Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  YAPAN VE GÖZ YUMANLAR CEZALANDIRILMALI

  Eski Mezitli Mahallesi otoban kuzeyinde bulunan Hazine’ye ait 15 dekara yakın alanda yaklaşık 30 yıllık çam, ardıç ve okaliptüsten oluşan 300 kadar ağacın, bir vatandaş tarafından kesilmesi kamuoyunda büyük tepki çekti.

  Bu haberin fotoğrafı yok

  Vatandaşlardan gelen ihbar üzerine Eski Mezitli Mahallesi’ne giden Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan acı tablo ile karşı karşıya kaldı. Başkan Tarhan, Mersin Orman Bölge Müdürü Mahmut Yılmaz ile görüşerek tedbir alınmasını istedi. Başkan Tarhan, “Bölgede yaşayan vatandaşlarımız daha önce yaşanan olumsuz örneklerden dolayı bu arazinin de aynı şekilde talan edileceği kaygısını taşıyor. Eğer önlem alınmazsa Mezitli ve deniz manzaralı bu arazi art niyetli kişilerin hedef noktası olacak ve daha başka talanlar yaşana bilecektir.” dedi.

  BÖLGE TEL ÖRGÜ İLE ÇEVRİLİP AĞAÇLANDIRILACAK AMA!

  Mersin Orman Bölge Müdürlüğünce, Başkan Tarhan’a ”Kesinlikle bu bölgenin tel örgü ile çevrileceğini, sonbaharda Mezitli Belediyesi, sivil toplum kuruluşları ve halk ile ağaçlandırılacağını” ifade edilerek kesimin bilgileri dahilinde bir planlamadan kaynaklandığı bildirildi.

  Bu açıklamaya tepki gösteren vatandaşlar, “Mersin Orman Müdürlüğü hangi yetki ile böyle bir planlamayı bir insanın vahşet yaparak uygulamasına ses çıkarmıyor?” diyerek tepkilerini dile getirdi.

  BAŞKAN TARHAN, KONU İLE İLGİLİ MAHALLE SAKİNLERİYLE BİR ARAYA GELDİ

  Mahalle sakinleriyle bir kahvehanede buluşan Başkan Tarhan, “Maalesef daha önce yaşanan kötü örnekler kaygılarımızı artırmaktadır. Ben öncelikle burada yaşayan vatandaşlardan başlayarak tüm halkımızın, sivil toplum kuruluşlarının ve resmi kurumların orman alanlarımıza sahip çıkmalarını istiyorum. Çevreci kuruluşlardan da orman alanlarımız için hassasiyet göstermesini bekliyoruz. Yaklaşık 300 ağacın kesildiği acı bir tabloyla karşımızda duran bu arazinin en azından talancılara bırakılmadan halkın yararına kullandırılmasını bekliyoruz” dedi.

  ‘’AĞAÇLARI KESEN ŞAHIS VE ONA GÖZ YUMANLAR GEREKLİ CEZAYI ALMALIDIR’’

  Ağaçların talan edilmesine tepki gösteren bir mahalle sakini şu cümleleri söyledi:

  ‘’Durum gerçekten çok vahim. Kimliği belirsiz bir şahıs geliyor 300’e yakın ağacı kafasına göre kesiyor. Bu bir doğa katliamıdır. Üstelik bu alan özel mülkiyet bile değil hazine arazisi. Bu adama yetkililer nasıl müsaade etti, nasıl göz yumdu, neden müdahalede bulunulmadı, bunların hepsi birer soru işaretleri. Böyle olayların bir daha tekrarlanmaması için ağaçları kesen şahıs, ona göz  yumanlar tespit edilip gerekli cezayı almalıdır.’’

  TURAN DAL

  YORUMLAR

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  TÜİK verilerine göre Türkiye’de, Haziran ayında 198
  Sıradaki Haber Mersin’de, trafiğe kayıtlı araç sayısı Haziran ayı sonu itibarıyla 798 bin 377