Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  “SIRF ‘İNAT OLSUN YAPTIRMAYACAĞIM’ ANLAYIŞIYLA YAKLAŞIRSANIZ OLMAZ”

  Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi 2018 Yılı Temmuz Ayı Toplantısı’nın İkinci Birleşimi, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz başkanlığında gerçekleştirildi. Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleştirilen toplantıda idare tekliflerine ait 13, komisyon raporlarına ait 18 ve gündem dışı 2 madde olmak üzere toplam 33 madde görüşüldü.

  Bu haberin fotoğrafı yok

  Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından H. Okan Merzeci Bulvarı ile 34. Cadde kesişimine yapılması planlanan Katlı Kavşak (Kipa Kavşağı) projesine meclis üyeleri tarafından yapılan itirazlar üzerine değerlendirmelerde bulunan Başkan Kocamaz, “Yapmayı planladığımız katlı kavşağın bitişiğinden de bildiğiniz gibi dere geçiyor. Biz geçmişte çok kötü görüntü ve sıkıntı yaratıyor diye vatandaşın talebi doğrultusunda Tulumba Kavşağı’nı yıktık. Ama bu yapımı planlanan KİPA Kavşağı’nda benim de gönlümden alt geçit geçiyor ama şartlar bizi üst geçide zorluyor. Bir sel geldi ve başımıza neler geldi. Böyle bir konuda arkadaşlar reddediyor ama çözüm üretmeleri lazım. Çözüm üretmeden sırf inat olsun yaptırmayacağım anlayışıyla yaklaşırsanız olmaz. Burası 34. Cadde. Hemen yan tarafı da Öksüz Deresi. Yani 34. Cadde dere gibi çalışıyor. Arkadaşlar demiş ki kuzey-güney istikametinde bat çık yapılsın. O şekilde yaparsak oluşabilecek olumsuzlukları görüyorsunuz. Benim de gönlümden bat çık geçiyor ama şartlar bizi buna zorluyor. Yani hiçbirimiz bunun uzmanı değiliz. Bende uzmanı değilim ama ben oradaki dereyi o selde gördüm, yaşadım, bizzat oradaydım. Siz bir çözüm önerin görelim bakalım çözümünüz nedir?” dedi.
   
  Kavşağın kuzey güney yönünde yapılmasının dezavantajları olacağını ve olası felaketlerde sorun yaratacağını ifade eden Başkan Kocamaz,  “Bu yola gelen su o dereden taşan su değil. Su, Üniversite Kavşağı’nın oradan sağ taraftan yani yukarıdan geliyor. Siz sel anında oraya gidip, görmediniz. Eğer bu projeye itiraz ediyorsanız alternatifini de siz getireceksiniz. Şu anda zamana karşı yarış yapıyoruz. Vatandaşa söz vermişiz. ‘Seçime kadar Kipa Kavşağı ile Kuvayi Milliye’yi bitireceğiz’ demişiz. Burada bir ay geriye atarak, hemen başlanacağı halde, önüne set çekiyorsunuz. Körü körüne konuşuyorsunuz. O derinlikten yan yol verip nasıl yukarıya çıkaracaksın? Bir sel geldiğinde o yan yoldan suyun girmeyeceğini nasıl tahmin edeceksin? Fuzuli konuşuyorsunuz” ifadelerini kullandı.
   
  “Arkadaşların karar vermeye cesareti yok, hiç olmazsa bu kararı odalar versin”

  Meclis üyelerinin olayı siyaset yönünden değerlendirerek itiraz ettiklerini sözlerine ekleyen Başkan Kocamaz,“Siz zaten işin sadece siyasetindesiniz, başka bir şey değil. Önümüzdeki hafta pazartesi günü Mühendis Odaları’nı ve büyük odaları da toplayıp bir sunum yapılır. Hiç olmazsa bu kararı odalar versin. O zamana kadar da sizden çözüm için proje bekliyorum. Madem işin uzmanları bilmiyor, sizden çözüm bekliyorum! Ben bunun uzmanı değilim, siz de değilsiniz. Uzmanları yapıyor bunu. En sonunda bende vatandaşı Kipa Kavşağı’nı yapacaktım ama bazı meclis üyeleri yaptırmadılar diye bilgilendiririm” şeklinde konuştu.
  Söz konusu maddenin yapılan itirazlar nedeniyle bir sonraki hafta yapılacak meclise ertelenmesi oy birliğiyle kabul edildi.
   
  Büyükşehir’in eğitim yardımı 1000 tl

  ÖSYM’ce yapılan 2018 yılı Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı’nda (YKS) Açık Öğretim Fakülteleri hariç olmak üzere Türkiye’de yerleşik Devlet Üniversitelerinin en az 4 yıllık bölümlerini kazananlar ile Türkiye ve KKTC’de yerleşik vakıf üniversitelerinin en az 4 yıllık bölümlerini tam burslu (Şehit ve Gazi ailelerinin çocuklarının bursluluk oranına bakılmaksızın) kazanan ve ailesi Mersin’de ikamet eden öğrencilerin ödüllendirilerek ilk yıl için karşılıksız 1.000 TL öğrenim yardımında bulunulmasına, ödemelerin Büyükşehir Belediyesi’nin imkânları doğrultusunda bir veya birkaç defada yapılması ile ilgili teklif Plan Bütçe Eğitim Kültür Gençlik ve Spor komisyonuna oy birliğiyle havale edildi.
  Ayrıca mecliste, Mut İlçesi, Göksu Mahallesi’nde yer alan Göksu İlköğretim Okulu binasında oluşan çatlakların, öğrencilerin can güvenliğini tehlikeye atacağı, bu nedenle okul binasının acilen tahliye edilmesi belirtildiğinden eski belediye hizmet binasının, ‘Göksu İlköğretim Okulu’ olarak kullanılmak üzere 2 yıl süreli olarak tahsis edilmesi ile ilgili teklif direk oylanarak kabul edildi.

  Aydıncık Belediyesi tarafından 24-26 Ağustos 2018 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan Aydıncık VI. Uluslararası Kültür Turizm ve Tarım Festival giderleri için, Aydıncık
  Mersin Santa Catarina ile kardeş olunuyor
  Mersin’in Brezilya’nın Santa Catarina Eyaleti ile Mersin Büyükşehir Belediyesi arasında kardeş şehir ilişkisi kurulması ile ilgili teklif Plan ve Bütçe, Yurtdışı İlişkiler ve Amatör Spora Destek Komisyonu’na oy birliğiyle havale edildi.
  Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi Temmuz Ayı İkinci Birleşimi, alınan kararların Mersin ve tüm ilçelerine hayırlı olması temennileriyle sona erdi.

  TURAN DAL

  YORUMLAR

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Toroslar Belediyesinin, Çelebili ve Musalı
  Sıradaki Haber BAŞKAN YILDIZ: ‘ÜRETMEZSEK TÜKENİRİZ’