22 Eylül 2023

‘Her türlü mücadelenin verileceğinden kimsenin kuşkusu olmasın’

NURDANE KARAKUŞ
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mersin İl Örgütü, Akdeniz Belediyesi 50 milyon TL borçlanma yetkisi ve gayrimenkullerin satışı öncesi gözaltına alınan ve toplantı sonrası serbest bırakılan HDP meclis üyeleri basın toplantısı düzenledi. İl binasında yapılan toplantıya serbest bırakılan meclis üyeleri ve HDP Mersin Milletvekili Fatma Kurtulan katıldı.
Toplantıda konuşan Akdeniz Belediye meclis üyesi ve HDP İl Örgütü Eşbaşkanı Bedriye Kuş, kendilerinin gözaltında olduğu sürede HDP ve CHP Meclis üyelerinin Belediye Başkanı Mustafa Gültak’la konuşmak istediklerini fakat dönüş yapılmadığını söyleyerek, “28 Temmuz Perşembe günü, Akdeniz Belediyesi Meclis toplantısının yapılacağı günün
sabahında benim de bulunduğum Akdeniz Belediyesi HDP meclis üyelerinden Nuriye Arslan, Ali Tanrıverdi, Nevzat Baran ve Mehmet Bitkin gözaltına alındık. Olağanüstü meclis toplantısı öncesi meclis üyesi arkadaşlarımızın gözaltına alınmasıyla meclis aritmetiği değiştirilmiştir. Belediye meclisinde azınlıkta olan belediye yönetimi bizim gözaltında olduğumuz sırada bu operasyon ile çoğunluğu sağlamış ve istediği kararları oy çokluğu ile meclis kararına dönüştürebilme gücünü elde etmiştir. Olağanüstü meclis gündeminde bulunan konuların tamamına muhalefetin oy birliği ile itiraz ettik ve bu durum Başkan M. Mustafa Gültak tarafından da biliniyordu. Gültak ve yandaşları belediye meclisinde istedikleri kararları çıkartmak için Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı ve Mersin Emniyet Müdürlüğü ile işbirliği yaparak adeta bu rehine operasyonunu gerçekleştirmiştir. Bunun hem hukuki hem siyasi anlamda her türlü mücadelesinin verileceğinden kimsenin kuşkusu olmasın.” dedi.
Bu yapılanların hesabını mutlaka soracaklarını belirten Kuş, “Olağan üstü meclis öncesi operasyon talimatını veren Mersin Cumhuriyet Savcılığı, operasyonu gerçekleştiren emniyet güçleri ile ilgili suç duyurusunda bulunacağız. Akdeniz’de yağmacılığa ve talana izin vermeyeceğiz. Bu yapılanların hesabını mutlaka soracağız. Bu duygu ve düşüncelerle tüm demokratik kamuoyunu bu aymaz, utanmaz ve talancı zihniyete karşı her türlü meşru tavrı ve tepkiyi göstermeye davet ediyoruz.” şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir