11 Aralık 2023

‘12 MART İSTİKLAL MARŞI’NIN KABULÜ VE MEHMET AKİF ERSOY’U ANMA GÜNÜ’ PROGRAMI DÜZENLENDİ

0
GÜL ÇAĞLAR
Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan’ın katılımıyla, İstiklal Marşımızın Kabulünün 102. yıl dönümünü kutlama ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü programı Mersin Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.
Programa; Mersin Milletvekilleri Hacı Özkan, Zeynep Gül Yılmaz, Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Fuat Gedik, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Gülcan Kış, Cumhuriyet Başsavcı V. Nebi Kutgöz, Toroslar Kaymakamı İbrahim Çenet, Mezitli Kaymakamı Gürsoy Osman Bilgin, Akdeniz Kaymakamı Zeyit Şener, kurum müdürleri ve amirleri, siyasi parti ve STK temsilcileri, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.
Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşımının okunmasıyla başlayan programda “Mehmet Akif” konulu sinevizyon gösterimi yapıldı, İl Milli Eğitim Müdürü Adem Koca günün anlam ve önemine dair bir konuşma yaptığı programda Mersin Nevit Kodallı Güzel Sanatlar Lisesi öğrencilerinin hazırlamış olduğu oratoryo gösterisi sergilendi. Vali Pehlivan ve protokol üyeleri tarafından Mehmet Akif Ersoy konulu resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.
Programın açılış konuşmasını yapan İl Milli Eğitim Müdürü Adem Koca, “Bugün İstiklal Marşımızın Türkiye Büyük Millet Meclisimizce kabulünün 102. yılını idrak ediyoruz. Bazı insanlar vardır ki onların hayata bakışları alışılagelmiş olanın ötesindedir. Mehmet Akif Ersoy, şerefli, asil, fedakar bir yaşamın nasıl olması gerektiğini bizlere anlatmamış, adeta yaşatmıştır. Milletin ‘Ya istiklal, Ya Ölüm!’ diyerek tarihin akışını değiştirdiği o günlerde, engin bilgi birikimi inancıyla birleşmiş, mütevazı karakteri şiirleriyle şahlanmış, vatan ve millet sevgisi İstiklal Marşımızla zirve noktasına ulaşmış, millete en zor günlerinde can olmuş, kan olmuş, umut olmuştur” dedi.
“Allah Kadim Devletimize bir daha böyle bir acılar yaşatmasın”
Milletçe yaşanılan zorlukların üstesinden gelineceğine inancının tam olduğunu kaydeden Koca, “İstiklal Marşımızın şairi, yazdığı her sözcüğü bu milletin sinesinden çekip almış, tarihe kazımıştır. Milletimizin bağımsızlık sevdası ‘ben ezelden beridir hür yaşadım hür yaşarım, hangi çılgın bana zincir vuracakmış, şaşarım!’ dizeleriyle tüm dünyada yankılanmıştır. Bu millet, İstiklal Marşıyla şerefli bir zaferin nasıl kazanıldığını, bağımsızlık aşkının ne olduğunu, Allah ve millet sevgisini cihana duyurmuştur. Ben, yürekten inanıyorum ki, milletçe yaşadığımız bu büyük doğal afetin yaralarını da aynı ruhla, milletçe kenetlenerek, devletimizle omuz omuza, yürek yüreğe, hep birlikte aşacağız. Bu vesileyle yaşadığımız asrın felaketinde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet niyaz ediyor, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. Allah Aziz Milletimize sabırlar ihsan etsin, Kadim Devletimize bir daha böyle bir acılar yaşatmasın” ifadelerini kullandı.
Günün anısına toplu fotoğraf çekiminin ardından ‘Mehmet Akif Ersoy’ konulu fotoğraf sergisinin gezilmesiyle program sona erdi.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir