22 Eylül 2023

‘BELEDİYELERDE VİZYON SORUNU OLMAMALI’

ARZU ÖZER
MTSO Yüksek İstişare Kurulu Üyesi ve Yeminli Mali Müşavir Ahmet Akın belediyelerin vermesi gereken hizmetleri değerlendirerek, kentlere özgün projelerin uygulanması gerektiğini söyledi.
Bir zamanlar idare edilen, suskun olan, seyirci durumundaki vatandaş artık başka yerlerde olup bitenleri daha iyi izlediğini söyleyerek, “İstenirse yapılabileceklerin farkında. Talep ve beklentileri daha belirgin. Onu yuvarlak sözler değil de aldığı somut hizmet ve onu alış tarzı ilgilendiriyor. Asfalt kaplamak ve yol yapmak temel belediyecilik hizmetlerindendir. Bu işlerle övünmek halkın parası ile halka caka satmaktır. Belediye başkanları yerleşim birimini marka yer yapacak özgün projeleriyle övünebilir. Belediye hizmetlerinin değerlendirilmesinde yaratılan yeni yeşil alanlar, dikilen ağaç sayısı ve çevre düzenlemeleri ağırlıklı etkiye sahip olmalıdır.” dedi.
“Hizmet sunumu sonunda insan kaynağına dayanır”
Tüm yerel yöneticilerin belediye hizmetlerinin kentin her yerinde, aynı standartta ve kesintisiz olarak sağlanmasını ve kent halkının tamamının bu hizmetlerden yararlanma hakkına sahip olduğunu kabul ederek göreve başlaması gerektiğini savunan Akın, “Yerel yönetimler, çalışan insanların, yetenek, kararlılık ve heyecanlarının köreltildiği yerler olmamalıdır. Kim ne derse desin hizmet sunumu sonunda insan kaynağına dayanmaktadır. Yerel yönetimlerin varoluş nedeni de yerel yönetime aktivite kazandıran da insandır.  Yerel yönetimler erken çocukluk dönemi dediğimiz 3-6 yaş arası okul öncesi çocuk merkezlerine önem vermeli. Çocuklar bu yaşlarda davranış, çevre, trafik, oyun, müzik ve paylaşmayı çok kolay kavramaktadır. Çocuklar 5 yaşına geldiğinde beyin gelişiminin yüzde 90’ı tamamlanır.” şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir