4 Aralık 2023

Seçim günü sandıkta oy kullanan adaylara bire bir tehdit ve baskı uygulandığını, mevzuata aykırı şekilde işaret içeren oy pusulaları hazırlandığı yönünde şüpheler olduğu belirtildi!

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası-MTSO- Meclis Üyeleri, geçen hafta toplanarak MTSO yönetim kurulu üyeleri ile meclis başkanını seçmişti.
Yapılan oylama sonucunda meclis başkanlığına önceden olduğu gibi Hamit İzol yeniden seçilmiş, Ayhan Kızıltan da yaşanan tüm kavga, onca itiraz ve büyük tepkilere rağmen kendi meslek grubundan seçilememiş, başka gruptan sadece yüzde 1 hisse ve tek oy farkı ile ikinci kez yönetim kurulu başkanlığına seçilmişti. Bu arada Kızıltan’ın seçildiği şirketin sahibinin karşı rakip listede yer alması yine büyük tepkilere ve karşı yeminler edilmesine neden olmuştu! Seçimlerde Ayhan Kızıltan’a karşı yarışan Alper Gürsoy’da, nedense 1 oy farkla seçimi kaybetmesine ve itiraz hakkı olmasına rağmen gazetecilere, “Mersin için seçim sonuçlarına itiraz etmeyeceğim.” diyerek açıklama yapmıştı.
“OY KULLANANLARA BİRE BİR TEHDİT VE BASKI UYGULANDI!”
Tüm bu gelişmeler yaşanırken Alper Gürsoy’un bu açıklamasına rağmen, listesinde yer alan İsmail Yavuz Özgüven, Akdeniz 1. İlçe Seçim Kuruluna başvurarak oda seçimlerinin mevzuata aykırı şekilde işaret içeren oy pusulaları hazırlandığı iddiası ile iptal edilmesini istedi. MTSO Meclis Üyesi İsmail Yavuz Özgüven iptal istemli dilekçesinde, aday isimlerinin çizilerek başka isimlerin yazıldığı pusulaların yeniden sayılmasını istedi. Dilekçesinde, seçim günü sandıkta oy kullanan adaylara bire bir tehdit ve baskı uygulandığını, mevzuata aykırı şekilde işaret içeren oy pusulaları hazırlandığı yönünde şüpheler olduğunu belirterek, MTSO seçimini kazanan Ayhan Kızıltan’ın oy pusulasında özel şifre, büyük harf, küçük harf şifresi olup olmadığının incelenmesini talep etti.
“SOMUT DELİLE DAYANMAYAN, SOYUT İDDİALAR”
İsmail Yavuz Özgüven’in itiraz dilekçesini ve seçim sonuçlarını inceleyen Akdeniz 1. İlçe Seçim Kurulu, TOBB organ seçimleriyle ilgili yönetmelikte, hangi oyların geçersiz sayılacağının belirlendiğini açıkladı.
Seçim kurulu açıklamasında meclis üyelerinin, hazır pusulalarla oy kullanabilecekleri gibi, yönetime seçmek istedikleri isimleri pusulaların üzerine yazabileceklerine de işaret ederek, tüm meclis üyelerinin, yönetim kurulu başkanı, üyesi, genel kurul delegesi adayı olma hakkına sahip olduğunu belirtti. Seçim kurulu, söz konusu seçime yönelik Abdulkadir Orğun’un itirazına yönelik olarak pusulaların yeniden sayıldığını, herhangi bir işaretin bulunmadığının tespit edildiğini de vurguladı. Akdeniz 1. ilçe Seçim Kurulu aldığı kararda, İsmail Yavuz Özgüven’in iddialarının somut delillere değil, soyut iddialara dayandığını, üyelerin oylarını kapalı alanda özgür iradeleriyle kullandıklarını, baskı ya da tehdit olduğuyla ilgili sandık kuruluna bir şikayet gelmediğini, bu gerekçelerle oy pusulalarında şifre ya da işaret olup olmadığı yönünde araştırma yapılmasının söz konusu olamayacağını belirterek yapılan itirazı reddetti. (Haber Merkezi)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir