Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  YEŞİLBOĞAZ: “1/5000’ LİK NAZIM İMAR PLANI YENİDEN REVİZE EDİLECEK”

  Mersin Barosu, Mersin Mimarlar Odası ve Mersin Büyükşehir Belediyesi işbirliğinde düzenlenen toplantıda, Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin 1/5000 Ölçekli Revizyon Nazım İmar Planı hakkında fikir alışverişi yapıldı. Mersin Baro Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, eleştirilerin dikkate alınarak, 1 /5000 Ölçekli Revizyon Nazım İmar Planının yeniden revize edilerek askıya çıkarılacak olmasının Mersin için olumlu bir süreç olacağını söyledi. Baro Bşk. Bilgin Yeşilboğaz açıklamasında ayrıca, Kuzey Mersin’de top

  Bu haberin fotoğrafı yok

  Mersin Mimarlar Odası’nda düzenlenen toplantıya, Mersin Baro Başkanı Av. Bilgin Yeşilboğaz, Mersin Mimarlar Odası Başkanı Ömer Sakar ve yönetim kurulu üyeleri, Mersin Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, Çevre Mühendisleri Odası, Peyzaj Mimarları Odası Mersin il temsilcileri ve sivil toplum örgütü temsilcileri katıldı.

  “PLAN KENTE ARTI DEĞER KAZANDIRMALI VE BÜTÜNLEŞTİRİCİ OLMALIDIR”

  Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin 1/5000 Ölçekli Revizyon Nazım İmar Planı’nın mağduriyetlere sebep olmaması için fikirlerin alındığı toplantıda konuşan Mersin Baro Başkanı Av. Bilgin Yeşilboğaz, “1/5000 Ölçekli Revizyon Nazım İmar Planının yeniden revize edilip, yeni bir plan olarak askıya çıkarılmasını talep ettik. Plan, vatandaşların hak kayıpları yaşamayacağı şekilde uygulanmalı ve vatandaşların itirazları doğrultusunda revize edilip askıya alınmalı. Planla ilgili yeni düzenleme, yapılan itirazlar dikkate alınmadan yapılırsa, onlara yeniden dava açma hakkı doğar. Planın yeniden revize edilmiş haline, vatandaşların itiraz ve dava açma hakkı olmalıdır. Plan bütünleştirici olmalıdır. Böylece itirazlar daha da azalır, kent daha planlı olur” dedi.

  1/5000 Ölçekli Revizyon Nazım İmar Planının kentin dokusuna zarar vermeden hayata geçmesi gerektiğini vurgulayan Baro Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, “Öncelikle kentimizde ekonomiyi ve sanayiyi geliştirmek için teşvik edici yatırımlar belirlenmelidir. Konut alanları bu doğrultuda inşa edilmeli. Uygulanacak olan plan, sadece konut yapımına yönelik olmamalı, kentimize artı değer sağlamalıdır” dedi.

  “ELEŞTİRİLERİMİ-ZİN DİKKATE ALINMASINDAN MUTLUYUZ”

  Mersin’de toplu taşıma hizmetlerine sahil bandında yoğunluk verilerek, Kuzey Mersin’e yeterli oranda verilmemesi konusundaki eleştirilerinin dikkate alınmasından mutluluk duyduğunu ifade eden Baro Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, “Doğu-batı şeridine sıkışmış olan Mersin’in, nefes alabilmesi için imar kuzeye doğru açılmıştır. Yaklaşık 5000 kişilik nüfusu barındıracak, yoğun bir yerleşim yeri olan Kuzey Mersin’de toplu taşıma hizmetinin yeterli olmaması büyük bir eksiklikti. İtirazlarımızı dikkate alan Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin, kuzey Mersin’de toplu taşıma hizmetini artıracağı yönündeki açıklamalarından mutluluk duyduk. Kentin yöneticileri ile bir araya gelerek uzlaşının sağlanması, kentin sağlıklı bir şekilde planlanmasına büyük katkı sağlayacaktır. Fikirlerin beyan edildiği bu tür toplantıların daha sık yapılmasını temenni ediyorum” şeklinde konuştu.

  Bültendir

  YORUMLAR

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mersin Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah
  Sıradaki Haber Başkan Özyiğit, Mersin Cemevi’nde Aşure etkinliğine katıldı