30 Eylül 2023

‘Açlık ve yoksulluk sınırı altında maaşlarla sefalet yaşamına mahkûm edildik’

BİLAL BAKIRDÖVEN
Tüm Emekliler Sendikası Mersin Şubesi emekliler yapılan zamma ve hayat pahalılığına tepki göstermek amacıyla basın açıklamasında bulundular.
Tüm Emekliler Sendikası Hüseyin Kurt, “Değerli basın değerli yurttaşlarımız emeklilerin insanca yaşam haklarını elde edebilmesinin gerçeğe dönüşeceği umudunu taşıdığımız önemli bir seçim sürecini geride bıraktık.  Ancak ne yazık ki gerçekleşen bu seçim süreci  sonunda,  21 yıllık emekli karşıtı tek adam iktidarını sürdüreceği belli oldu.  Seçim sürecinde iktidar olmanın yarattığı güçle her kademede ve her türlü devlet olanaklarını partisi ve kendileri için kullanmaktan çekinmeyen, geçmiş iktidarları süresince aldıkları karar ve uygulamalarıyla  sosyal güvenlik alanında yer alan şu an sayıları 15 milyonu aşkın “emekli, dul ve yetim” haklarına sahip bizleri açlık ve yoksulluk sınırı altında maaşlarla sefalet yaşamına mahkûm edip, adeta bizleri yok sayan böylesi bir iktidarla ülkemiz baş başa kaldık!” dedi.
“Emeklinin sofrasından elinizi çekin”
Kurt şöyle devam etti;
“Ocak 2022’de emeklilere ve kamuoyuna yaptığımız basın açıklamamızda demiştik ki: ”2002 yılı Aralık ayında en düşük işçi emeklisi aylığı 257 lirayken asgari ücret 184 liraydı. Yani emekli aylığı asgari ücretten yüzde 40 fazlaydı. Bugüne uyarlarsak devlet desteğiyle 5 bin 500 lira olan en düşük emekli aylığının 8 bin 500 liralık asgari ücretin yüzde 40 fazlası olan 11 bin 900 lira olmasını istiyoruz. İktidar ne yaptı? Hakkımız olanı bize vermek yerine yandaş şirketleri, rantiyeyi, paradan para kazananı destekledi, israfı ve yolsuzluğu katmerli hale getirdi. Yaklaşan seçimleri gözeterek, en düşük maaş alan  milyonlarca emeklinin 5 bin 500 TL olan maaşını hazine katkısıyla 7 bin 500 TL’ye çıkardı.7500 TL’den daha fazla maaş alan yüksek gün ve prim ödemiş emekliler bu artıştan yararlandirilmadi. Emekliler sefalet düzeyinde, birbirine yakın ücretlere mahkum edildiler.”
“Seçim bitti, emekli unutuldu”
2023 Temmuz döneminde asgari ücretin 11 bin 402 TL’ye çıkarıldığını hatırlatan Kurt, “AKP’nin  memur ve kamu işçileriyle  ilgili  düzenlemeler içeren  önergesinde emeklilere yönelik madde yoktu.  Emeklilerin TÜİK oranlarına göre ayarlanmış resmi enflasyon farkıyla yetinmelerinin istendiği açıktı.Oluşan tepkiyi  dikkate alan Erdoğan bakanlarına emir verdiğini, emeklilerle ilgili yeni bir çalışma yaptırdığını, önümüzdeki haftalarda sonucun netleşeceğini söyledi. Ardından yüzde 19.77 olarak hesaplanan 6 aylık resmi enflasyonu yüzde 25’e tamamlayacak şekilde refah payı eklenerek SSK, Bağ Kur ve  Emekli Sandığı  emeklilerinin yüzde 25 zam alacağı açıklandı. Emeklileri yüzde 25 maaş artışına mahkum etmek onların ekmeğine el uzatmaktır, yoksullaştırmaktır.Gerçek enflasyonun   bunun çok üzerinde olduğunu her gün çarşıda pazarda yaşayarak biliyoruz.Üstelik hazine katkısıyla 7 bin 500 TL alan milyonlarca emekli bu sahte artıştan bile yararlanamayacaklar. Çünkü yüzde 25 artışı 7 bin 500 TL’ye değil, düşük ABO oranlarıyla hesapladığınız asıl maaşlara uygulayacaksınız. Asıl maaşı  6 bin TL’ye kadar  olan emekliler hazine yardımıyla 7 bin 500 TL almaya devam edecekler.  Asıl maaşı 6 bin 100 TL olan emekli 7bin 525 TL alacak. Böylece milyonlarca emekli hiç artış alamayacak veya gülünç düzeyde artış alacak. Oysa ki en düşük emekli maaşının asgari ücretin yüzde 40 fazlası olan 15 bin 962 TL olması gerekirdi. Bizler Artık yeter diye haykırmak, isyan etmek istiyoruz! Açız-yoksuluz-geçinemiyor insanca yaşıyamıyoruz! Bayramlarda dahi çocuk ve torunlarımıza en ufak bir harçlık veremiyor, bankalardan veya yakınlarımızdan zorlukla alabildiğimiz borç paralarla yaşam mücadelesi veriyoruz! Ben bu ülkeyi “anonim şirket gibi yöneteceğim diyen” Emekçi ve Emekli düşmanı, patron sevici yani sadece zengin dostu böylesi bir siyasal iktidarın, emekli maaşlarına layık gördüğü yüzde 25’lik sefalet zammını kabul etmiyor, zammını al başına çal diyoruz.” şeklinde konuştu.
“Emekliler bunun hesabını soracaktır”
Kurt açıklamasını şöyle bitirdi;
“Çalışmış, üretmiş,  size saraylar köşkler bağışlamış olan   emeklilere yaptığınız bu zulüm karşılıksız kalmaz. Emekliler demokratik yollarla bunun hesabını sorarlar.Yol yakınken milyonlarca emekliyi yok yoksul bırakan bu kararı değiştirin, emeklinin sofrasından elinizi çekin.Dolar milyarderlerinin zenginliğine zenginlik katmaktan vazgeçin. Dolar milyarderlerinden, büyük kapitalistlerden servet vergisi alın. Derhal yapılan tüm zamlar geri çekilmelidir. Biz emeklilerin insanca yaşam koşullarını iyileştirmek için  gerekli düzenlemeler hemen yapılmalıdır. En düşük emekli maaşı, çalışan memurlara dair yürürlüğe girecek en düşük maaş oranına endekslenmelidir, tüm emekliler de bu artıştan kademeli olarak yararlandırılmalıdır. Yaşasın örgütlü mücadelemiz. Örgütlenelim,sendikamıza üye olalım, hakkımızı alalım.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir