11 Aralık 2023

Fırtına minareyi araçların üzerine devirdi: 2 yaralı

0

FIRTINA MİNAREYİ ARAÇLARIN ÜZERİNE DEVİRDİ: 2 YARALI MERSİN ERDEMLİ'DE YAĞIŞLA BİRLİKTE ÇIKAN FIRTINA VE HORTUM BİR CAMİ MİNARESİNİ DEVİRDİ, AĞAÇLARI KIRDI, PAZARIN ÇELİK HALATINI KOPARDI, SERALARI ÇÖKERTTİ

Mersin Erdemli’de yağışla birlikte çıkan fırtına ve hortum bir cami minaresini devirdi, ağaçları kırdı, pazarın çelik halatını kopardı, seraları çökertti. Minarenin araçların üzerine devrilmesi sonucu yaralanan 2 kişi hastaneye kaldırıldı.
Meteorolojinin uyardığı yağışlı hava Mersin’in Erdemli ilçesinde etkili oldu. Yaklaşık yarım saat etkili olan yağış sırasında ilçeye bağlı Kocahasanlı Merkez Mahallesi’nde fırtına ve hortum çıktı. Fırtına ve hortum Yeni Cami’nin iki minaresinden birini uçurdu. Minarenin bir kısmı o sırada seyir halinde olan 06 BCU 077 plakalı otomobil ile park halindeki bir başka aracın üzerine düştü. Olayda seyir halindeki araçtan bulunanlardan 2 kişi yaralandı. Durumun bildirilmesi üzerine olay yerine sağlık, polis, zabıta ve itfaiye ekipleri sevk edildi. Ekipler yaralıları ambulansla ilçe devlet hastanesine kaldırdı. İtfaiye ve polis ekipleri ise olay yerinde inceleme yaptı.
Minarenin çökmesi sonucu park halindeki aracı zarar gören Durhasan Kara da, kendisinin yemek yemek için aracını park ettiğini, ardından fırtına ile minarenin devrildiğini söyledi.
Fırtına nedeniyle aynı bölgede bulunan bir pazar yerinin tenteneleri kısmen çökerken, tenteneleri tutan çelik halatın bile kopması dikkat çekti. Pazar yerinde park halinde bulunan bir araç da zarar gördü.
Birçok ağacın kırıldığı fırtınada hortum sırasında bir üreticiye ait sera ise tamamen çöktü. Çöken seranın olduğu yere gelen sahipleri büyük üzüntü yaşadı.
Amcaoğluna ait seranın çöktüğünü belirten Zeynel Tipi, “Bir anda bulut geldi, hortum oluştu. Amcaoğlumun serasını saniyeler içerisinde yerle bir etti. Yetkililerden destek beliyoruz, en az 400 bin TL zarar var” dedi.
Birini fırtına yıktı, diğeri kontrollü yıkıldı
 Yıkılan minare biri park halindeki iki araca isabet etti. Olayda 2 kişi yaralandı. Bölgeye sevk edilen ekiplerin incelemesinde ise caminin diğer minaresinde de hasar tespit edildi. Minare için acil yıkım kararı verildi. Yıkımı izlemek isteyen onlarca vatandaş ekiplerce bölgeden uzaklaştırıldı. Çevrede geniş güvenlik önlemi alınırken, minareye çift halat bağlanıp iş makinasıyla çekilerek kontrollü bir şekilde yıkımı gerçekleştirildi.
Öte yandan fırtına anları da cep telefonu ile görüntülendi.
Erdemli Kaymakamı Aydın Tetikoğlu, “İlçemizde meydana gelen hortum nedeniyle camimizin bir minaresi yıkılmıştı, diğer minaresi eğilmişti. Tehlike arz ediyordu. İlk yıkılan minarede 2 aracımız hasar gördü, 2 yaralımız vardı, biri omuzundan, diğeri kolundan. Şuan kontrollü bir şekilde arkadaşlarımızın desteği ile diğer minarenin yıkımı yaptık. Artık tehlike arz etmiyor. Bunun dışında yeni bize ulaşan seralarda, tarım arazilerinde, evlerde hasar bildirimleri geldi. Bunu da yarın arkadaşlarımız tespit yapıp gerekli makamlara ileteceğiz.” diye konuştu.   (İHA)

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir