Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  YENİ BİR MERSİN İNŞA ETMEMİZ LAZIM

  Bu haberin fotoğrafı yok

  Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Mersin’in 5 yıllık yol haritasını çizmek için bugüne kadar yapılan toplam 16 çalıştayın derlemesi niteliğindeki Stratejik Plan Çalıştayı’na katıldı. Çalıştayların katılımcı demokrasi adına önemli olduğunu vurgulayan Seçer, “Mersin’in bütün renkleri burada. Katılımcı demokrasi adına önemli bir faaliyet gösterdiğimizi düşünüyorum. En azından söylediğimiz gibi demokrasinin kurumlarıyla, kurallarıyla işletildiği bir yapı oluşturmaya çalışıyoruz. Gerçekten demokrasiyi içselleştirip, yönetim anlayışımızda, toplumun her kademesinde hâkim kılmaya çalışıyoruz. Mersin’in kaderini çiziyoruz” diye konuştu.

  Seçer, çalıştaylarla güzel bir süreç geçirdiklerini belirterek, “Bundan sonra ete kemiğe bürünecek ve yol haritamız belli olacak. Beş yıl sonra ortaya bir başarı çıktığı zaman burada her birinizin katkısı olacak. Birlikte çok yol yürüyeceğiz. Önümüzdeki süreçlerde böyle çalışma gruplarında, farklı ortamlarda beraber olacağız. Bugüne kadar çalışmalara katılan, emek veren tüm paydaşlara ve katılımcılara teşekkür ediyorum” dedi. 

  Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Mersin’in 5 yıllık yol haritasını çizmek için bugüne kadar gerçekleştirilen toplam 16 çalıştayın derlemesi niteliğindeki Stratejik Plan Çalıştayı’na katıldı. Strateji Geliştirme Dairesi Başkanlığı tarafından düzenlenerek, kentte yaşayanları ortak bir noktada buluşturmayı hedefleyen çalıştayda, Başkan Seçer’in eşi Meral Seçer de yer aldı. 
  Başkan Seçer, Strateji Geliştirme Dairesi Başkanlığı koordinesinde 2020-2024 dönemini kapsayan Stratejik Plan hazırlama çalışmaları kapsamında düzenlenen 16 çalıştay ve 26 toplantının derlemesi niteliğindeki çalıştayda konuşarak, değerlendirmelerde bulundu. Yapılan çalıştayların katılımcı demokrasi adına önemli bir adım olduğunu ifade eden Başkan Seçer, “Mersin’in bütün renkleri burada. Katılımcı demokrasi adına önemli bir faaliyet gösterdiğimizi düşünüyorum. En azından söylediğimiz gibi demokrasinin kurumlarıyla, kurallarıyla işletildiği bir yapı oluşturmaya çalışıyoruz. Gerçekten demokrasiyi içselleştirip, yönetim anlayışımızda, toplumun her kademesinde hâkim kılmaya çalışıyoruz” dedi.

  Bugüne kadar 16 çalıştay gerçekleştirdiklerini ifade eden Seçer, “Bugün yaptığımız son çalıştaya artık çalışmaların son halini verme çalıştayı diyelim. Ayrıca 26 toplantı, 832 sivil toplum kuruluşu ve meslek örgütü katıldı. Bu önemli bir paydaş sayısı. 1800 civarında öneri, 30 çalışma grubu ve 1654 katılımcının fikirleri ile ortaya çıkacak sonuçlar, Mersin’in gelecekteki 5 yılının kaderinin çizilmesi için önemli. Gerçekten Mersin’in kaderini çiziyoruz. Gerçek bir tabloyu ortaya koymak lazım. Ona göre de bir yol haritası çizmemiz gerekiyor” dedi. 

  Gerçekleştirilen çalıştaylardan Kadın Daire Başkanlığı önerisinde olduğu gibi önemli sonuçlar çıktığını katılımcılarla paylaşan Seçer, “Biz bu çalıştaylardan önemli sonuçlar çıkartıyoruz. Gerçekçi işler yapacağız, yapmak zorundayız. Bir örnek vermek istiyorum. Kadın ve Çocuk Çalıştayı’ndan çıkan sonuçla biz bu daire başkanlığının ismini ve konseptini değiştirdik. Mevcut Türkiye koşullarında ayrı değerlendirmek ve kadını çocuğuna eklemlendirmemek lazım. Bu daha da iyi bir yaklaşım olur. Makul ve doğru bir değerlendirme gördüğüm için bundan sonraki süreçte Kadın Daire Başkanlığı olarak ele alacağız. Eylül ayında belki de olağanüstü toplantı yaparsak Meclis Toplantısı’nda daire başkanlığımızı artık bir zemine oturtmuş olacağız” diye konuştu.

  Çalıştaydan edindikleri bilgileri yeni yol haritalarında kullanılacağını ifade eden Seçer, “Çok işimiz var, çok iş yapmak zorundayız. Bizim başarılı olmamız lazım. Biz bu 5 yılı beraber yürüteceğiz. İşiniz burada bitmiyor. Sonuçta iyi bir tablo ortaya çıkacaksa hepimiz bundan övünç duyacağız. Cıvıl cıvıl bir kentte yaşayacağız, tertemiz sokaklarımız olacak. Çocuklarımızın iş kaygısı olmayacak, kurda, kuşa, böceğe saygımız olacak, duaya saygımız olacak. Her taraftan müzik sesleri gelecek, kültür, sanat, huzur, barış, kardeşlik olacak. Hepimiz ortaklaşa, beraber emek vermek, beraber terlemek zorundayız. Benim size tepeden bakacak işim yok. Sizleri kucaklamak, bütün renkleri kucaklamak zorundayız” dedi.
  Başkan Seçer, çalıştayların uygulamaya konulması, izlenmesi, denetimi konularında değerlendirme yapılmasının önemine değinerek, “Herkesin mutlu olacağı, sanayisi, tarımı, sosyal yaşantısı, sanatı, sporu ve kültürüyle, her şeyiyle yeni bir Mersin inşa etmemiz lazım. Buralara Stratejik Plan’da konuştuklarımızla geleceğiz. Bu noktalara nasıl ve ne şekilde, hangi kaynaklarla ulaşacağız, nereden ek kaynak yaratabiliriz, en akılcı yöntemle istediğimiz sonuca nasıl ulaşabiliriz konusunu değerlendireceğiz ve bir sonuca bağlayacağız. Rapora döktükten sonra harfiyen uygulayacağız. Belirli prensipler çerçevesinde 5 yılı geçireceğiz” diye konuştu.
  Prensiplerle ve katılımcı demokrasi anlayışıyla yönetim şekli benimsediklerini ifade eden Seçer, “Belli prensiplerimiz var. Bir tanesi kapsayıcı ve kucaklayıcı olacağız. Bunu benim yaptığım gibi tüm çalışma arkadaşlarımın yapma zorunluluğu var. Bu konuda çok hassas olacağız. Gelecek beş yılda bu belediyede insanlar siyasi görüşünden, etnik yapısından, mezhebinden dolayı asla ikinci sınıf insan muamelesi göremez. Bunu bir insanlık suçu olarak değerlendiririm. Adil ve eşit hizmet götüreceğiz. İnsanlar benim partime oy vermedi diye cezalandırma gibi bir durumla karşı karşıya bırakılmamalı. Herkesin bu ülkenin bir vatandaşı olduğu bilinciyle Tarsus’a da, Anamur’a da, kırmızıya, beyaza, sarıya ve maviye de aynı hizmeti götürmek zorundayız” dedi. 

  haber merkezi

  YORUMLAR

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mersin Ticaret ve Sanayi Odası-MTSO-
  Sıradaki Haber ŞİMDİYE KADAR NEREDEYDİNİZ?!