelerini kulland.
Konuşmaların ardından Yüksekokul birincisi Eda Avşar’a plaketini ve diplomasını Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet İsmail Yağcı verdi. Yüksekokul ikincisi Derya Arslan’ın mezuniyet törenine gelememesi nedeniyle plaket ve diplomasını alamadığı törende Yüksekokul üçüncüsü Pınar Özdemir’e plaketini ve diplomasını Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Esra Dik takdim etti. Dereceye giren öğrencilere plaket takdim edilmesinin ardından mezun olan tüm öğrencilere temsili diplomaları, MEÜ Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu öğretim elemanları tarafından verildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir