9 Aralık 2023

BAROLARDAN, TEHDİT EDİLEN BİNGÖL BAROSU BAŞKANI HÜLAKÜ’YE DESTEK

0

Türkiye Barolar Birliği ve Mersin Barosu ile birlikte 75 ilin Barosu yaptığı ortak yazılı açıklamada, Bingöl Barosu Başkanı Av. Ömer Faruk Hülakü’ye yönelik tehditlere tepki gösterdi.

Türkiye Barolar Birliği (TBB) ve barolar, sosyal medyada Diyarbakır Barosu Başkanı Av. Nahit Eren’i tehdit eden hesapların bu kez Bingöl Barosu Başkanı Av. Ömer Faruk Hülakü’yü hedef gösterdiğini belirterek Hülakü’ye destek verdi. Açıklamada, “Bu hedef gösterme girişimlerinin hala devam ediyor olmasının en temel sebebi şüphesiz ki cezasızlık kültürüdür” denildi.

TBB ve baroların ortak açıklamasında, “Diyarbakır Barosu Başkanımıza yönelen tehdit için yaptığımız açıklamanın mürekkebi kurumadan bu defa aynı hesaplar, kendisi ve eşinin kişisel verilerini kullanarak Bingöl Barosu Başkanımız Av. Ömer Faruk Hülakü’yü hedef göstermiştir. 01 Şubat 2023 tarihinde Türkiye Barolar Birliği ile 81 Baro tarafından yapılan ortak açıklamada ifade ettiğimiz üzere yeni bir kayba ve yeni bir acıya tahammülümüz yoktur. Bu hesapların arkasındaki zihniyetin hedef göstermesi sonucu oluşan iklimde ülkemizde nice aydınlık yüzler kaybedildi” ifadeleri kullanıldı.

“Bizler hukuk kurumları olarak; insan hakları savunusundan, herkes için hukuk ve adalet mücadelesinden hiçbir koşulda vazgeçmeyeceğiz” ifadesinin yer aldığı açıklama şöyle devam etti:

“Bu hedef gösterme girişimlerinin hala devam ediyor olmasının en temel sebebi şüphesiz ki cezasızlık kültürüdür. Önleyici tedbirler konusundaki çağrımızı ısrarla yineliyoruz. Bu hesaplara karşı etkin bir soruşturma sürecinin yürütülmemesi; failleri cesaretlendirmekte ve kriminal eğilimlere zemin oluşturmaktadır. Aşağıda imzası olan Türkiye Barolar Birliği ve Barolar olarak; Bingöl Baro Başkanımız Av. Ömer Faruk Hülakü’nün yanında olduğumuzu, hukuki sürecin takipçisi olacağımızı kamuoyuna saygıyla bildiririz.”

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir