25 Şubat 2024

‘Susmuyoruz, istismarı aklamanıza izin vermeyeceğiz!’

0
NURDANE KARAKUŞ
Mersin Kadın Platformu Mersin’in Anamur ilçesinde 12 yaşındaki kız çocuğunun önce 6 yaşındayken köyün imamı; şimdilerde ise 2 eniştesi ve bir komşusu tarafından istismar edildiği iddiasına tepki göstermek adına basın açıklaması gerçekleştirdi.
“Mersin’deki istismar faillerini derhal tutuklayın. Faillerin korunduğu, istismarın aklandığı bu düzeni yıkana dek susmuyoruz, susmayacağız.” diyen Duygu Taner, “Çocuk istismarına susmuyoruz, susmayacağız! 2022’nin son gününe bu kez de yanı başımızda Anamur’da yaşanan bir çocuk istismarı haberi ile uyandık. Anamur’da bir kız çocuğunun 6 yaşından itibaren imam, akrabası ve komşusu olan 4 erkek tarafından cinsel istismara uğradığı yıllar sonra öğretmenlerinin fark etmesi ile açığa çıktı. Kız çocuğu ve anne koruma altına alınırken failler tutuksuz yargılanmak üzere serbest! Susmuyoruz, istismarı aklamanıza izin vermeyeceğiz. İsmailağa tarikatında tarikat ve aileden pek çok kişinin suç ortaklığında yaşanan istismarın açığa çıkmasından günler sonra benzer yeni bir istismar vakasıyla karşı karşıyayız. İsmailağa tarikatında iki fail tutuklanırken suç ortaklığı edenler, delil karartanlar hala serbest. Anamur’da da failler tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Erkek, imam, tarikat, aile istismar ediyor, devlet koruyor. Çocuk istismarı münferit değil ve bu ülkede istismarcılar devlet tarafından korunduğu sürece hiçbirçocuk güvende değil!” dedi.
“Çocuk istismarı münferit değil, istisna değil”
Cezasızlıktan cesaret alan faillerin suç işlemeye devam ettiğini belirten Taner, “Sürekli yeni istismar haberlerine uyanıyoruz. Geçtiğimiz hafta Erdemli’de bir havuz görevlisinin çalıştığı sitedeki 9 erkek çocuğa cinsel istismarda bulunduğu ortaya çıktı. Gözaltına alınan A.G çocuğun cinsel istismarından tutuklandı. Failler çocuk istismarında da kadın cinayetlerinde olduğu gibi bu cesareti iktidarın politikalarından alıyor. Devlet çocukları koruma görevini yerine getirmediği gibi, iktidarın uyguladığı politikalarla açıkça istismarın önü açılıyor. Çocuğa yönelik istismarı ‘Küçüğün rızası vardır’ diyerek savunan Adalet Bakanı’nın olduğu yerde çocuk istismarı münferit değil! Çocuk istismarı münferit değil, istisna değil. 9 yaşında çocuğun evlenebileceğini söyleyen Diyanet’iyle, bir kereden birşey olmaz diyen bakanıyla, cinsel suçlarda ‘somut delil’ şartı getiren 4. yargı paketini çıkaran vekilleriyle bu sistem çocuk istismarının önünü açıyor, istismarcılar cezasız kalıyor. Çok küçük yaştan itibaren dini nikahlı evliliğin suç olmaktan çıkarılması hatta teşvik edilmesi ile ‘kutsal ailenin’ istismarın üstüne kurulduğu bir toplumda yaşıyoruz. Kutsal ailenin kız çocuklarının istismarıyla, küçük yaşta hamile kalmasıyla kurulmasını dert etmeyenler, yetişkinlerin cinselyönelimleriyle, rızaya dayalı ilişkileriyle uğraşıyor. Çocuklar ağabey, baba, akraba, komşu, imam, tarikat şeyhi, korucu, uzman çavuş tarafından istismar ediliyor, iktidar LGBTİ+ sapkınlıktır diyor. Yönelimlerimize, hayatlarımıza ‘sapkınlık’ demeden önce kendi suçlarınıza bakın.” şeklinde konuştu.
“Susmuyoruz,
susmayacağız”
Kutsal aile mavralarınızla çocuk istismarını, şiddeti meşrulaştıran, rızaya dayalı ilişkileri, cinselyönelimlerimizi sapkınlık diyerek taşlayan ahlakı bir kez daha reddettiklerini söyleyen Taner, “Çocukları istismar eden, kadınları katleden düzeniniz de ahlakınız da batsın! Çocuk istismarı münferit değil. Bu ülkede 10 çocuktan 4’ü istismara uğrayarak büyüyor. Bir çok istismarın üstü aile, yargı, tarikat, devlet eliyle örtülüyor. Cinsel suçlarda somut delil şartı getiren 4. Yargı paketi sayesinde pek çok fail delil yetersizliğinden cezasızlıkla ödüllendiriliyor. Cezasızlıkla ödüllendirilen failler suç işlemeye devam ediyor. Failler korunduğu, bu düzen devam ettiği sürece hiç bir çocuk güvende değil! Korumanıza, aklamanıza izin vermeyeceğiz. Failleri derhal tutuklayın. Susmuyoruz, susmayacağız. Faillerin korunduğu, istismarın aklandığı bu düzeni dayanışmamız ve mücadelemizle yıkacağız” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir