4 Aralık 2023

Nafiye BOZKURT – Kılı kırk yaran kelimeler: ‘YANAĞINDAKİ TEBESSÜME TALİBİM ÇOCUK’

0
6 Şubat 2023’te dokuz saat arayla meydana gelen, merkez üsleri sırasıyla Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Ekinözü ilçesinde olan, iki depremle maalesef ki çocuklarımız ruhen çok büyük yaralar almıştır.
Biliyoruz ki; deprem çocuklar için oldukça korkutucu ve anlaşılması zor bir konudur.
5 Şubat tarihine kadar yorulmadan usanmadan resim yapıp, masallar öyküler okuyan geleceğimizin güvencesi olan bu çocuklarımızın, hem bedensel hem ruhsal yönden toparlanmaları için yapılacak çalışmalar, sarf edilecek çabalar hepimizin görevidir.
Küçük bir tebessümün çocukların etraflarındaki güzel şeyleri görmesine yardımcı olacağına inanıyoruz.
Kaygılarını bir nebze de olsa azaltmak adına, “Yanağındaki tebessüme talibim çocuk” diyerek paketler hazırlıyoruz.
Bu paketleri; hikaye kitaplarından resim defterine, renk renk boyalardan hijyen malzemelerine ve en çok sevdikleri şey olan çikolatalarla dolduruyoruz.
Amacımız durmadan ara vermeden, depremden etkilenen bütün illerimize bu paketleri göndermek.
Bugüne kadar Kahramanmaraş, Osmaniye, Hatay merkez ve Adıyaman’da çocuklarımızla buluşturduk. Son çalışmamızı Hatay ili Samandağı ilçesi için İstanbul ÇGST(Çocuk Genç Sanat Tiyatrosu) öğrencileriyle hayata geçirdik. Sanatın ısıttığı çocukların öğretmenlerinden sevgili Yonca İnal, “Çocuk Genç Sanat Tiyatrosu” adına bakın neler diyor;
“Şüphesiz hepimiz büyük bir acı içindeyiz. Bizi derinden etkileyen, sarsan, geçmeyeceğini bildiğimiz türden bir acı… Geçmeyecek çünkü gördüklerimiz, duyduklarımız, anlatılan hikayeler, sönen her ocağın, kaybettiğimiz her çocuğun annenin, babanın, kardeşin, sevgilinin aslen bir enkazın değil büyük bir ihmalin sonucunun altında kaldığını biliyoruz.
Bölgedeki topraklar, bu topraklardaki şehirler, köyler, kasabalar her santimetre karesi tarihin bize emaneti. Kadim zamanlardan kalan bir enerjisi var bu toprakların…
Kültür, sanat, mimari, çeşitlilik, doku, o güzelim insanların yaşamı kucaklama biçimleri…
Hepsini yitirdik…
İnsanlarımızı kaybetmenin yanında çok kıymetli bir mirasın da yerle bir olduğunu gördük. Bu yüzden acımız çok daha keskin. Bence hepimiz yuvamızı, ana baba ocağımızı kaybetmiş gibi derinden sarsıldık.
Tamir etmemiz gereken çok şey var…
Söylerken bile zorlanıyorum ama enkaz kalktığında, zaman biraz daha ilerlediğinde, orada, sahada; sanatçılara eğitimcilere, çocukların gençlerin onlara destek verecek yaşdaşlarına daha çok ihtiyaçları olacak.
Sanat’ın iyileştirici şifa veren güçlü bir enerjisi var. Çocuk Genç Sanat Tiyatrosu bu zamanlar için hazırlıklarını yapıyor asıl. Zira zaman geçtikçe sahadaki  duygusal desteğin artması gerekecek. Bu sebeple biz ekibimizi, çocuklarımızı ve gençlerimizi bir proje ve atölyeler için hazırlıyoruz.
ÇGST’nin iyi, vicdanlı, onurlu, fayda yaratan, farklılıklara saygılı çocuklar ve gençler yetiştirmek gibi bir misyonu var.
Bir öğrenme platformudur ÇGST ama yaşamın içinden öğrenir, öğrendiğimizi hayata geri vermeye dönüştürmeye çalışır, sanattan besleniriz.
Çocuklarımız, gençlerimiz sizin aracılığınızla oradaki kardeşlerine paketler hazırladılar, küçük notlar, mektuplar yazdılar. Kalplerinde buruk bir heyecan vardı. Dilerim oradaki çocukların kalplerini birazcık ısıtabiliriz.
Vakit geldiğinde o topraklarda buluşacağız…
Tiyatro tarih

boyunca Zümrüdü Anka gibi kendi küllerinden yeniden doğmuştur… Dilerim bölgeye Zümrüdü Anka’nın kanatları değsin…
Hepimiz bu küllerinin içinden yeni bir Anka kuşunun doğması, bu mirasın ayağa kalkması için sorumluluk almalı çalışmalıyız.
Bizler de sanatın iyileştirici gücü ile çocuklara gençlere destek vermek için mutlaka sahada olacağız…”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir