30 Eylül 2023

FEN FAKÜLTESİ İLE İNSAN VE TOPLUM BİLİMLERİ FAKÜLTELERİ MEZUNLARINI UĞURLADI

SABAHAT BAKIRDÖVEN
Mersin Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi ile İnsan ve Toplum Bilimleri Fakülteleri ortaklaşa düzenlediği 2022-2023 Eğitim Öğretim Yılı mezuniyet töreni, büyük bir coşku ile gerçekleştirildi. MEÜ Amfitiyatrosu’nda düzenlenen törene, MEÜ Rektörü Prof. Dr. Erol Yaşar, Fen Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Recep Özen, İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Taşkıner Ketenci, öğretim elemanları, mezunlar ve yakınları katılım sağladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasının ardından, 14 bölüm öğrencileri kortej geçişi gerçekleştirerek, tribündeki yerlerini aldı. Tören, açış konuşmalarıyla devam etti.
“Bilimin ve Çağdaşlığın Işığında Bir Dünya Üniversitesi” parolasıyla 1992 yılında kurulan MEÜ’nün bugün 50 bin kişilik büyük bir aile olduğunu belirten RektörProf. Dr. Erol Yaşar, mezunların da bu büyük ailenin bir parçası olarak yeni hayatlarına başlayacaklarını ifade etti. Mezunlara seslenen Prof. Dr. Yaşar, “Zorlu bir eğitim sürecini başarıyla tamamladınız. Kendinize, ailenize, ülkenize ve dünyaya karşı da sorumluluğu olan bireyler olarak yeni yaşamınızda ilerleyeceksiniz. Bilimsel bilgi ve becerilerinizi kullanırken sabırlı, hoşgörülü, şefkatli, merhametli olmalısınız. Mesleki yaşam sınavınız şimdi başlamaktadır ve ömür boyu sürecektir. Sizlerin başarısı Mersin Üniversitesi’ni daha da yüceltecek ve bizleri onurlandıracaktır. Unutmayın ki mezuniyetinizle bizden ayrılmıyorsunuz. Mersin Üniversitesi sizlerin kalıcı evi ve kapılarımız her zaman sizlere açık. Velilerimiz ve öğretim elemanlarımıza da teşekkür ediyorum. Kıymetli Veliler, evlatlarınızı kucağınıza aldığınız andan itibaren üzerlerine titreyerek, her türlü kötülükten koruyarak, büyük emekler vererek özenle yetiştirip, üniversitemize ve bizlere emanet ettiniz. Artık göz bebeğiniz olan evlatlarınızı Üniversitemizden uğurlama vakti geldi. Onlarla ne kadar gurur duysanız azdır. Üniversite hayatları boyunca çocuklarınızın yanında olup onları desteklediğiniz için tüm mezunlarımız adına sizlere de teşekkürlerimi sunuyor, hepinizi can-ı gönülden kutluyorum. Değerli Öğretim Elemanlarımız, bu önemli günün en önemli mimarlarından birisi de sizlersiniz. Öğrencilerimizle tek tek ilgilenerek onların alanlarında kendilerini geliştirmelerine katkı sundunuz. Üstün gayretiniz ve çalışmalarınız için sizlere de şükranlarımı sunuyorum.” şeklinde konuştu.
“Sizler Sadece Mersin Üniversitesi Diploması Almadınız. Sizler, Mersin Üniversitesi Kültürü Aldınız”
Daha sonrasında söz alan Fen Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Recep Özen “Sevgili mezunlarımız, uzun çalışmaların sonucunda hak etmiş olduğunuz diploma ile yeni yaşamınızda çok başarılı olacağınıza inancım tamdır. Her biriniz akademik eğitim almış genç bireylersiniz. Değerli akademisyenlerimiz; bu sürecin en büyük mimarı sizlersiniz. Öğrencilerimizi iş ve sosyal yaşamlarında başarılı olacak bireyler olarak yetiştirmelerini sağladınız. Değerli veliler, göz bebekleriniz evlatlarınızla gurur duyabilirsiniz. Evlatlarınız sizlerden aldıkları güç, azim ve kararlılıkla çalışıp, fakültelerinden mezun oldular. Tüm mezunlarımız adına sizlere de teşekkür ediyorum. Değerli mezunlarımız; sizlerden isteğim, ailenizi, ülkemizi ve üniversitemizi unutmamanızdır. Hepinize yeni yaşamınızda üstün başarılar diliyorum.” dedi.
Törende konuşan İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr.  Taşkıner Ketenci ise; “Değerli mezunlarımız; dört yıl önce üniversitemize geldiğinizde size ihtiyacımız vardı. Siz olmasaydınız bildiklerimizi kimseye öğretemezdik. Aradan dört yıl geçti. Memleketimizin sizin aldığınız eğitime, bilgiye, görgüye ve enerjinize çok ihtiyacı var. Elbette yurt dışına gidin görün gezin ama muhakkak ülkenize geri dönün. Sizler sadece Mersin Üniversitesi diploması almadınız. Sizler, Mersin Üniversitesi kültürü aldınız. Sizler artık Mersin Üniversitelisiniz ve sizin ayrıcalığınız var. Hoş görülü bir kentte, üniversitede, insanlar arasında yetiştiniz. Değerli veliler, her birinize emekleriniz için ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Umut ediyorum gençlerimiz de sizin verdiğiniz emeklerin karşılığını verecekler. Gençlerimize bundan sonraki yaşamlarında başarılar diliyorum.” ifadelerini kullandı.
Mezunlar adına konuşan Fen-Edebiyat Fakültesi fakülte temsilcisi Yağmur Deniz de kalplerini geleceğin umuduyla doldurduklarını belirtti. Deniz, “Tüm arkadaşlarımdan dileğim; ülkemiz ve dünya geleceğinin mimarları olarak unvanlarınız ne olursa olsun doğru ve vicdanlı karar alan neferler olmalarıdır. Buradan tüm mezunlarımız adına ailelerimize, fakülte akademik ve idari personelimize teşekkür ediyorum.” diyerek sözlerini tamamladı.
Konuşmaların ardından fakülte birincisi Mütercim ve Tercümanlık Bölümü mezunu Bahar Tuğçe Amoonaraquah plaketini ve temsili diplomasını MEÜ Rektörü Prof. Dr. Erol Yaşar’ın elinden aldı. Fakülte ikincisi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunu Ayşe Ardıç’a plaketini ve temsilini diplomasını İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr.  Taşkıner Ketenci, fakülte üçüncüsü Psikoloji Bölümü mezunu Hilal Karabulut’a plaketini ve temsilini diplomasını ise Fen Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Recep Özen takdim etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir