Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  SEÇER, GÜLTAK, ÖZYİĞİT, AFŞIN, TARHAN… NEYİ BEKLİYOR! YEREL GAZETELER KAPANSIN MI?

  Mersin’deki yerel yönetimlerin halen hiç bir adım atmaması, ‘Mersinli Belediyeler Yerel Gazetelerin kapanmasını mı istiyor?’ sorusunu gündeme getirdi.

  Bu haberin fotoğrafı yok

  Yerel demokrasinin ve yerel yönetimlerin vazgeçilmezi olan yerel basının ayakta durabilmesi için Mersin’deki yerel yönetimlerin halen hiç bir adım atmaması, ‘Mersinli Belediyeler Yerel Gazetelerin kapanmasını mı istiyor?’ sorusunu gündeme getirdi. 

  İzmir Büyükşehir Belediyesi ve ardından  Konya Büyükşehir Belediyesi’nin demokratik sistemin korunması ve güçlendirilmesinde önemli bir unsur olan, çok sesli ve özgür yerel gazetelerin ayakta durabilmesi için destek olarak meclis kararlarını yerel gazetelerde yayınlama kararı umut ışığı olmuştu.
  Mersin’de ise yerel yönetimlerin bu konuda henüz bir adım atmamış olması tepki ile karşılandı. Görevini çok zor şartlar altıda yerine getirmeye çalışan, kapanmakla yüz yüze gelen yerel gazeteler, Mersin Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyelerden aynı desteği bekliyor.

  “YEREL BASINA SES VER!”

  İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Türk basın tarihinde devrim sayılabilecek yenilikler için düğmeye bastıklarını açıklayarak önemli müjdeler vermişti. Kentteki yedi ayrı yerel medya temsilcisiyle bir araya gelen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, medya tarihinde örnek bir dönemin temelini atacak çalışmaların  başladığını duyurdu.               

  İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Tunç Soyer ile İzmir’de yayımlanan yedi günlük gazetenin imtiyaz sahipleri ve genel yayın yönetmenlerinin katıldığı toplantıda, yerel medyanın desteklenmesi amacıyla hazırlanan projeler masaya yatırıldı. İzmir Gazeteciler Cemiyeti (İGC) tarafından “Yerel Basına Ses Ver” sloganı ile başlatılan kampanya kapsamında yerel medyanın desteklenmesi için hazırlanan beş maddelik öneriler tartışıldı.
  Başkan Soyer, ilk olarak belediye meclisi kararlarının günlük, basılı yayın yapan tüm yerel gazetelerde yayımlanması için atılması gereken adımların kısa sürede tamamlanacağının müjdesini verdi.

  “CAN SUYU 
  OLDU”

  Yerel gazetelerin içerisinde bulunduğu zor şartlardan kurtulabilmesi için Türkiye Gazeteciler Federasyonu-TGF- tarafından 2018 yılında önerilen Yerel Yönetimler – Yerel Basın işbirliği önerisinin ilk olarak İzmir Büyükşehir Belediyesi ve ardından  Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından hayat bulduğunu belirten TGF Genel Başkanı Yılmaz Karaca: ”Bizlere Can Suyu oldu. Temennimiz ülke genelinde tüm belediyelerimizin yerel basına sahip çıkarak destek olmaları. Bizlerin sorunlarına ortak olup halkın haber alma özgürlüğünü benimseyen tüm yerel yönetimlere teşekkürlerimizi sunuyorum.” dedi.

  “SEÇER, GÜLTAK, ÖZYİĞİT, AFŞIN, TARHAN… NEYİ BEKLİYOR!”

  Mersin’deki Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’in, Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak’ın, Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit’in, Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın’ın, Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan’ın ve diğer ilçe belediye başkanlarının neden bir adım atmadıklarını soran Mersinliler: “Bu belediye başkanları çalışmalarını duyurabilmek için yerel basını en çok kullanan ve yerel basının desteğine en çok ihtiyacı olan kişiler. Ancak yerel demokrasi adına gelinen bu vahim durumu görmezden geliyorlar. Büyük bir yanlış içerisindeler. Neyi bekliyorlar? Belirli ilkeler doğrultusunda yayın yapmaya çalışan yerel gazetelerin kapanmasını mı bekliyorlar. Yerel gazeteler kapanırsa haberciliğin sonrasının tufan olacağını göremiyorlar mı? Demokrasi adına bir an önce bu vahim durum önlenmeli, yerel gazeteler hep yaşamalı, Anadolu Basını ölmemeli.” şeklinde konuştu.

  ARZU ÖZER

  YORUMLAR

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Toroslar Belediyesinin, Çelebili ve Musalı
  Sıradaki Haber BAŞKAN YILDIZ: ‘ÜRETMEZSEK TÜKENİRİZ’