Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  Mersin Cemevi tarafından 8 Mart anması yapıldı ‘Yaralarımızı beraber saracağız’

  Mersin Cemevi Kadın Komisyonu
  Mersin Cemevi Kadın Komisyonu bu yıl ki 8 Mart anmasını depremde yaşamını yitirenlere adadı. Anmada konuşan Mersin Cemevi Kadın Komisyonu Üyesi Aysel Demir, “Bu zorlu süreçte kadınlar mücadeleden ve dayanışmadan ödün vermeden tüm depremzedelerin, özellikle de kız kardeşlerinin yanında olacaktır” dedi.
  Mersin Cemevi’nde 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü anması yapıldı. Depremde Hakka yürüyenlere adanan anma çerağların uyandırılmasıyla başladı. Mersin Cemevi Kadın Komisyonu Üyelerinden Aysel Kılavuz yaptığı konuşmada, Clara Zetkin, Rosa Lüksemburg ve İran rejimine bağlı ahlak polisi tarafından katledilen Mahsa Amini’yi andı.
  Deprem felaketinin yaşandığı bir zamanda kadınların katledilmeye devam ettiğini vurgulayan Kılavuz,  “Yaşadığımız bu felakette de gördük ki deprem değil ihmal öldürüyor. Oysa sosyal devletlerde ihmal olmaz. İktidar ne yazık ki görevini yerine getirmedi ve yine halk kendi yarasını kendisi sardı. Acımız ne kadar büyük olursa olsun, depremzede canlarımızın barınma, beslenme ihtiyaçları için çaba harcamaya, güçlerimizi birleştirmeye ve bu yaraları sarmaya devam etmemiz gerekiyor. Umudumuzu yitirmeyelim, çünkü aydınlığın karanlığa yenik düştüğü görülmemiştir.” diye konuştu.
  Kadın Komisyonu adına basın açıklamasını Aysel Demir yaptı. Aysel Demir, şunları ifade etti:
  “Öncekilerden çok farklı öykülere  sahip bir 8 Mart’ı yaşıyoruz. Bir kutlama günü değil bugün. Uzak ya da yakın hepimizin boğazını sıkan deprem faciasını henüz atlatamadık. Bugünkü sonuçları ile bile bu felaketin üstesinden nasıl geleceğimizi henüz bilemiyoruz. Üzüntü ve acı sözcüklerinin bu felaketi tanımlamakta yetersiz kaldığını biliyoruz. Enkaz altında kalanların hayati önem taşıyan o zaman diliminde kurtarılamamış olmaları adeta kollektif birer aile kırımına dönüşen ölümlerin yarattığı acı, üzüntü, öfke, çaresizlik, vatandaşını korumakla görevli resmi kurumların sahaya inmelerideki “rotar”, indikten sonra bile doğal karşılanması gereken insanların öfke patlamaları karşısında yapıcı değil, incitici, birleştirici değil, ayrıştırıcı bir dil kullanılması depremzedelerin yaralarını daha da derinden kanatmıştır. Ki böylesine olağanüstü koşullarda kapsayıcı, birleştirici ve dayanışmacı olmanın büyük önem taşıdığına inanıyoruz. Mersin Cemevi de dahil olmak üzere, ülkedeki tüm Alevi kurumlarımız depremin daha ilk saatlerinden itibaren kaynaklarını ve kapılarını mağdur insanlarımıza açtık. Kapımız hala açıktır. Bu eksendeki çalışmalarımız devam etmektedir. Dayanışma çalışmalarının en önemli taşıyıcıları arasında biz Alevi kadınları da vardık, var olmaya da devam edeceğiz.”
  Mersin Cemevi Başkanı Pir Hasan Kılavuz, anmaya katılanları selamlarken, anmada semah dönüldü. Mersin Cemevi Korosu tarafından okunan nefeslerle anma sona erdi. (Haber Merkezi)