9 Aralık 2023

‘Annesi Bank Asya’ya bin 34 lira yatırmış diye, Yusuf Kerim bu gidişle annesine hasret ölecek!”

0
“Hakların Demokratik Partisi (HDP) Kocaeli Milletvekili Dr. Ömer Faruk Gergerlioğlu kanser hastası Yusuf Kerim’i TBMM Genel Kurul’da gündem etti.
Gergerlioğlu, “Annesi Bank Asya’ya bin 34 lira yatırmış diye, Yusuf Kerim bu gidişle annesine hasret ölecek! Bütün milletvekillerinden annesi yanında olamayan kanser hastası Yusuf Kerim için hassasiyet talep ediyorum! Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; anne veya babasınız veyahut da değilsiniz, bilmiyorum, tüm milletvekillerine sesleniyorum: Lütfen, çok dikkatli dinleyin, çok insani bir durum konusunda hepinizin hassasiyetini talep ediyorum. 6 yaşındaki bir çocuktan bahsedeceğim size, 6 yaşında Ewing Sarkom kanser hastası bir çocuk. Bu çocuğun annesi başında değil çünkü cezaevinde. Bu çocuk Ewing Sarkom hastası yani çok hızlı ilerleyen ve hızla öldürebilen bir kanser.” dedi.
“Ama ben annemi çok özledim”
Gergerlioğlu şöyle devam etti;
“Yusuf Kerim’in annesi başında niye değil? Çünkü, efendim, Bank Asya’ya 1.034 lira yatırmış zamanında, bir yurtta müdürelik yapmış, terör örgütü üyesi diye damgalanmış ve bu çocuk üç aydır hastanede yatıyor. Annesi onu bırakıp Sakarya Ferizli Cezaevine girdi, iki gözünde yaşlar cezaevine girdi. Ben bunu duydum, bir aydır gündem ediyorum ve sağ olsun arkadaşlarımız, sanatçılar, siyasetçiler destek verdiler ama anne, çocuğun başına gelemiyor, çocuk bu gidişle annesine hasret ölecek arkadaşlar. Gayret ettik, annesi sonunda -ağır hastalara tanınan bir hakla mahpusun yakını- Sakarya Ferizli Cezaevinden geldi, çocuğuyla kısa bir süre buluştu ve fakat yine ayrıldı, gitti. Ben çocukla konuştum, “Yusuf Kerim nasılsın?” dedim, “Hiç iyi değilim.” dedi. Anne gelecek hiç merak etme.” dedim, o çocuk masumiyetiyle, safiyetiyle “Ama ben annemi çok özledim.” dedi. Babası, annesinin cezaevinde olduğunu da söyleyemiyor. “Ya, yavrum, başka bir hastanede yatıyor annen, gelecek inşallah, gelecek.” diyor. Annesiyle buluştuğu andaki şu fotoğrafa bakmanızı isterim, annenin ağlamaktan göz kapakları şişmiş, çocuğun yüzünde tatlı bir tebessüm ama bu geçici oldu ve bu çocuk şu anda muhtemelen annesine kavuşamadan ölecek.”
“Bu çocuk annesine kavuşamadan ölürse vicdanımıza hiçbir şekilde hesap veremeyiz!”
Çok önemli bir şey söylediğini yinelen Gergerlioğlu, “Eğer ki bu çocuk annesine kavuşamadan ölürse vicdanımıza hiçbir şekilde hesap veremeyiz, kesinlikle vicdana hesap verilmez çünkü bu çocuğun annesi başına gelebilirdi ama bunu kim önledi? Ak Parti, MHP cumhur zulüm ittifakının 2020 Nisan ayındaki infaz indirim yasası çünkü orada siyasi ve adli mahpus ayrımı yaptılar. Zaten adil olmayan yargılamaların olduğu bir ülkede adli ve siyasi mahpusun eşi ve çocuğunu da ayırdılar. Ya, şu çocuk siyasi bir mahpusun çocuğu diye annesine kavuşamıyor arkadaşlar, böyle bir şey olabilir mi? Adli bir mahpusun çocuğu olsaydı kavuşabilirdi. Şimdi, bakın, bunu önlemek bizim elimizde, bunu önleyemezseniz ne olur? Bu çocuk ölür, annesine hasret ölür ve hiçbir şekilde hesap veremezsiniz. Bakın, buna benzer vakalar oldu. İyi bakın, Ahmet Burhan Ataç ağır hastaydı, kemik kanseriydi, babası mahpustu. O da siyasi bir mahpus olduğu için, KHK’li birisi olduğu için ona da infaz erteleme verilmedi. 1+1 yıl diğer mahpuslara veriliyor ve çocuk: “Baba, baba!” diyerek öldü arkadaşlar. Onlarca böyle örnek var. Selman Çalışkan, 6 yaşında bir çocuk, babası cezaevindeydi, çocuk beyin kanseri oldu. Sıradan bir mahpusun çocuğu olsaydı, babası 1+1 yıl infaz erteleme alabilecekti fakat babası KHK’li bir öğretmendi. İşte, bildiğimiz legal kriterlerin illegal kabul edilmesinden dolayı cezaevinde yatıyordu. Çocuk öldü, babası yetişemedi, Rasim Çalışkan Hoca yetişemedi çocuğuna; cenazesine de gelemedi. Ya, arkadaşlar, şu çocuğa baksanıza, Ahmet Burhan Ataç’a baksanıza; bu çocuklar, babaları cezaevindeyken öldü, bir kısmının cenazelerine babaları bile gelemedi. Şimdi, yapılması gereken… Bakın, hepimiz bunu sağlayalım lütfen. Ben size vicdansız diyorum, bana kızıyorsunuz Ak Parti – MHP’liler ama vicdansızlık bunlar. Çünkü sizin yaptığınız yasalar yüzünden bu çocuklar öldü, sizin yaptığınız yasalar yüzünden bu çocuklar öldü ve ölüyor; bunu durdurmanın bir yolu var. Bunu durdurmanın yolu, yedinci yargı paketine hasta mahpuslarla ilgili maddeleri katmak. Temmuz ayında Sayın Bakan söz verdi, “Ekim ayında hasta mahpuslarla ilgili yasayı getireceğim.” dedi. Hangi aydayız? Ocağın sonuna geliyoruz ya! 75 civarında hasta mahpus öldü ve yakınları ölüyor, neredesin? Sayın Bozdağ, sen de kanser hastasısın ya! Allah’tan korkmuyor musun? Kanser hastası insanlar ölüyor, kanser hastası çocuklar ölüyor, niye bir duyarlılık göstermiyorsunuz? Meclise bu yasa gelmeli, anne, çocuğunun başına gelmeli değerli arkadaşlar.” şeklinde konuştu.
(Haber Merkezi)

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir