Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  Vali İhsan Su Tarihi Yerleri Ziyaret Ederek İncelemelerde Bulundu

  Bu haberin fotoğrafı yok

  Vali Ali İhsan Su, medeniyetler beşiği Mersinimizin tarihe tanıklık etmiş yerleşim yerlerinden Yumuktepe Höyüğ, Soli Pompeiopolis Antik Limanı ve Tarsus Gözlükule Höyüğü kazı alanları ile Gözlükule Araştırma Merkezi’ni ziyaret ederek, incelemelerde bulundu.
   
  İnceleme programına ilk olarak 9.000 yıl öncesinden günümüze kadar kesintisiz olarak yerleşildiği tespit edilen ve bulunduğu mahalleye ismini veren Yumuktepe Höyüğü’nü ziyaret eden Vali Ali İhsan Su’ya, ziyaretleri sırasında İl Jandarma Komutanı Yusuf Ziyaeddin Cavlak, İl Emniyet Müdürü Mehmet Şahne ve İl Kültür ve Turizm Müdürü Turabi Aktürk de eşlik etti.
   
  Vali Ali İhsan Su, ‘Yumuktepe Höyüğü’nün tarihi ve bu bölgede yaşanan geçmişi gün yüzüne çıkarmak üzere yürütülen ve yürütülmesi planlanan çalışmalar hakkında İl Kültür ve Turizm Müdürü Aktürk ve Mersin Müze Müdür Vekili Mustafa Ergün’den bilgi aldıktan sonra, Mezitli’deki ‘Soli Pompeiopolis Antik Limanı ‘Sütunlu Cadde’ kazı alanına geçti.
   
  Roma dönemine ait önemli limanlardan biri olduğu tespit edilen Soli Pompeiopolis Antik Limanı kazı alanını gezerek, tarihi kalıntıları yerinde inceleyen Vali Ali İhsan Su, burada yürütülen rölöve, restitüsyon ve restorasyon çalışmaları hakkında, kazı çalışmalarının başında bulunan Prof. Dr. Remzi Yağcı’dan bilgi aldı.
   
  İncelemelerinin ardından, Soli Pompeiopolis Kazı Evi’ne geçen Vali Ali İhsan Su, antik limana ait görsel çalışmalara ait görüntüleri izleyerek, önümüzdeki süreçte yürütülmesi planlanan çalışmalar hakkında yetkililerden bilgi aldıktan sonra, Tarsus Gözlükule Höyüğü ve Araştırma Merkezi’ni ziyaret etmek üzere buradan ayrıldı.
   
  Tarsus’ta ilk olarak geçmişi yaklaşık yüz yıl öncesine dayanan bir çırçır fabrikasının, Kalkınma Bakanlığınca restore edilerek, arkeolojik araştırmalarla birlikte akademik çalışmaların yürütüldüğü bir merkeze dönüştürülen ‘Gözlükule Araştırma Merkezi’ni ziyaret eden Vali Ali İhsan Su, kazılarda çıkarılan buluntuların saklandığı bölümleri gezerek, kazı çalışmaları ve kazı sonucunda çıkarılan eserlerle ilgili yetkililerden bilgi aldı.
   
  Eserlerin depolandığı alanları bir bir gezerek, kazı başkanı Prof. Dr. Aslı Özyar’dan bilgi alan Vali Su, çıkarılan eserlerin incelenerek değerlendirilen ofisleri de ziyaret ederek, yürütülen çalışmalar hakkında bilgi aldıktan sonra bugünkü inceleme programını, 8. ve 9. yüzyıla tarihlenen Abbasi dönemine ait katmanların açığa çıkarıldığı Gözlükule Höyüğü kazı alanında incelemelerde bulunarak noktaladı.  

  SEVİM ESRA GÜNGÖR

  YORUMLAR

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Yeminli Mali Müşavir ve MTSO Yüksek
  Sıradaki Haber ‘KIZACAKSANIZ SİYASİ İKTİDARA KIZIN!’