Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  UĞUR BÖCEKLERİ MERSİN’DE PARKLARI KORUYACAK

  Mersin Büyükşehir Belediyesi akıllı çevre vizyonu ile hareket ederek kültür bitkilerdeki zararları kimyasal yollarla değil, doğada yaşam alanları oluşturmak için biyolojik mücadele yöntemi ile uğur böceklerini doğaya bırakarak başlattı.

  Bu haberin fotoğrafı yok

  Mersin Büyükşehir Belediyesi kültür bitkilerinde zararlı böceklerin yaptığı tahribatları önlemek için çalışmalar yaparak kimyasal ilaçlar kullanmak yerine doğanın ekolojik yapısını korumak için biyolojik mücadele yöntemini uyguladı.

   

  Proje kapsamında pilot bölge olarak belirlenen Tarsus Kültür Parkı’nda ve Mersin Kültür Parkı’nda , ilk olarak faydalı böcek inceleme çalışması gerçekleştirilmişti. Çalışmalar sonucunda pilot iki bölgede de uğur böceği ve insan sağlığına zararsız olduğunu belirtilerek predatör böceklerin salınımı gerçekleştirildi.

   

  Doğayı doğal yolarla korumayı hedefleyen Büyükşehir Belediyesi, Tarsus Kültür Parkı ve Mersin Kültür Parkı’nda belli noktalara uğur böceği ve insanlara hiçbir zararı olmayan Chrysoperia Carnea, Aenasius Arizonensis, Chilocorus Bipustulatus,  Aphidius Colemani ve Orius  Niger adındaki 5 farklı türdeki predatör böcekleri bıraktı.

   

  KONTROL ALTINDA OLACAKLAR

   

  Tarım Bakanlığı’na bağlı Biyolojik Mücadele Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü, Biyolojik Mücadele biriminde görevli Ziraat Yüksek Mühendisleri ile Mersin Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Daire Başkanlığı’na bağlı ilgili teknik personel tarafından yapılan salınım iklim ve böceklerin durumuna göre çalışmalar devam edecek.

   

  “İNSANLARIMIZ GELECEK VE PARKLARDA RAHAT RAHAT OTURACAK”

   

  Biyolojik Mücadele Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü Biyolojik Mücadele Bölüm Başkanı ziraat yüksek mühendisi Ferda Yarpuzlu, enstitüleri ve Mersin Büyükşehir Belediyesi arasında bir anlaşma yapıldığını belirterek park ve bahçelere faydalı böcek salımı yapacaklarını kaydetti.

   

  “Bu yöntemle kimyasal ilaç kullanımı azaltılacak veya tamamen yok edilecek” diye belirten Ferda Yarpuzlu: “Bu amaçla iklim ve böceklerin durumuna göre farklı tarihlerde salınım yapacağız. Bu ikinci salımımız. Bir sonraki salımı Haziran ayında düşünüyoruz. Farklı türlerde predatörlerimizi ve uğur böceğini salarak ilaç yerine biyolojik mücadele yaparak özellikle parklarda çocukların dolaştığı yerlerde ilaçsız temiz hava soluyarak oynayabilecekler. İnsanlarımız gelecek ve parklarda rahat rahat oturacak. Çevre kirlenmeden sağlıklı bir şekilde zaman geçirebilecekler” şeklinde konuştu.

  EMRAH BİRGÜL

  YORUMLAR

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mersin Ticaret ve Sanayi Odası
  Sıradaki Haber MTSO YİNE ŞOV MU YAPTI?