22 Eylül 2023

‘Her yıl tonlarca atık çıkartıyoruz!’

Deniz dibinden çıkarılan çanak anten, ayaklı ısıtıcı, alışveriş sepetleri, araba tekerleği, balıkçı ağları ve birçok plastik madde, görenlerde şaşkınlık yarattı.

Mersin Büyükşehir Belediyesi, 5-11 Haziran Çevre Haftası etkinlikleri kapsamında, Mersin Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı öncülüğünde, deniz kirliliğini önlemek ve denizin korunmasına dikkat çekmek adına Mersin Marina’da, ‘Deniz Yüzeyi ve Deniz Dibi Temizleme’ etkinliği gerçekleştirdi.
Etkinlikte; deniz dibinden çıkarılan çanak anten, ayaklı ısıtıcı, alışveriş sepetleri, araba tekerleği, balıkçı ağları ve birçok plastik madde, görenlerde şaşkınlık yarattı. Deniz dibindeki kirliliklere dikkat çekmek ve vatandaşlarda çevre bilincini artırabilmek adına deniz dibinden çıkarılan atıklar, gün boyu Marina’da sergilenecek.
Özdemir: “Gelecek nesillere güzel bir dünya bırakmak hedefindeyiz”
Çevre Haftası etkinlikleri kapsamında ilk gün Temiz Akdeniz Projesi kapsamında kapanış lansmanını, ikinci gün de vatandaşlarla birlikte farkındalık oluşturmak için Mezitli Belediyesi’yle ortak bir yürüyüş yaptıklarını belirten Mersin Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ali Rıza Özdemir, “Bugün de Deniz Polisi, İtfaiye Dairesi Başkanlığımızın dalgıç ekipleri, Sahil Güvenlik ekipleri ve Çevre İl Müdürlüğü ile birlikte ortak bir farkındalık oluşturmak için dalış etkinliği yaptık. Marina’da yaptığımız etkinlikler kapsamında da denizden çıkan materyalleri ve denize atılan atıkları sergileyerek, farkındalık oluşturmaya çalışıyoruz” dedi.
Büyükşehir Belediyesi olarak amaçlarının daha temiz bir çevre, daha temiz bir deniz ve daha temiz bir hava olduğunu vurgulayan Özdemir, “Başkanımız çevre anlamında çok duyarlı. Büyükşehir olarak bu konuda önemli projeler üretiyoruz. Atık bertarafından denizlerin temiz tutulmasına ve deniz denetimlerine kadar çok ciddi uygulamalarımız var. Bu konuda Büyükşehir Belediye Başkanımız hep yanımızda. Denizler konusunda Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın bize verdiği yetkiye dayanarak, Liman ve çevresinde dar bir alan da olsa ciddi denetimlerimiz ve uygulamalarımız mevcut. Amacımız, vatandaşlarımızın tertemiz bir denizde ve çevrede yaşayabilmelerini sağlamak. Gelecek nesillere de güzel bir dünya bırakmak hedefindeyiz” dedi.
Halisdemir: “Yüzlerce değişik
madde çıkartıyoruz”
Büyükşehir Belediyesi olarak vatandaşlarda farkındalık oluşturmak adına etkinlikler serisi yaptıklarını belirten Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı Dr. Bülent Halisdemir, denizden her yıl tonlarca atık çıkardıklarını söyleyerek, “İnsanlar denizlerimizi maalesef hor kullanıyor. Biz de bugün nasıl hor kullanıldığını, denizlerimizde oluşan kirliliklerin hepsinin insan kaynaklı olduğunu göstermek için bir etkinlik planladık. Denizden çıkan malzemeler, aslında denizde olmaması gereken malzemeler. Fakat bunlar bazen isteyerek, bazen de istemeyerek denizle buluşuyor. Her yıl bu etkinliği yapıyoruz ve yüzlerce değişik madde, tonlarca atık çıkartıyoruz. Vatandaşımızdan beklentimiz,  denizimizi temiz tutmaları” dedi.
“Çöp kapar sistemleri yapacağız”
Drone kullanarak denizleri daha çok korumayı hedeflediklerini ve deniz filosunu genişlettiklerini söyleyen Halisdemir, planladıkları çalışmaları anlatarak,  “Denizde çöp kapar sistemleri yapacağız. Yüzeyde katı atıkları toplayan robotik sistemler alacağız. Derelerden denize karışan katı atıkları toplamak için de bariyerimizi aldık. Önümüzdeki günlerde uygulamasını gerçekleştireceğiz. Yani denizi korumak için elimizden gelen her şeyi yapacağız” diye belirtti. (Haber Merkezi)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir