22 Eylül 2023

‘Toprak kirletilmiş, çevre sorunları çok artmıştır!’

NURDANE KARAKUŞ
Son zamanlarda derneklerinin ortak sekreteryasını yürüten Mersin Çevre ve Doğa Derneği’ne mobing ve yalnızlaştırma politikaları yürütüldüğü iddiasıyla Doğu Akdeniz Çevre Dernekleri Federasyonu basın açıklaması gerçekleştirdi.
Bugün dünyanın, büyük felaketlerin yaşandığı küresel iklim krizi tehdidi ile karşı karşıya olduğunu vurgulayan Atal. “İklim krizinin sonucunda artık dünyanın her yerinde aşırı yağışlar ve buzulların erimesinden dolayı seller, kuraklıklar, orman yangınları, türlerin yok oluşu ve gıda krizleri yaşanmaktadır. Bugün dünyanın yaşadığı Covid-19 felaketinin krizide doğanın dengesinin bozulmasının bir sonucudur. Dünyada uygulanan bu politikalardan ülkemizde çok etkilenmiştir. Ranta dayalı ve emperyalizme bağımlılıkla belirlenen politikalar sonucu sanayi, tarım, kent, ulaşım, enerji, madenler, doğal kaynaklar, ormanlar, hazine arazileri, kıyılar, dereler birer rant alanı haline dönüşmüş, yeraltı ve yerüstü su kaynakları, hava ve toprak kirletilmiş, çevre sorunları çok artmıştır. Ülkemiz, sözde gelişmiş ülkelerin sanayi,plastik ve nükleer çöplüğü haline dönüştürülmüştür. Sularımız HES projeleriyle ticarileştirilmiştir. Dağlarımız taş ve maden ocakları ile tahrip edilmiştir. GDOlu ve Hibrit tohumlarla Gıda politikamız tamamen dışa bağımlı hale getirilmiştir. Tarım topraklarımız tarım zehirleriyle kirletilmiş, Halk ithalata dayalı güvensiz gıda tüketimine mahkûm bırakılmıştır. Bu politikalar ülkemizde İklim krizi sorununu derinleştirmiştir.” dedi.
“Yalnızlaştırma politikaları uygulanıyor”
Bu açıklamaların ardından son zamanlarda ortak sekreteryalarını yürüten MERÇED’e haksız ve hukuksuz bir şekilde Mersin Büyükşehir Belediyesi aracılığı mobbing ve yalnızlaştırma politikaları uygulandığını iddia eden Atal, “Bunun sonucu birçok STK, meslek odası ve partilerin eylem ve etkinliklerimize ve toplantılarımıza katılmamalarını hayretle karşılıyoruz. Özellikle Atatürk Parkı’nda Liman Genişleme Projesi’ne karşı verilen mücadelede başta olmak üzere etkinliklerimize her türlü desteği veren Mersin Büyükşehir Belediyesi son zamanlarda mücadeleden vazgeçtiği gibi birçok kuruma baskı uygulayarak bizimle birlikte mücadele etmelerini engellemiştir.” dedi.
“Sabahat Aslan’a 10 aydır sistematik mobing uygulanıyor”
Atatürk Parkı’nın kentin ortak değeri olduğunu ve korunması için kurumların ortak hareket etmesi gerektiğini ifade eden Atal, “Mücadeleyi zayıflatmak projeyi uygulayanların işine yarayacaktır. Mücadele kaybedilirse bunun sorumlusu Mersin Büyükşehir Belediyesi olacaktır. Sabahat Aslan’a yönelik baskı ve mobbingler, Makine İkmal Bakım ve Onarım Dairesi Başkanlığı’na rantiyecilerin ayağına basması sonucu haksız, hukuka ve kanuna aykırı bir şekilde görevden alınmasıyla başlamıştır. Makina İkmalde işleri aksatmadan, ciddi tasarruflar sağlayan Sabahat Aslan ranta geçit vermediği için Daire Başkanlığı görevinden ve kadrosundan alınarak, Yol Bakım ve Onarımı Dairesine düz mühendis olarak sürgün edilmesi, mesleğini yapma hakkının elinden alınması ve ona mobbing uygulanması, hakkında yasal hiçbir dayanağı olmayan kelime oyunları ile 7 adet soruşturmanın açılması sosyal demokrat bir belediyeciliğe yakışmamıştır. Ayrıca Sabahat Aslan’ın kadın kimliğine ve namusuna hakaret edenlere ve küfür edenlere, ilgili makamlara ve Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’e bildirmelerine rağmen bu şahıslar hakkında bu zamana kadar hiçbir işlem yapılmamıştır. Bu şahısların halen görevde olmaları ve ortak sekreterimiz Sabahat Aslan’a 10 aydır sistematik mobing uygulanması kabul edilemez bir durumdur. Bize uygulanan haksız hukuksuz mobinglerin çözümü için yerel mücadelemizden şimdiye kadar bir sonuç alamadık. Siyasi iktidarın hukuk tanımayan hak ihlallerine karşı mücadele ve demokrasi sözü veren CHP Genel Merkezi’nin, Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin hukuk tanımayan, hak ihlallerine müdahale etmesini ve çevre ekoloji yaşam hakkı mücadelesi veren DAÇE’nin ana direklerinden DAÇE Ortak Sekreteri Sabahat Aslan’a yapılan haksızlığın düzeltilmesi beklentimizdir. Ülkemizin ve bölgenin çok ciddi ekolojik sorunlarına karşı ortak mücadele yürütenlerin desteklenmesi gerekirken, mobing uygulayarak mücadelelerini zayıflatılmaması gereklidir. Dernek Başkanı ve Ortak Sekreterimiz olan Sabahat Aslan’a uygulanan bu haksız, hukuksuz ve asılsız soruşturmaların sonucunda verilen cezaları, uygulanan mobingleri, Mersin Çevre ve Doğa Derneğimize uygulanan yalnızlaştırma politikalarını, yaşam hakkı savunuculuğu yapan ekoloji mücadelesi veren ve çocuk hakları çalışmaları yapan bizlere yapılmış olarak kabul ediyoruz. Bizlere yapılan insan onuruna yakışmayan mobing uygulamalarının ve yalnızlaştırma politikalarının acilen son bulmasını ihtar ediyoruz.” şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir